PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

Jde o desku vybavenou spoustou zajímavých novinek, tedy se neobejdeme bez obligátní porce slajdů. K dispozici jich je opět velké množství, podívejte se na ty nejzajímavější z nich:

V podstatě asi nejdůležitější novinkou a zřejmě i jediným důvodem pro vydání této desky jsou funkce podporující Windows 8. BIOS čip je nyní o kapacitě 64Mb, kromě UEFI souborů se v něm dají uložit instalace a updaty, také je nutný pro bleskový start systému. Všechny funkce slajd popisuje.

I druhý slajd se věnuje Windows 8. První je konektor pro připojení TPM modulu, tentokrát ale v nové verzi funkční jen pod Windows 8. Druhá funkce je přepínač pro bleskový start systému a tlačítko na přístup do nastavení BIOSu. Fígl je totiž v tom, že u bleskového startu systému prostě nestihnete včas stisknout klávesu "Del". Proto je na desce zvláštní tlačítko DirectKey.

Třetí obrázek připomíná lepší napájení desky. Popravdě procesor je napájen identicky se starší deskou. Výrobce ale napájení povýšil na Digi+ II a to jen díky kompletně digitálnímu napájení, včetně pamětí. Starší deska měla obvod napájení pamětí analogový. I tak jde o hybridní řešení, budeme se mu věnovat.

Zajímavá je novinka v připojení pamětí k procesoru. Tedy spíše jde o metalické cesty k pamětem, jelikož připojení k řadiči je jasné. U Intelu si Asus patentoval novinku v podobě T-Topologie. Ta umožňuje zkrátit cestu ke "vzdálenějším" modulům. Vše je vysvětleno na obrázku, data k modulům jdou ke všem stejně dlouho a nemusí se tedy pro vzdálenější moduly latence a přístup dodatečně ladit nebo zpožďovat. To by mělo přinést hlavně o kousek lepší taktování pamětí.

Nejpodstatnější a nejzajímavější novinkou je zvuková stránka desky. Hned v úvodu předesílám, že základ je stále čip Realtek, tedy nepůjde o nic světoborného. Došlo jen na dílčí vylepšení zvuku, spíše tedy jen na oko a pro marketingové účely. První novinkou je ohraničení zvukové části svítící linkou, která ale fyzicky odděluje zvukovou část desky od zbytku. To by mělo omezit digitální rušení, to analogové se snaží výrobce odrušit samostatnou vrstvou PCB desky. Dalším prvkem je kovový kryt čipu.

Výše popsaným ale vylepšení zvuku nekončí. Důležitým prvkem je speciální kondenzátor s vysokou kapacitou 1500uF. U dynamického zvuku může při hře dojít k náhlému zvýšení intenzity zvuku a pokud není dostatek energie v systému zvuku, nereprodukuje se zvuk správně. Dochází k výpadkům, s velkým kondenzátorem jež akumuluje dost energie pro tyto případy by se to stát nemělo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning