PCTuning Článek

Asus Crosshair V Formula-Z — poslední deska s AM3+

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 9. 2012 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Poslední mohykáni .. 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS desky 11. Přetaktování 12. Hodnocení desky

Dnešní recenze bude v několika směrech unikátní, testujeme totiž poslední AM3+ desku, co kdy Asus uvede. Ano, éra AM3+ již brzy skončí a s ní i řada procesorů do této patice. Kromě rozloučení s AM3+ vám ale hlavně ukážeme možnosti desky s procesorem AMD FX-8300, přicházejícím nástupcem Bulldozeru s jádrem Piledriver!

Reklama
Reklama

Nespornou výhodou obrázkových, klikacích BIOSů bývá u mnohých možnost uložení screenshotu. To je pro mě hodně zajímavá věc, není nutné BIOS fotit a upravovat do solidní podoby, ale párkrát kliknete a je hotovo. Asus tuto možnost má u všech desek vyšší třídy, je to pro recenzenta doslova požehnání. Obrázky jsou kvalitní a není je nutné nijak upravovat. Podívejte se na víc jak třicet screenshotů:

Hlavní obrazovka

Nejvíce nás zajímá menu Extreme Tweaker. Zcela nahoře je současný stav frekvencí. Ten se mění dle toho, co nastavíte. Já nastavil maximální násobiče procesoru - proto tak vysoké hodnoty. Dále nastavujeme profil Ai na manuál. OC Tuner je automatický nástroj pro taktování. Dále už jsou jen násobiče procesoru, zapnutí Turba, násobič Turba, frekvence základního taktu, PCI-E frekvence, frekvence pamětí a frekvence CPU-NB. Všechny volby si prohlédneme za okamžik detailně.

Dále je vidět frekvence HT sběrnice, Spread spektra a úsporné funkce EPU. Následují časování pamětí, režim pamětí, kontrolní obrazovka GPU.DIMM Post a nastavení napájení. V dolní části se nastavuje extrémní režim napětí a první hodnoty napětí.

Až do konce této obrazovky pak vidíme všechny možnosti změny napětí této desky. Je jich opravdu mnoho a některé není nutné ani nijak ladit. Na jejich maximální hodnoty se podíváme později.

Možnosti nastavení frekvence pamětí

Časování modulů lze nastavit v dvaceti položkách

Dále je možné ovlivnit Driving v samostatném okně

Nastavení napájení je skutečné lahůdka pro nadšence. Tyhle všechny napájecí obvody lze nějak nastavit nebo ovládat. Těmto nastavením věnujte zvýšenou pozornost, hlavně volbám LoadLine kalibrace jež je pro tuto desku důležitá.

Podívejme se dále do menu Advanced. Zde jsou další volby pro procesor, severní můstek, SATA porty, USB, úsporné funkce a speciální funkce procesoru. Dále také obecné nastavení desky a LED diod. Následuje výpis všech menu:

Nastavení úsporných funkcí CPU - nejdůležitější je C6 (jinak nefunguje Turbo)

Nastavení režimu paměťového řadiče

Důležité je menu se zařízeními desky, zcela dole se skrývá zvukový kodek

Menu Monitor ukrývá sledování teplot desky a ovládání ventilátorů

V menu Tools najdeme utilitu na update BIOSu a další volby, podívejme se na ně v dalších několika obrázcích:

Profil pro přetaktování - uložit lze osm profilů

Na závěr prohlídky BIOSu se podívejme na možnosti napětí komponent v menu taktování. Maximální hodnoty jsou hodně vysoké, tato deska se s nimi může utkat i v ringu extrémního taktování zcela bez obav. Snad to ne moc robustní napájecí kaskáda ale vydrží. Pokud nastavíte Extreme OV na Enabled, zvýší se volby z obrázku ještě o 0,2V. Možnosti ladění napětí jsou následující:

  • CPU Voltage - od 0,85V do 2,3V
  • DRAM Voltage - od 1,35V do 2,13V
  • CPU-NB Voltage - od 1,1V do 1,9V
  • HT Link Voltage - od 1,2V až do 2,0V
  • NB Voltage - od 1,1V do 2,0V
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning