PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

V pravém dolním rohu najdeme konektor připojení počítačové skříně. Nalevo od něj jsou dva konektory ventilátorů. Kromě dvou čipů ROG si všimněte také tlačítka pro vstup do BIOSu - DirectKey a přepínače pro Fast Boot.

Téměř všechny možnosti desky pro připojení disků zobrazuje obrázek. Prvních šestice SATA portů (SATA 6G) je vyvedena z jižního můstku, další SATA 6G patří k čipu ASMedia. Možnosti připojení pak zakončí dvojice eSATA vyvedených na zadní panel desky.

Pohled do oblasti kolem paměťových slotů, nám odhalí napájecí konektor desky a spoustu dalších zajímavostí. Dominantou je červený USB 3.0 konektor a ovládací tlačítka desky. Najdeme zde i stavové LED diody a měřící body napětí.

Chlazení desky a teploty

Nad jižním můstkem je umístěn větší pasiv s dobře navrženými žebry a logem výrobce. V zátěži byla teplota chladiče hodně nízká, v dlouhodobé zátěži se zahřál maximálně na 49 stupňů. To je opravdu hodně dobrá hodnota. Zde také chválím, že je chladič upevněn pomocí šroubků.

Nad mosfety a severním můstkem je umístěn vyšší chladič. Chlazení neodvádí svou práci moc dobře, maximální teplota v zátěži se pohybovala kolem 70-ti stupňů. Se stávajícím chladičem jsem chladič totiž neofukoval, byl natočen špatně. Bez ofukování jsou teploty opravdu vysoké, s chladičem jež chladič ofukuje jsou teploty o poznání nižší, což doporučuji.

Napájení procesoru tvoří deset fází. Nejvýznamnější změnou je kromě barvy patice, také nový způsob uchycení chladičů. Místo okruží kolem patice jsou zde jen dva kousky nahoře a dole. Pokud ale máte high-end chladič jako já, třeba Noctua, musíte je stejně odmontovat - chladič je k montáži nepotřebuje, tato změna je pro tyto chladiče zbytečná.

Deska je kromě PCI-E slotů osazena také dvěma PCI-E x1 sloty. Do dlouhých PCI-E x16 slotů lze samozřejmě osadit i karty PCI-E x1 nebo PCI-E x4, což zde uvádím jen pro osvěžení informací. Na levé straně je umístěno několik ovládacích čipů přídavných zařízení, na spodní hraně desky pak konektory: Audio panel, konektor ventilátoru, TPM, USB a konektor pro externí Thunderbolt kartu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning