PCTuning Článek

AMD E-350 kompletní rozbor architektury APU Brazos

z-obermaier
Z. Obermaier
10. 2. 2011 18:00 109 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - APU je konečně tady 2. CPU - Architektura Bobcat 3. GPU Jádro a čipset 4. Deska Asus E35M1-M Pro - představení 5. Deska Asus E35M1-M Pro - v detailech 6. Deska Asus E35M1-M Pro - BIOS 7. Zacate v systému
8. Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion - akcelerace převodu videa a efektů 10. Měření výkonu 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr (tak napůl)

UPDATE! Nyní se dostává na trh první generace APU od AMD. V jediném čipu se skrývá dvoujádrové CPU a DX11 grafické jádro řady Radeon HD 6000. Společně s extrémně nízkou spotřebou a relativně vysokým výkonem jde o vyzyvatele konkurenčních procesorů Atom a čipů ION. Které řešení lépe vyhovuje potřebám trhu?

Reklama
Reklama

Základní deska v mé testovací skříni vypadá téměř komicky, zabírá totiž sotva čtvrtinu vnitřního prostoru. Pro tuto desku by byla opravdu vhodnější nějaká stylová a malá skříň. Docela zábavná byla také poznámka v testovacím manuálu, že některé počítačové zdroje nemusí sepnout kvůli extrémně nízké spotřebě desky. To nebyl ale náš případ, jelikož jde v našem případě o relativně velkou desku, byla spotřeba v desítkách wattů. Upozornění AMD se zřejmě týkalo nějakých ITX desek.

Použité komponenty k testu: Základní deska Asus E35M1-M Pro, 3 GB (2+1) paměti Kingston DDR3-2000 MHz, zdroj Corsair 1000 W, pevný disk WD Raptor 150 GB 10 000 ot/min, operační systém Windows 7 Ultimate x64.

Použité testy a aplikace: SuperPi, PCMark Vantage, Cinebench R10, wPrime, Cinebench R11, Pov-Ray, WinRAR, H.264, MPEG2 do DivX, Everest (AIDA64), Excel, DOSBox, Photoshop CS3.

Utilita GPUz sice grafické jádro identifikovala správně, parametry jsou ale přečteny většinou špatně. Frekvence jádra je v klidu 280 MHz a v zátěži 500 MHz, to ale tato utilita poznat nedokáže. Správně ale přečetla frekvenci pamětí, jež pracují na 533 MHz (1066 MHz). Správně jsou identifikovány počty Shaderů a ROPs. Propustnosti ale program neuměl vypočítat. Poloviční šířku má také sběrnice pamětí, což je samozřejmě špatně.

Nyní se podívejme na procesor. CPUz je zde doslova "nahrané" a nepozná správně téměř nic. Základní frekvence je špatně, na obrázku 200 MHz, správně 100 MHz. Také násobič je rozpoznán špatně, ten má totiž jen dvě polohy - 8 a 16, nikoliv 5 a 10 jak ukazuje program. Dobře ale utilita rozeznala paměti cache a napětí procesoru. Mnohem lepší informace nám podá nová verze programu AIDA64. Ty jsou ve všech směrech správné a přesné. Stejně dobře si s identifikací poradí i utilita HWiNFO32, ta také přečetla všechny data korektně. Stalo se zřejmě poprvé, kdy CPUz za všemi identifikačními programy zaostalo.

Další obrázek nám ukazuje další informace o systému, včetně měření propustnosti pamětí. Propustnost je hodně nízká, v tomto segmentu jsou ale čísla celkem solidní, na konkurenční Atom to ale zdaleka nestačí, i když ten používá jen staré DDR2-667 MHz.

Mnozí čtenáři se ptali, jaký má tato platforma index, zde tedy je – 3,8. Brzdou je očividně procesor, druhá nejpomalejší komponenta je pak grafické jádro ve 2D režimu. Herní výkony grafiky, výkon pamětí a pevného disku jsou solidní.

Takto se tváří náš testovací systém hned po startu a ustálení. Dvě jádra jsou v klidu a spotřebovaná paměť se blíží 1 GB. Také si všimněte, kolik si z celkových 3072 MB ukrojilo grafické jádro. Ano, je to 384 MB. Tato deska neumí grafice přidělit ručně více, pouze jedna volba BIOSu navýší paměť na rovných 512 MB. Více se ale nastavit nedá.

Další dva obrázky pak ukazují výpis zařízení v systému, první je z manažeru zařízení ovládacích panelů a druhý pak z utility AIDA64. Druhý zmíněný program nám také poslouží při měření teploty systému, procesoru i jádra.

Předposlední obrázek této kapitoly je pohled na základní desku v CPUz. To nám prozradí hlavně verzi BIOSu, jež je řádně starý. Vyšel ještě před koncem loňského roku. Škoda, že výrobce nebo AMD neposlali novější verzi, zcela jistě za necelé dva měsíce nějaká novější existuje a možná vylepšuje možnosti nastavení, jež kritizujeme.

UPDATE 9.2.2011 - Asus poslal poslední verzi BIOSu - 0506 starou zhruba čtrnáct dní. Je zvláštní, že BIOS nejde updatovat přímo z BIOSu pomocí vestavěné utility Asus EZ Flash 2, ta vám totiž nahlásí, že váš BIOS není UEFI a nedovolí jej nahrát. Zde si musíte stáhnout klasickou utilitu pro DOS z webu výrobce a updatovat skrze ní. K čemu je tedy "obrázková" UEFI verze BIOSu opravdu nevím, zdá se jako naprosto zbytečná a chybová. Po úspěšné instalaci nového BIOsu, jsem prošel všechny položky v něm a zkusil i přetaktování. Výsledek byl naprosto shodný se starší verzí, tedy žádná pro nás podstatná změna se nekoná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning