PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

Na obrázku vidíme napájecí okruhy desky. Červeně je označena kaskáda napájení procesoru. Ta je tvořena deseti (6+4) fázemi z S0-8 Power mosfetů společnosti Onsemi. Šest fází napájí procesor zbylá čtveřice pak CPU-NB (paměťový řadič a další obvody). Další dvě fáze ze stejných mosfetů napájí severní můstek čipsetu, ty jsem označil oranžově. Růžově jsou zvýrazněné napěťové kontroléry. Žlutě jsem zvýraznil fázi napájení jižního můstku a modře dvě fáze napájení pamětí. Poslední barvička - zelená pak patří napájecím konektorům desky.

Napájení Digi+ II

Výrobce Asus používá tři různé napájecí kaskády, nejvyšší modely desek jsou vybavené systémem Digi+ Extreme a DrMOS čipy od Ti. Vyšší třída Digi+ II pak nabízí řešení právě z prvků Power-MOS jako u této desky. Je zajímavé, že u Crosshair V Formula použil výrobce levnější řešení z LFPAK mosfetů (Digi+) od NXP a u této mnohem lepší prvky. Procesory Piledriver totiž vyžadují jemnější napájení a to podporují právě použité mosfety.

Hlavní kontrolér (zde Chil) ovládá skrze pět výstupů všechny fáze. Každá fáze se skládá z vlastního Driveru a děliče (jsou umístěny na druhé straně PCB) a výkonové části. V tomto případě lze každou fázi ovládat zcela nezávisle na těch ostatních. Fyzicky jsou ale zdvojené. Fáze digitální se skládá ze stejných komponent jako fáze analogová. Hlavní je řídící člen - Driver. Dále pak horní a dolní (Hi a Lo) mosfet, společně s pasivními prvky - kondenzátorem a cívkou. Nyní se podívejme na napájení částí dnešní desky v detailech:

Procesorová jádra napájí deset fází sestavených z Power mosfetů. Maximální proud jež obvod může teoreticky dodat do procesoru, je 400A. Mosfety doplňují kvalitní kondenzátory od společnosti Fujitsu.

Paměti jsou napájeny obstojně. Jde o dvoufázový obvod ze stejných prvků jako jsme viděli u CPU. Každá fáze se skládá ze dvou mosfetů (Hi a Lo) Power-MOS od Onsemi, kondenzátorů a cívek. Oba okruhy řídí samostatný kontrolér Chil (na horním obrázku).

Kontrolér napájení severního můstku

Severní můstek (PCI-E rozhraní) si zasluhuje patřičnou pozornost i v napájení, jde o stěžejní prvky pro stabilní přetaktování. Napájení je řešeno stejně jako u napájení procesorových jader nebo pamětí. Jde o jednu dvě fáze sestavené z Power mosfetů s vlastním jednoduchým kontrolérem. Obvod doplňují cívka a kondenzátor.

Hlavní PWM kontrolér je osazen Chil CHL8318, i když se zdá jako z produkce Asus. Jde o osmi-fázový kontrolér splňující poslední standardy. V tuto chvíli už je jasné, že deset hybridních fází je zdvojených pět jež řídí tento kontrolér.

Na fotografii vidíme dvojici mosfetů v pouzdru S0-8. Jde o produkty společnosti Onsemi. S těmito prvky se setkáváme hodně často, uvidíte je na grafických kartách, desítkách různých základních desek. Mají teoretické maximum kolem 40A. Se správně dimenzovanými cívkami by se dalo dosáhnout i hodnot blízkých maximu. Uprostřed je dělič fáze, jde o čip Chil 8510.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning