PCTuning Článek

AMD E-350 kompletní rozbor architektury APU Brazos

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 2. 2011 18:00 109 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - APU je konečně tady 2. CPU - Architektura Bobcat 3. GPU Jádro a čipset 4. Deska Asus E35M1-M Pro - představení 5. Deska Asus E35M1-M Pro - v detailech 6. Deska Asus E35M1-M Pro - BIOS 7. Zacate v systému
8. Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion - akcelerace převodu videa a efektů 10. Měření výkonu 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr (tak napůl)

UPDATE! Nyní se dostává na trh první generace APU od AMD. V jediném čipu se skrývá dvoujádrové CPU a DX11 grafické jádro řady Radeon HD 6000. Společně s extrémně nízkou spotřebou a relativně vysokým výkonem jde o vyzyvatele konkurenčních procesorů Atom a čipů ION. Které řešení lépe vyhovuje potřebám trhu?

Reklama
Reklama

Druhým krokem k opravdovému Fusion je možnost nasazení výpočetních možností GPU v dalších činnostech než jen přehrávání videa. Zde se nabízí hlavně převod videa, což velice dobře funguje na dedikovaných grafikách GeForce i Radeon. Právě tato funkcionalita by byla velkým plusem a kladivem na všechna další řešení v oblasti podobně výkonných systémů. Mnozí jistě vědí, že Intel přidal do svých procesorů architektury Sandy Bridge právě hardwarový enkodér videa, jemuž v práci v některých činnostech pomáhají právě EU (Stream procesory) jednotky jádra. Zde vás ale asi všechny zklamu, AMD nám tuto možnost u první generace APU nedalo.

Je to veliká škoda a pro mne osobně zklamání, jelikož takhle jsme stále na polovině cesty k opravdovému Fusion jež nám AMD slibovalo. Malá výhoda tu ale přeci jenom je. Na obrázku vidíte Video Pipeline procesoru AMD E-350. Ta má několik stupňů – první je čtení videa, následuje dekódování v GPU, kopírování dat do CPU a enkódování končí zápisem zpět na disk. U stávajících systému s podporou akcelerace GPU musí data zpracovaná GPU projít PCI-e sběrnicí a dále severním můstkem až k procesoru. Tam se data převedou a uloží se na disk. Právě ono kopírování dat z paměti grafické karty do procesoru zabere nějaký čas, tento proces ale u APU odpadá. Jelikož je GPU a CPU v jediném čipu, data se kopírují mnohem rychleji než ve zmíněném případě. AMD tuto funkci a vylepšení nazvalo Fast Copy Optimization.

Kromě kopírování je ale už další tok dat stejný jako u systému s dedikovanou kartou, hlavní práci stejně vždy provede CPU a výsledek uloží, v tomto případě tuto operaci provedou dvě jádra Bobcat v čipu. Zde ještě pro zajímavost, AMD tuto schopnost neodebrala integrovaným grafickým jádrům poprvé. Stejně nefunkční tato funkce je na grafických jádrech Radeon HD 4200 v čipsetech AMD 785G a 880G. Ty také neumožňují zapnout hardwarové enkódování.

Nalevo Zacate, napravo Llano

Podle slov AMD není jádro GPU s 80 Stream procesory dostatečně výkonné, aby zde byl vidět nějaký významný nárůst výkonu zpracování videa. Tak tuto funkci u Radeonu HD 6310 vypnuli, i přesto, že původní Radeon HD 5450 tuto funkcionalitu umožňuje. Nezní mi to sice moc logicky, ale tohle je oficiální stanovisko. Tuto featuru uvede prý v plné síle až výkonnější řešení APU rodiny Llano. Do jeho uvedení si na enkódování videa na APU skrze GPU musíme počkat. Abych si toto tvrzení ověřil, strávil jsem celý den testováním všech možných aplikací s podporou akcelerace převodu videa skrze GPU od AMD a výsledek jim dal za pravdu. Nikde nešla zapnout, podívejte se...

Zkoušel jsem CyberLink Media Espresso v poslední verzi, imToo Converter, ArcSoft Converter 7 a několik dalších aplikací. Poctivě jsem nainstaloval poslední drivery pro grafické jádro, včetně Media Coder balíku (dříve Avivo), všude jsem ale dopadl jako na obrázku. Nikde nešla hardwarová akcelerace zapnout, pouze v ArcSoft Converter 7. Zde ale fyzicky nefungovala, jádro GPU bylo vytížené během převodu stále na nula procent. Nakonec jsem tedy rezignoval a smířil se s tím, že AMD tuto možnost prostě ovladači vypnulo. Podívejme se tedy na výsledky převodu videa, prováděným pouze přes CPU jádra v čipu:

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning