PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

I když vám dnes ještě nemůžeme ukázat žádné konkrétní výsledky testovaného procesoru, o přetaktování dnes nepřijdete. Nejprve prověříme procesor jako takový a pak se zaměříme na taktování pomocí zvyšování HTT frekvence. A už nyní předesílám, že výsledky jsou solidní! Jde stále o procesor FX, jen v novější revizi, tedy se nic proti současným čipům nemění.

Testoval jsem několik BIOSů a všechny plně podporují nové procesory AMD FX se všemi jejich funkcemi. V tuto chvíli mohu říci, že na Asus nové procesory fungují stoprocentně. To jest včetně Turba a úsporných funkcí. K testu jsem použil poslední Beta BIOS 0602 z minulého měsíce. Na webu najdete několik oficiálních verzí, všechny jsou ale starší než můj. Na nějaké rozdíly jsem ale nepřišel. BIOS je ale zřejmě v ranné fázi, je totiž v některých menu extrémně pomalý a reaguje s ohromným zpožděním.

Taktování HTT

Taktování základní frekvence HTT jsem u desek pro AMD v poslední době opomíjeli. Většina zajímavých procesorů má odemčené násobiče, není ke zvyšování frekvence BCLK důvod. Ale přeci ano, pokud chcete paměti hnát do vysokých frekvencí, musíte použít přetaktování základního taktu. A to se u této desky podařilo skvělé! Dosáhl jsem stabilní frekvence 305-310 MHz, více už nechtěl korektně pracovat paměťový řadič. S touto frekvencí jsem prošel několik náročných testů bez potíží.

Taktování CPU

Nejprve jsem taktoval se základním napětím 1,4V. Zde jsem byl schopen projít všemi nejnáročnějšími programy na frekvenci 4,6 GHz což není vůbec špatné. Osm jader na této frekvenci při základním napětí je hodně slušný výsledek na před-produkční čip.

Poté jsem procesoru zatopil na 1,50V nastavených v BIOSu a s tímto napětím jsem se dostal na frekvenci 4,82 GHz. Systém byl plně stabilní pro testy ve všech náročných aplikacích a programech. Proti recenzi procesoru FX-8150 se zase tolik taktování nezměnilo, dá se říci, že při stejném napětí jsem se dostal o 100 MHz výše. Není to špatné ale čekali jsme víc. Základní napětí i frekvence jsou ale vysoké, dalo se to očekávat, že v podstatě stejné jádro na stejném výrobním procesu nabídne jen drobné zlepšení.

Taktování pamětí

Jako poslední jsem se dal do taktování pamětí. Výsledek předčil všechna očekávání. Procesor pracoval na 4,8 GHz a paměti na 2515 MHz, ano čtete správně. Stabilitu pro většinu testů jsem dosáhl ještě do frekvence 2490 MHz. Dále už prošlo jen SuperPi a některé jednoduché testy. Frekvence kolem 2450 MHz nejsou žádný problém a budou i stoprocentně stabilní. K testu jsem použil paměti Kingston 2333 MHz v kitu 2x1 GB.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning