PCTuning Článek

AMD E-350 kompletní rozbor architektury APU Brazos

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 2. 2011 18:00 109 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - APU je konečně tady 2. CPU - Architektura Bobcat 3. GPU Jádro a čipset 4. Deska Asus E35M1-M Pro - představení 5. Deska Asus E35M1-M Pro - v detailech 6. Deska Asus E35M1-M Pro - BIOS 7. Zacate v systému
8. Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion - akcelerace převodu videa a efektů 10. Měření výkonu 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr (tak napůl)

UPDATE! Nyní se dostává na trh první generace APU od AMD. V jediném čipu se skrývá dvoujádrové CPU a DX11 grafické jádro řady Radeon HD 6000. Společně s extrémně nízkou spotřebou a relativně vysokým výkonem jde o vyzyvatele konkurenčních procesorů Atom a čipů ION. Které řešení lépe vyhovuje potřebám trhu?

Reklama
Reklama

V pravém dolním rohu je konektor počítačové skříně, sériový port a baterie BIOSu. Nahoře je také vidět čip BIOSu v patici a jumper na jeho vymazání.

Další obrázek nabízí detail čipu Nuvoton NCT6776F, jež je dnes často k vidění na nových deskách v podobě LPC/IO čipu. Dříve v této spojitosti používané kontroléry ITE se staly během pár týdnů minulostí.

Na desce najdeme pět šedých SATA 6G portů, šestý je na zadním panelu desky jako eSATA. Deska nemá žádný další přídavný řadič ani jiné možnosti připojení disků.

Chladič větších rozměrů sedí na APU i FCH čipu, je připevněn šroubky a uchladí čipy na solidní teplotu i při vysoké zátěži. Pokud by přeci jen teplota stoupala nad přípustnou mez, je možné na něj přimontovat ventilátor, který najdeme v krabici.

Paměťové sloty jsou dva, osadit lze až 8 GB paměti. Kromě slotů zde ještě vidíme napájecí konektor desky. V rohu jsou pak další komponenty, ukážeme si je za chvilku.

Napájení procesoru je klasické - analogové. Procesorovou část napájí trojice fází, jednou fází je pak napájeno grafické jádro a poslední fází zbytek čipu. Celkově tedy celé APU napájí pět fází, o jejich vypínání a úsporu energie se pak stará tradiční čip EPU. Napájení není nijak chlazené, není to ani potřeba.

Deska disponuje jedním PCI-e x16 slotem, jež ale nese jen čtyři linky. O jednu z nich se zřejmě musí také podělit s PCI-e x1 konektorem jež je osazen pod ním. Zbytek slotové výbavy desky pak tvoří dva PCI sloty. Na spodní hraně desky pak najdeme konektor Audio panelu, Firewire, paralelní port a několik modrých USB portů.

Detaily a čipy

První čip je Firewire řadič od společnosti VIA. Druhý čip od výrobce Asmedia je převaděč PCI-e rozhraní na PCI sloty, jež jsou pod čipem. Tato platforma nemá nativní PCI sloty.

Pravý horní roh desky skrývá tlačítko Turbo Key pro automatické přetaktování a jednofázové napájení pamětí. Zde by mohl být ještě osazen TPM konektor. Tlačítko Turbo Key je zde ale téměř zbytečnou funkcí, po jeho stisku se frekvence základní sběrnice zvýší pouze o 3 MHz a takt procesoru stoupne o 48 MHz, což je zcela zbytečné a nulové navýšení výkonu.

Úsporný čip EPU a konektor ventilátoru pro chlazení procesoru. Jelikož má čtyři piny, dá se jeho chod samozřejmě regulovat.

Takhle vypadá Fusion v celé své kráse. Nalevo je FCH čip Hudson M1 a napravo pak APU AMD E-350. Pokud by AMD integrovalo vše do jediného čipu, nebyl by čip o mnoho větší. Snad se jednou dočkáme.

Společnost Asmedia se dostala do povědomí lidí jako implementátor USB 3.0 a jeden čip z jejich produkce už jsme viděli před chvilkou. Tento je právě ale zmíněným USB 3.0 řadičem.

Síťový kontrolér Realtek RTL8111E

Zvukový kodek Realtek ALC887

Poslední trojice fotografií pak ukazují desku bez chladiče a detaily obou hlavních částí této platformy, sice jsem tyto obrázky použil už v předchozích kapitolách, zde ve výčtu čipů a detailů desky nesmí chybět.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning