PCTuning Článek

AMD E-350 kompletní rozbor architektury APU Brazos

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 2. 2011 18:00 109 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - APU je konečně tady 2. CPU - Architektura Bobcat 3. GPU Jádro a čipset 4. Deska Asus E35M1-M Pro - představení 5. Deska Asus E35M1-M Pro - v detailech 6. Deska Asus E35M1-M Pro - BIOS 7. Zacate v systému
8. Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion - akcelerace převodu videa a efektů 10. Měření výkonu 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr (tak napůl)

UPDATE! Nyní se dostává na trh první generace APU od AMD. V jediném čipu se skrývá dvoujádrové CPU a DX11 grafické jádro řady Radeon HD 6000. Společně s extrémně nízkou spotřebou a relativně vysokým výkonem jde o vyzyvatele konkurenčních procesorů Atom a čipů ION. Které řešení lépe vyhovuje potřebám trhu?

Reklama
Reklama

Druhou podstatnou částí je grafické jádro. To na ploše čipu zabírá zhruba dvě třetiny místa, což odpovídá původnímu jádru Cedar Radeonu HD 5450 - 59 mm². Specifikace jádra zůstaly v podstatě nezměněné, tedy kromě frekvencí. Jádro je, stejně jako celý čip, vyrobené 40nm technologií v TSMC. Nese v sobě +/- 292 milionů tranzistorů a podporuje poslední technologie DirectX 11. Oproti původnímu čipu se změnila jediná věc, UVD část je zde už ve třetí verzi a jádro tedy bylo adekvátně přejmenováno na Radeon HD 6310. Ovšem není vše tak, jak se zdá.

Specifikace jádra jsou následující: 80 Shader procesorů, stejných jako jsou v Radeonech řady HD 5000 nebo HD 6800. Jedná se samozřejmě o architekturu VLIW5 jako u zmíněných starších GPU. Texturovacích jednotek je 8 a texture fillrate je 5,2 GTexel/s. Počet ROPs jednotek zůstal také nezměněn na čísle 4. Původní grafická karta byla vybavena 1 GB paměti GDDR3 o frekvenci 800 MHz. Jádro uvnitř procesoru Zacate ale žádnou svou paměť nemá (kromě cache), takže je GPU spojeno se severním můstkem (NB) v procesoru a skrze něj pak k řadiči pamětí umístěném také v procesoru. Ze systému lze grafice přiřadit až 1 GB paměti. Propustnost pamětí bude tedy asi za původními 12,8 GB/s zaostávat, přeci jen nasbírá průchodem skrze tolik částí CPU nějaké latence. Původní grafická karta jako celek měla maximální TDP 19 W, což má nyní celý čip APU i s CPU jádry a paměťovým řadičem.

UVD jednotka v jádru se sice chce tvářit jako UVD 3 v nových Radeonech, vzhledem k faktu, že jde stále o starší Cedar, jí k tomu ale jedna důležitá schopnost chybí. UVD v jádře Radeonu HD 6310 umí akcelerovat kodeky H.264, VC-1, MPEG-2, DivX a Xvid skrze MPEG-4 (2). Co ale proti skutečným Radeonům HD 6000 neumí, je MVC akcelerace potřebná pro Blu-Ray 3D. Jak uvidíte později v praktickém testu, nezvládne toho jádro GPU mnohem víc. Pro nejnáročnější HD videa je zkrátka příliš slabé.

Další dvě podstatné části jsou PCI-Express rozhraní a paměťový řadič. PCI-e linek je pouze čtveřice standardu 2.0. Lze tedy osadit pouze PCI-e karty jímž bude čtveřice (dvojice) PCI-e linek stačit, zřejmě půjde spíše o nejnižší řady Radeonů, ty budou s deskou fungovat. Osadit také samozřejmě lze různé zvukové a další karty s rozhraním do PCI-e x4. V původních slajdech byly jako základní moduly RAM uváděny DDR3-1333 MHz, nakonec je ale specifikace o stupeň nižší - 1066 MHz. AMD v příručce pro novináře striktně vyžaduje dodržení této rychlosti pamětí, i když výrobci desek nabízejí v BIOSu i rychlejší možnost. U vyšší frekvence nad 1066 MHz zkrátka výrobce neručí za stoprocentní stabilitu, já bych se toho ale nebál. Testoval jsem celou dobu také s frekvencí pamětí 1333 MHz a neměl jsem se stabilitou potíže. I když jsou sloty pro paměti dva, jde o single-channel řešení s maximální kapacitou 8 GB.

Abychom ukázali všechny skutečnosti, podívejme se také na srovnání parametrů integrovaných Radeonů v APU vůči nejdůležitější konkurenci. Papírové srovnání staví Radeon HD 6310 hodně blízko Nvidia ION2, jak se toto potvrdí v praxi, uvidíte později. Dokonce i v akceleraci obsahu jsou si obě řešení hodně podobná, ION2 ale umí MVC pro budoucí 3D Blu-Ray disky.

Čipset

Čipset se nám u této platformy "scvrknul" pouze do jediného čipu - pomyslného jižního můstku. Stejně je tomu u platformy Intel a jejich platforem s paticí LGA 1155 a LGA 1156. AMD nazvalo tento čip FCH (Fusion Hub Controller), konkurence mu říká PCH. Oficiální název čipu je pak Hudson M1 neboli AMD A50M a A45. I přes jiný název jde ale o starý známý jižní můstek AMD SB850, i vzhledově je naprosto stejný, stejně tak po stránce funkcí. S APU čipem je spojen čtyřmi PCI-e linkami 1.1. Podívejme se na specifikace:

Na naší desce je osazen čip s označením A50M, jež je zřejmě první verzí a další A45 bude vybaven o kousek lépe. Čip A50M je totiž s APU spojen čtyřmi PCI-e linkami standardu 1.1, druhý čip má dvojnásobně rychlé spojení díky čtyřem linkám PCI-e 2.0. Počet SATA portů standardu 6G je u obou čipů stejný, stejně jako počet USB a dalších PCI-e linek pro připojení dalších komponent systému (síťových karet, zvukových kodek atd.). Pro úplnost se ještě podívejme na schéma čipsetu a celé platformy:

K čipu APU je připojen jeden paměťový kanál rozdělený na dva paměťové sloty. APU disponuje čtyřmi PCI-e 2.0 linkami pro připojení dedikované grafické karty, místo ní lze v noteboocích připojit speciální modul s další grafickou kartou (Vencouver) do jakéhosi CrossFire, mnoho detailů ale neznáme. APU je pak spojené s FCH čipem čtveřicí PCI-e linek (UMI). FCH čip disponuje další čtveřicí PCI-e linek pro připojení dalších přídavných zařízení desky. Důležitý je generátor frekvence a invence výrobců desek. U těch nejlevnějších je frekvence generována v FCH čipu a nelze ji dál dělit na různých komponentách. To bude problém u přetaktování, ne všichni výrobci ale tento základní způsob dodrželi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning