PCTuning Článek

AMD E-350 kompletní rozbor architektury APU Brazos

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 2. 2011 18:00 109 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - APU je konečně tady 2. CPU - Architektura Bobcat 3. GPU Jádro a čipset 4. Deska Asus E35M1-M Pro - představení 5. Deska Asus E35M1-M Pro - v detailech 6. Deska Asus E35M1-M Pro - BIOS 7. Zacate v systému
8. Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion - akcelerace převodu videa a efektů 10. Měření výkonu 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr (tak napůl)

UPDATE! Nyní se dostává na trh první generace APU od AMD. V jediném čipu se skrývá dvoujádrové CPU a DX11 grafické jádro řady Radeon HD 6000. Společně s extrémně nízkou spotřebou a relativně vysokým výkonem jde o vyzyvatele konkurenčních procesorů Atom a čipů ION. Které řešení lépe vyhovuje potřebám trhu?

Reklama
Reklama

U všech letošních základních desek se už Asus rozhodl pro EFI BIOS, a u této desky to není jinak. Na úvodní obrazovce je možné nastavit výkon systému v pomyslném trojúhelníku, kdy lze zvolit výkon nebo úsporu energie. Také lze snadno sledovat napětí a teploty komponent. Aby uživatel nemusel jít hlouběji do BIOSu v dolní části je pak možnost kliknutím vybrat zařízení na bootování. Nás ale zajímá hlavně nastavení všech položek BIOSu, tedy klikneme v horním pravém rohu na Advaced Mode.

I když deska má menu pro taktování, mnoho voleb nečekejte. Jde o levnou desku do kanceláře a ne pro taktovače, volby a možnosti jsou tedy hodně omezené. Pokud zvolíte režim Manual, máme možnost změnit základní takt, frekvenci pamětí (1066 nebo 1333 MHz), časování pamětí a samozřejmě napětí systému. I když to na obrázku nejde moc vidět, maximální napětí pro CPU je 1,8 V, pro NB v čipu je to 1,3 V, pro paměti 2,2 V. Zcela dole je pak možné zapnout LoadLine Calibration a vypnout Spread Spectrum. Deska neumožňuje měnit násobiče procesoru, severního můstku ani PCI-e frekvence. To hodně omezuje možnost přetaktování. Také děliček pamětí mohlo být směrem dolů více. No musíme se s tím smířit, jde o levnou desku do kanceláře.

Možnosti nastavení časování pamětí jsou skvělé. Kromě pěti základních hodnot je možné nastavit ještě dalších sedm podrobnějších nastavení. Opět zde ale narážíme na nedoladěnost BIOSu, protože deska sama volila časování modulů, i když jsem ručně nějaké nastavil. Na to si dejte pozor a vyzkoušejte si to.

V nastavení procesoru nás nečeká nic zvláštního, jen názvy funkcí jsou poněkud jiné než jsme zvyklí. První dvě jsou jasné, třetí je Execution Bit, čtvrtá Virtualizace a poslední pak nový úsporný režim C6.

V nastavení pomyslného severního můstku (NB) najdeme jen volby pro výstupy a integrované grafické jádro. Pokud zapnete podporu pro více monitorů, zvýší se sdílená paměť nad 512 MB. Druhá volba je nastavením pro primární grafický adaptér, stejně jako třetí volba. Velmi mi zde chybí možnost ručně přidělit grafickému jádru paměť. To vidím jako velký problém této desky.

Výbavu desky známe z předchozích kapitol, zde jen rekapitulace na obrázku z BIOSu. Vypínat lze HD audio, Firewire, LAN a USB 3.0 řadič. V dolní části se pak skrývají volby pro paralelní a sériový port.

Solidně provedená je obrazovka pro sledování teplot y napětí systému. Lze samozřejmě řídit i ventilátory. Zajímavá je také poslední položka této obrazovky - Anti Surge Support. Jedná se o ochrannou funkci "přepěťové ochrany drahých komponent.

Poslední obrazovka je víceméně tradiční. Lze zde pouze updatovat BIOS a ukládat několik profilů, jež se paradoxně jmenují O.C. což je trochu škoda, že tomu neodpovídá výbava a volby desky. Deska nese označení PRO a mohla mít těch pár voleb navíc.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning