PCTuning Článek

AMD E-350 kompletní rozbor architektury APU Brazos

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 2. 2011 18:00 109 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - APU je konečně tady 2. CPU - Architektura Bobcat 3. GPU Jádro a čipset 4. Deska Asus E35M1-M Pro - představení 5. Deska Asus E35M1-M Pro - v detailech 6. Deska Asus E35M1-M Pro - BIOS 7. Zacate v systému
8. Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion - akcelerace převodu videa a efektů 10. Měření výkonu 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr (tak napůl)

UPDATE! Nyní se dostává na trh první generace APU od AMD. V jediném čipu se skrývá dvoujádrové CPU a DX11 grafické jádro řady Radeon HD 6000. Společně s extrémně nízkou spotřebou a relativně vysokým výkonem jde o vyzyvatele konkurenčních procesorů Atom a čipů ION. Které řešení lépe vyhovuje potřebám trhu?

Reklama
Reklama

Jak jistě tušíte, výrobce nevybavil tuto desku pasivním chlazením jen tak, měl k tomu důvod. Procesor i jižní můstek totiž topí relativně málo a chladič je i v dlouhodobé zátěži pouze vlažný. Naměřil jsem na něm bezdotykovým teploměrem něco kolem 45 stupňů i na konci testu Cinebench R11.

Obrázek ukazuje systém v klidu, teplota na čidla na pouzdru procesoru je 34 stupňů, obě jádra uvnitř čipu ale hlásí 48 stupňů. Grafické jádro měřeno samostatně není, můžeme se ale domnívat, že bude mít teplotu také oněch 48 stupňů. Nyní se podívejme na systém v zátěži.

Hodnoty se změnily jen nepatrně. Procesor jako takový na povrchu hlásí 43 stupňů což odpovídá i měření teploty chladiče. Obě jádra nyní hlásí teplotu 59 stupňů. Na obou obrázcích si také všimněte napětí procesoru v obou situacích, rozdíl napětí mezi klidem a zátěží je 1 V.

Spotřebu jsem měřil následovně: CPU část procesoru jsem zatížil testem Cinebench a jádro GPU pak spuštěním Furmarku. Obě části tedy jely na absolutní maximum. Předem upozorňuji, že dnešní srovnání spotřeby není úplně korektní. Počítač s Atomem a ION byl totiž malého formátu od výrobce Shuttle, což se s mATX deskou, pevným diskem a klasickými DDR3 nedá porovnávat. Dnešní měření bude tedy jen orientační, dvě porovnatelné platformy změříme až dorazí dříve zmíněná deska Asus osazená Atomem a ION 2.

Základní deska Asus E35M1-M Pro osazená čipem AMD E-350, 3 GB pamětí DDR3-2000 (1,65 V), pevným diskem a při použití 1kW zdroje a jeho účinnosti, si v klidu řekla o 45 W. Zdálo se mi to hodně, spotřeba ale neklesla pod tuto hodnotu ať jsem se snažil sebevíc. Zapínal jsem v BIOSu úsporné funkce, včetně EPU, nainstalovat CnQ ovladač a v ovládacích panelech nastavil úsporný režim... A nic, spotřeba byla stále 45 W. To je o 27 W v klidu více, než má mít samotný Zacate v zátěži. Podobná čísla ale naměřili třeba i zde (39 W idle a 51 W load), nejspíše jsem tedy měřil správně. Výsledek ještě zreviduji s testem druhé adekvátní platformy. Příčinou je nejspíše již jednou zmíněný 1000W zdroj, který je stavěný na daleko větší zátěž a při takto malém odběru má vyšší spotřebu především on sám.

UPDATE! - Abych vyvrátil komentáře, lidí co očividně mnoho o počítačových (spínaných) zdrojích nevědí a jen se chytají pochybných komentářů, sebral jsem se a koupil 250W zdroj: Pokud se tedy ptáte, zdali se změnila spotřeba této desky s 1000W zdrojem a 250W zdrojem na obrázku, tak vás asi všechny zklamu - nezměnila, naopak v zátěži o 3W stoupla! To potvrzuje skvělou kvalitu zdrojů Corsair, jež i v nízké zátěži udržují extra vysokou účinnost. Graf spotřeby výše tedy platí a je relevantní ... večer uploadnu video na YouTube z měření spotřeby.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning