
Aplikační a herní výkon ve Windows 11 Home (CPU Intel)
Seznam kapitol
První část článku ukazovala, jak Windows 11 nainstalovat a prvotně nastavit. V této druhé se podíváme na srovnání výkonu proti Windows 10. Bude nějaký měřitelný rozdíl? Některé výsledky jsou zajímavé.
Jak už bylo řečeno v předchozí části, výrobce herních počítačů značky LYNX nám poslal dva naprosto stejné počítače. Jeden byl s Windows 10 Home a druhý s Windows 11 Home. Sice nám mohli poslat jen jeden počítač se dvěma disky, tohle pro ně asi bylo logisticky jednodušší.
Jde o sestavu LYNX Grunex ProGamer 2022. Prodává se za 29 900 Kč s daní a základní specifikace komponentů je tato:
- Procesor Intel Core i5-10400F (zamčený, bez grafiky)
- 16 GB paměti DDR4-3200 MHz
- Grafická karta Gigabyte GeForce RTX 3060 Eagle 12 GB
- 1TB NVme SSD disk Intel
- Základní deska Gigabyte B560M
- Zdroj 650W
Jde tedy o počítač nižší třídy, pro FHD hraní ale plně dostačující. Všechny hry, které jsem testoval dají minimálně 60 fps při FHD rozlišení, ve většině případů i s nastavením maximálních detailů. Dokonce ani Cyberpunk 2077 se nemusíte bát, grafika i CPU rozhýbe hry opravdu solidně. Navíc je počítač tichý a s nízkou spotřebou. Za mě docela slušná sestava za rozumné peníze.

Pokud vám Windows 11 nenabídne Windows Update (používáte Win 10 Pro), můžete si zvolit ze tří možností jak k Windows 11 přijít. Upgrade je pro majitele Win 10 zdarma.
Nejprve se ale posuňme do další kapitoly, kde si řekneme, jaké jsou oficiální požadavky na počítač s Windows 11 a co vlastně znamenají.