Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+
PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier

Z. Obermaier

27. 9. 2012 03:00 13

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama
Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Zpracování a výbava

Upřímně řečeno, test této desky byl takovým "déjá-vu". Proti její předchůdkyni Crosshair V Formula se nezměnilo na první pohled téměř nic. Krapet jiné rozložení některých komponent, více SATA portů si všimne málokdo. Pokud se ale na desku podíváme detailněji, zjistíme, že přeci jen doznala zásadních vylepšení. Zdali je po zvukové stránce lepší jak slibuje výrobce nedokáži posoudit a přenechám to jiným, snad ale ano. Největší změnou je pro mě zcela nové a významně lepší napájení desky. Staré, levné mosfety byly nahrazeny modernějšími a kvalitnějšími. Na průbězích napětí je to hodně znát, kaskáda se posunula z tragických výsledků první desky mezi špičku - asi o špatných výsledcích té předchozí výrobce věděl. Potěší i další porty, a hlavně podpora Windows 8 včetně rychlého startu. Zpracování je u Asus vždy perfektní, ne jinak je i tentokrát. Příbal v krabici je ale slabý, na relativně drahou desku by mohlo být v krabici ještě něco navíc. Třeba WiFi modul.

Přetaktování

V tomto směru nás Asus zřejmě nezklamal ještě nikdy. Špičková podpora nových procesorů AMD FX je znát i na jejich taktování. BIOS fungoval příkladně, co jsem nastavil - deska akceptovala. Taktování bylo snadné, stejně jako jsme zvyklí z dnešních platforem. Přímo ukázkově pak pracuje taktovací utilita TurboEVO, fungovala naprosto fantasticky a bez jediného problému. Vše bylo stabilní a funkční a výsledky hovoří za vše. Pokud taktovat snadno a jednoduše AMD FX, tak k tomu se tato deska narodila. Zde mám ale přeci jen dvě výtky. BIOS je v některých menu extrémně pomalý a reaguje s nepřejemně dlouhým zpožděním. Druhá věc se týká napětí, zde zdálo se mi, že deska potřebuje k taktování vyšší napětí procesoru než předchozí model. Problém to není, ale majitele původní desky to může překvapit, pokud osadí stejný CPU a ten nepojede jak je zvyklý.

Osobní názor

Tohle je bezesporu nejlépe vypadající a nejvybavenější deska pro AMD platformu na současném trhu. Jde ale také o poměrně drahou desku, pokud je procesor AMD FX-8150 dnes prodáván za cenu 4100 Kč s DPH, je tedy určen spíše do nižší střední třídy a tam se bude deska za 5700 Kč prodávat těžko. Tuhle vymazlenou desku si pořídí jen největší nadšenci platformy AMD FX k testování nových procesorů AMD FX-8300 s jádrem Piledriver. Ti jistě ocení zejména super taktování a připravenost na Windows 8. Masová záležitost ale tato deska ani platforma nebude, stejně jako není ani dnes. Z pohledu jedné z posledních AM3+ desek vůbec, jde ale opravdu o důstojného "posledního mohykána".

Výhody a nevýhody

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Za půjčení desky děkujeme ASUS Computers Czech republic

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Za půjčení osciloskopu děkujeme ETC Slovenská republika

UPDATE: Pokud hledáte článek o Asus HD 7970 Matrix Platinum, tak se omlouváme, ale museli jsme ho stáhnout kvůli posunuté NDA ze strany společnosti Asus...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning