PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

Čeká vás pohled na úrovně napětí a rozdíly vůči software a přímému měření. To nám ukáže, jak přesně deska nastavuje napětí vzhledem k vašemu nastavení v BIOSu nebo software. Z minulosti víme, že odchylky někdy bývají opravdu drastické. Napětí (zejména v zátěži) by se nemělo odchýlit zhruba do +/- 2 procent. Podívejme se jak je na tom dnes testovaná deska:

Měření napětí

Většina nových desek podává v tomto směru dobré výsledky. Tentokrát je to velice podobné. Napětí by se mělo držet maximálně do rozdílu kolem 2,5 procent při zapnuté Loadline kalibraci. Pokud ji necháte vypnutou, řídí se pokles dle datasheetu CPU, napětí klesne o 50mV což je 3,8 procent. Se zapnutou kalibrací (50 procent) už výsledek odpovídá normě a je dobrý. Při maximální hodnotě kalibrace je výsledek také solidní. Deska zvyšuje napětí jen mírně. Celkově je výsledek slušný, doporučuji vždy zapnout LoadLine kalibraci alespoň na úroveň 50-80 procent (High-Very High).

Průběh napětí

Druhý praktický test spočívá v měření rozkmitu napětí v zátěži a prozkoumání průběhu napětí, zdali se na něm nevyskytují nějaké parazitní jevy nebo nežádoucí chyby. Měřil jsem následujícím způsobem: Stíněná sonda má zemněný obal připojen k GND a měřící živá sonda je připájena v CPU VCC (napětí procesorových jader) přímo na procesorové patici. Napětí pamětí, NB-CPU a dalších obvodů jsem měřil přiložením sondy na body jež jsem ukázal výše.

K testu byl použit relativně kvalitní osciloskop ETC M525 se dvěma kanály a rozsahem až 150 MHz. Jde o USB přístroj s přesností 2 procenta, vybaven softwarem pro sledování průběhu. Osciloskop byl zkalibrován a správnost měření byla kontrolována na čistém referenčním napětí a průběhu. Všechny průběhy byly naměřené s napětím 1,40V a frekvencí procesoru 4,0 GHz, jak deska dopadla se podívejme dále:

POZOR! Jak číst průběhy z osciloskopu. Na obrázku vždy najdete samotný průběh a malou tabulku - ta je nejdůležitější. V ní je průměrná hodnota kmitání napětí (avg) a nejvyšší zaznamenaná špička během celého testu (max). Já jsem vždy počítadlo před spuštěním testu vynuloval a screen pořídil po skončení testu. Tedy tabulka zaznamenala kompletní průběh daného testu. My budeme vycházet z průměrné hodnoty, maximum je zde spíše jen pro komplexní obrázek.

300 kHz - idle - LoadLine kalibrace OFF (Regular)

450 kHz - idle - LoadLine kalibrace 50 procent (High)

550 kHz - idle - LoadLine kalibrace 110 procent (Extreme)

300 kHz - load - LoadLine kalibrace OFF (Regular)

450 kHz - load - LoadLine kalibrace 50 procent (High)

550 kHz - load - LoadLine kalibrace 110 procent (Extreme)

Shrnutí

Proti původní desce Crosshair V Formula je výsledek značně odlišný. Dříve testovaná deska dopadla strašně. S vypnutou Loadline kalibrací podávala předchozí deska jedny z nejhorších výsledků vůbec. Tento problém nová deska řeší, zcela nová a přepracovaná napájecí kaskády je zkrátka znát. Výtku mám pouze k napájení v klidovém stavu, na obrázcích je to vidět - velké výkyvy nahoru a dolů, řeší je opět víceméně zapnutá Loadline kalibrace. Zapněte ji zkrátka vždy, průběhy jsou kultivovanější.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning