PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji budete moci koupit i u nás v obchodech. Koukal jsem do několika obchodů, a deska zatím není běžně skladem. V ČR jde o žhavou novinku, a do prodeje se dostane až v následujících dnech a týdnech. Cena ale už vystavená je, mít ji můžete za relativně vysokých 5700 Kč s DPH.

Obsah balení a příslušenství

Krabice je zcela tradičního "Asus" designu série R.O.G. Od předchozí desky se liší pouze nálepkou "Windows 8" a písmenkem "Z" v názvu. Jinak od sebe krabice jen stěží rozeznáte. Možná si vzpomenete, že původní deska se vyráběla ve dvou verzích, se zvukovou kartou "Thunderbolt" a bez ní. Tato novinka má kvalitnější zvuk přímo integrován na PCB. Následuje pohled na příslušenství:

Obsah balení je obvykle dobrý. Najdeme zde několik SLI a CrossFire můstků, SATA kabely a další příslušenství. Zbytek je už tradiční. Seznam obsahu krabice následuje:

  • Manuál
  • Zadní panel
  • SLI a CrossFire můstky
  • DVD s drivery
  • 6x SATA kabel
  • Nálepky, Q-konektory
  • USB kabel pro R.O.G. Connect
  • Cena desky: 5700 Kč s DPH

Základní deska - layout

Rozložení komponent je víceméně standardní a podobné desítkám různých jiných desek. Proti původní desce Crosshair V Formula se neliší v podstatě v ničem důležitém. Design je sice krapet jiný a některé komponenty změnily umístění, obecně nejde ale o velké změny. Umístění všech důležitých komponent je tradiční, porty jsou u okraje desky. Sloty pamětí jsou dost blízko CPU a s většími chladiči máte smůlu. Můj mega-chladič Noctua a vysoké paměťové moduly osadit zároveň nelze. Potěší výbava PCI sloty, deska nese čtyři PCI-E x16. Proti původní desce ale schází PCI slot jež byl nahrazen druhým PCI-E x1 portem.

SATA portů je dostatek a jsou natočené ven z desky. Osobně se mi deska opravdu líbí, designově i svou výbavou se řadí do nejvyšší ligy. Jednoznačně jde o desku pro nejnáročnější hráče a fanoušky značky jež si zvolili pro počítač platformu AMD. Nízké chladiče také umožní snadnější montáž chladičů CPU a grafických karet. Za pozornost také stojí množství konektorů ventilátorů, těch najdete na desce osm. Potěší i měřící body napětí, ovládací tlačítka a dva napájecí konektory pro extrémní taktování. Budoucí uživatelé mají možnost rychlého startu a dalších možností přicházejícími s Windows 8, deska je připravená.

Napájecí kaskáda je standardně tvořena modernímu S0-8 čipy, ukážeme si ji podrobně v speciální kapitole. Procesor je napájen deseti fázemi, jde o klasické digitální řešení. Více o tom až později. Další části desky napájí většinou dvoufázový okruh ze stejných mosfetů. Podívejme se také na rozložení PCI-E linek a možnosti Multi-GPU.

Tato platforma je na tom s PCI-E linkami luxusně, zde není nutné dělat žádné kompromisy. Deska má čtveřici PCI-E slotů. Jejich konfigurace je naznačená na obrázku. Pokud osadíte dvě grafiky, bude mít každá k dispozici šestnáct linek, v případě tři grafik se musí spokojit s 16+8+8 linkami. Čtvrtý port je elektricky pouze x4 a je připojen k jižnímu můstku. Tato deska čtyři plnohodnotné grafiky zapojit do Multi-GPU neumí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning