PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

Deska je připravena pro všechny procesory s paticí AM3 a nebo AM3+, včetně nových procesorů architektury Piledriver (FX-8300). Frekvence sběrnic a dalších veličin jsou zde standardní a nijak se nevymykají všem ostatním deskám na trhu. Pokud osadíte starý procesor Phenom II, HTT bude 4 GT/s. Pokud ale osadíte nadcházející novinky, HTT tak je 5,2 GT/s. Čipovou sadu AMD 990FX doplňuje nový jižní můstek SB 950. Osadit lze pouze moduly DDR3 od frekvence 1066 MHz až do 2000+ MHz. Pokud osadíte procesor AMD FX objeví se nová defaultní dělička pamětí 1866 MHz. Osadit můžeme čtveřici modulů s maximální kapacitou 32 GB paměti.

Na desce je jedna síťová karta z produkce Intelu. Deska má čtveřici plnohodnotných PCI-E x16 slotů. Kombinace osazení jsme probírali v předešlých kapitolách. SATA portů je také dostatek, z jižního můstku je vyvedeno šest portů. Další dvojice SATA portů je vyvedena z čipu ASMedia, všechny jsou standardu SATA 6G. Deska disponuje dvanácti USB porty (dalších šest USB 3.0). Na desce nenajdeme Floppy stejně jako obstarožní IDE konektor, sériový port také není tentokrát k dispozici.

Zadní panel desky je vybaven perfektně. Osazení je následující - Zleva: 2x USB 2.0 a myš/klávesnice PS2, SPDIF, 2x USB 3.0, tlačítko na mazání nastavení BIOSu a ROG Connect, 4x USB 2.0, 2x USB 3.0 a 2x eSATA, LAN a 2x USB 2.0, Audio konektory.

Software

Asus, stejně jako MSI nyní zabalil všechny utility do jednoho jediného ovládacího menu. Sice se každá část nahrává poprvé déle, je to ale pokrok. Nemusíte hledat kde co nastavit, ale vše máte po ruce. Podívejme se na opravdu velkou porci obrázků ze všech aplikací. Tady si ji prohlédněte na videu, dále už jen statické obrázky.

Nejprve si při instalaci musíte zvolit jaké programy chcete používat a nainstalovat. Ty lze poté dále v tomto prvním menu vypnout nebo zapnout. Na obrázku je zcela nová verze balíku Ai Suite 2.00, většina aplikací je ale prehistorická.

Nejprve se podívejme na utilitku CPU Frequency. Ta se "přilepí" napravo od jakéhokoliv okna a neumí než ukázat aktuální takt všech jader CPU (v našem případě nespecifikovaných osm jader).

Nejdůležitějším aplikací je samozřejmě TurboV EVO pro taktování. Tato aplikace a její vzhled se už dlouho nezměnil a známe ji takto v podstatě už od začátku její existence. Nahoře je možné změnit všechny důležité volby frekvence a napětí, dole pak další položky. Změny lze uložit do profilu nebo přímo do BIOSu.

Kromě voleb na základní obrazovce je zde také samostatná obrazovka změny násobiče všech jader procesoru. Zde můžete ručně hýbat taktem všech jader, v našem případě šlo o osmijádrový CPU. Je zvláštní, že není možné měnit takt jader nezávisle ale pouze všechny najednou.

Hodně zajímavou aplikací je ovládání DIGI+ VRM. První posuvník nastavuje úroveň LoadLine kalibrace, druhý pak ovlivňuje nastavení ochrany proti nadměrnému proudu. Poslední posuvník dole pak mění frekvenci napájecího obvodu. Zde v žádném případě neplatí, že čím vyšší - tím lepší!

Dalším programem v Ai Suite je EPU úsporné funkce. Zde si tradičně můžete zvolit ze tří základních profilů a jeden lze i ručně upravit dle libosti.

I stará známá utilita Probe II se nám oblékla do rudého kabátku nového Ai Suite. Ta kromě sledování všech veličin desky, také umožňuje nastavení varování při překročení nastavených limitů pro hlídání.

Poslední aplikace softwarového balíku je pak nahrávač hodnot senzorů Sensor Recorder. Zde můžete sledovat a zaznamenat do souboru opravdu vše co se vám zlíbí, včetně snímání externích teplotních čidel. Pro někoho, kdo chce mít svůj systém pod absolutní kontrolou, zajímavá věc.

Poslední aplikací je novinka iControl pro ovládání síťové karty od Intelu. Aplikace nabízí desítky možných voleb a nastavení pro hladší síťový provoz, urychlení sítě pro hry a podobně. K funkčnosti jsem spíše skeptický, ale za vyzkoušení to stojí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning