Asus ROG G73JW — herní obr s GTX 460M v podpalubí
Cca půl roku na našem trhu Asus prodával notebook Asus G73J ze série Republic of Gamers, který se do podvědomí zapsal jako (i)mobilní herní monstrum s čtyřjádrovým procesorem, dvěma disky, Full HD displejem a zejména ATI Mobility Radeonem HD 5870. Nyní přichází vylepšená verze G73JW, která vyměnila Radeon za GeForce GTX 460M.
Asus ROG G73JW (pro zvětšení klikněte)
Myslím, že nebudu přehánět když řeknu, že notebook Asus G73J z herní série Republic of Gamers zaznamenal ve světě velký úspěch. Ačkoliv šlo o 17" stroj s hmotností téměř čtyři kilogramy a jeho výdrž na akumulátor také nebyla nejvyšší, osazený hardware v kombinaci s příznivou cenou našly u zájemců o herní a v rámci možností i mobilní stroj zalíbení, takže se i v našich končinách notebook prodával nad očekávání dobře. Konkrétně byla jedna z nejpopulárnějších konfigurací osazena čtyřjádrovým procesorem Core i7 720QM, 4 GB RAM, dvojicí 320GB? pevných disků, Blu-ray mechanikou, Full HD displejem a zejména ATI Mobility Radeonem HD 5870, ještě donedávna nejvýkonnější mobilní grafickou kartou. To vše stálo okolo 35-40 tisíc korun včetně DPH a není tak divu, že i od nás si notebook odnesl zlaté ocenění a nebývale kladné hodnocení.
Nicméně časy se mění a sehnat G73J je už nějaký ten pátek takřka nemožné. Proč, když AMD ještě nevydalo novou generaci mobilních karet a ani Intel neuvedl na trh novou platformu? Důvod je ten, že na trh už přišly mobilní grafické karty NVIDIA architektury Fermi a Asus se tak rozhodl svou řadu G73 aktualizovat a model G73J tak nahradí novější varianta G73JW právě s kartou NVIDIA GeForce GTX 460M. A právě na novou konfiguraci jsme se zaměřili abychom zjistili, s jakou pravděpodobností naváže na úspěch první generace notebooku G73.
Asus ROG G73JW (pro zvětšení klikněte)
Osazený hardware
-pro zvětšení klikněte-
Procesor
Na recenzi jsme stejně jako v případě původní G73J dostali předprodukční verzi notebooku, nikoliv běžnou prodejní verzi. Ta naše tak byla osazena čřtyřjádrovým procesorem Intel Core i7 720QM se základní pracovní frekvencí 1,6 GHz, přičemž Intel už tento procesor nějaký čas nevyrábí a na jeho pozici nastoupil čip i7 740QM, který má stejné parametry jako 720QM, vyšší je však jeho frekvence a to 1,73 GHz. A právě tímto procesorem bude nová G73JW osazována. Nemůžeme však ani vyloučit, že Asus udělá stejně jako v případě G73J i levnější verze třeba s dvoujádrovými čipy Core i5. Ty však kvůli nižšímu výkonu nedoporučujeme, většina her už dnes umí vícejádrové procesory využít a pomalejší procesory by nemusely vždy nakrmit potenciál poměrně výkonné grafické karty.
Operační paměť
K operační paměti lze říct jen jediné: Asus se zbláznil. Jak jinak si mám totiž vysvětlit, že byl testovaný notebook osazený neuvěřitelným počtem 12 GB operační paměti? To je dle mého názoru množství zcela zbytečné, které jen prodraží cenu notebooku. A zřejmě to ví i Asus, protože první prodejní verze už je osazena "jen" 8 GB paměti. To už je rozumné množství a jistě se najdou uživatelé, kteří potenciál velké kapacity RAM využijí. Nicméně předpokládám, že Asus uvede na trh i o několik tisíc levnější verzi jen s 4 GB paměti, které podle mne stačí na hraní všech dnešních her, o čemž je testovaný stroj především.
Grafický čip
Nejdůležitější na celém notebooku je samozřejmě grafická karta, přičemž jak již bylo řečeno, odehrála se zde také největší změna. Konkrétně byl ATI Mobility Radeon HD 5870 vyměněn za podobně výkonnou konkurenční kartu NVIDIA GeForce GTX 460M. Ta je založena na jádře GF106 architektury Fermi, které známe z pár dní starých GeForce GTS 450. V případě GTX 460M je jádro plně aktivní a nese celkem 192 unifikovaných shaderů na frekvenci 1350 MHz, 24 ROPs jednotek a dále je karta osazena 192bitovou sběrnicí s 1,5 GB GDDR5 pamětí na poměrně nízké frekvenci 2,5 GHz. Celkově jsou parametry velmi blízké právě mobilnímu Radeonu a také výkon je téměř stejný. Nicméně proti Radeonu umí nově osazená GeForce nejen DirectX 11, ale také proprietární technologie PhysX a CUDA, což byl možná důvod k výměně.
Co se týče podpory technologie přepínání grafických karet NVIDIA Optimus, musím vás zklamat. Čtyřjádrové 45nm čipy Intel Core i7 nemají integrovaný grafický čip a jedinou kartou je tak právě GeForce GTX 460M. Výdrž na akumulátor tak bude pravděpodobně stejná jako u původní verze (tedy stejně mizerná).
Displej
Displej se proti původní verzi G73J nezměnil. Stále tak jde o povedený 17" Full HD panel s rozlišením 1920 × 1080 px a poměrem stran 16:9, který má LED podsvícení. Jde však o panel typu TN se slabšími pozorovacími úhly.
Pevný disk
Stejně jako v případě G73J má i novější verze G73JW dvě šachty pro pevné disky. V případě testovaného kusu byly obě šachty osazené 7200ot./min disky společnosti Seagate s kapacitou 500 GB. Celková kapacita tak byla slušný 1 TB s tím, že disky bohužel nebyly zapojené v poli RAID, což však můžete sami udělat, BIOS tuto možnost nabízí. Celkem mne ale mrzí, že Asus nenabízí konfiguraci s jedním SSD a jedním HDD, v současné době je totiž v cenících jen jediná konfigurace s dvojicí testovaných disků, přičemž konfigurace stojí 46 tisíc korun včetně daně. A to už je podle mého názoru cena, kde by se výměna jednoho disku za 64GB SSD hodila.
Optická mechanika
Stejně jako v případě první verze bude i inovovaný model v dražších konfiguracích dodávaný s Blu-ray mechanikou, která k Full HD displeji a přijatelně dobrému ozvučení perfektně sedne. Dle očekávání jde o Blu-ray čtečku, což myslím bohatě stačí, vypalovačka by počítač zbytečně prodražila a její potenciál by využil jen málokdo.
Ostatní
Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.
Upozornění: Obsah této kapitoly je převzatý z recenze Asus ROG G73J z 5.3.2010, design, tělo a dílenské zpracování jsou totiž naprosto shodné s první generací notebooku.
Design
Materiály/provedení
Samotný materiál vás asi nepřekvapí, pochopitelně jde o plast. Velkým plusem však je, že se Asus u tohoto nového designu úplně zbavil lesklých plastů a celá šasi je matná. Díky tomu na notebooku neuvidíte žádnou špínu ani otisky prstů. Opravdu, lesklé není ani víko. Bravo, konečně to někomu došlo a od kýče se vracíme zpět k praktičnosti typu Lenovo.
Když už zmiňuji Lenovo, musím zároveň dodat, že dílenské zpracování velkého herního monstra samozřejmě nedosahuje kvalit prémiových notebooků ThinkPad, nicméně špatné také není. Všechny díly jsou pečlivě a dobře osazené a nenajdete zde ani žádné ostré hrany a podobné chyby. Celkově jsem tedy spokojen.
Rozměry
Rozměry jsou kapitolou samou pro sebe. Asus ROG G73JW je velký herní notebook s výkonným hardwarem a úhlopříčkou displeje přes 17" a podle toho také vypadá. Pokud jej budete chtít nosit každý den třeba do školy, počítejte při cestě hromadnou dopravou se slušnou posilovnu pro vaše záda a váš soused v lavici by se měl připravit na to, že mu mnoho prostoru pro vlastní živobytí také nezbude. Myslím, že bohatě stačí, když uvedu šířku notebooku přes čtyřicet centimetrů a hmotnost těsně pod hranicí čtyř kilogramů, respektive pěti včetně nezbytného zdroje. Asus G73JW zkrátka není notebook pro denní nošení z místa na místo, ale spíš pro občasné přenášení.
Víko
-pro zvětšení klikněte-
Jak jsem již psal, celý notebook je vyroben z matného plastu a týká se to i víka. To je celé černé a najdete na něm pouze logo Asus a vyryté logo Republic of Gamers.
Spodní kryt
-pro zvětšení klikněte-
Zespodu notebooku najdete nálepky výrobce, pár otvorů k nasávání čerstvého vzduchu a překvapivě také malý subwoofer.
Upozornění: Obsah této kapitoly je převzatý z recenze Asus ROG G73J z 5.3.2010, tělo je totiž naprosto shodné s první generací notebooku.
Baterie
-pro zvětšení klikněte-
Ačkoliv se akumulátor na první pohled jeví jako malý, není tomu tak. Notebook je totiž velký na výšku a stejně tak je na tom i akumulátor. Díky tomu má nadstandardní počet osmi článků a tím i vyšší kapacitu 75 Wh. Nicméně o výdrži na akumulátor si ani tak nedělám velké iluze, přeci jen dva rychlé pevné disky, čtyřjádrový procesor a nejvýkonnější mobilní grafická karta spapají poměrně velké množství energie.
Zdroj
Také zdroj není žádný drobeček. Podle Asusu by nestačil ani běžný velký 120W zdroj, volba proto padla na ještě výkonnější kousek s číslem 150 W. Zdroj je kvůli tomu opravdu velký, jeho hmotnost je včetně kabeláže téměř jeden kilogram.
Klávesnice
-pro zvětšení klikněte-
Asus v posledních měsících používá jednotnou moderní klávesnici, která se mi moc líbí. A spokojen jsem s ní byl i tentokrát, byť budu mít více výhrad než obvykle. Ano, klávesnice je super, velmi dobře se na ní píše a nechybí jí ani efektní a praktické bílé podsvícení, ovšem proč není naplno využit dostupný prostor? Podívejte se třeba na řešení šipek a to, jak zasahují do numerického bloku. Přitom by šlo numerický blok o trochu posunout doprava a problém by byl vyřešen. Stejně tak se klávesnice při psaní mírně prohýbá, což na mne také nepůsobilo nejlépe.
Touchpad
Většina notebooků má v poslední době malý touchpad, který často nestačí. Asus jde u modelu G73J směrem opačným a díky velkému volnému prostoru osadil touchpad přímo obří. To je rozhodně dobrá zpráva stejně jako informace, že touchpad je příjemný na dotek a dobře se s ním pracuje. Scrollování je u něj řešeno stejně jako u starších touchpadů, tedy pomocí proužku na boku. Další dostupnou funkcí je zoomování pomocí dvou prstů jdoucích od sebe. Další funkce jako foward/back atd. touchpad nepodporuje.
Zatímco s touchpadem jsem byl spokojen, k tlačítkům mám výhrady. Líbí se mi jejich velikost a gumové zpracování, chybou však je, že jsou udělané z jednoho dílu a lze je mačkat pouze na okrajích.
Upozornění: Obsah této kapitoly je převzatý z recenze Asus ROG G73J z 5.3.2010, tělo je totiž naprosto shodné s první generací notebooku.
Vstupy/výstupy
-pro zvětšení klikněte-
Na levém boku notebooku najdete ethernet, dvojici USB, optickou mechaniku a pouze dva audio konektory (sluchátka a mikrofon).
-pro zvětšení klikněte-
Na druhé straně je čtečka paměťových karet, další dvojice USB, digitální a analogový výstup na monitor a zdířka pro zdroj.
-pro zvětšení klikněte-
Zezadu jsou vývody chlazení od procesoru a grafické karty a dále pouze díra pro zámek typu Kensington.
-pro zvětšení klikněte-
Zepředu není kromě stavových diod nic. Osobně jsem množstvím a rozložením portů velmi zklamán. Od notebooku této kategorie bych čekal přesný opak a přecpání porty. Naprosto tu chybí eSATA, FireWire, ExpressCard slot... A ani rozložení není nejlepší. Zdířku pro zdroj a výstupy na monitory na straně, kde má běžný uživatel myš?
Webová kamera
Ve víku je ukryta také webová kamera, která má stylový tvar trojúhelníku. Její maximální rozlišení je vysokých 1600 × 1200 px (téměř 2 MPx), v tomto rozlišení se však obraz značně trhá a má velkou odezvu. V běžném VGA rozlišení je situace výrazně lepší, byť i zde si u rychlých pohybů všimnete menšího počtu snímků za sekundu a mírné odezvy. Nicméně na videohovory přes internet to bohatě stačí.
-pro zvětšení klikněte-
Operační systém
Asus patří k výrobcům, který ke svým notebookům vždy dává operační systém a nejinak je tomu i u herního modelu G73JW ze série Republic of Gamers. A protože jde o notebook z vyšší cenové hladiny, dostanete nejvyšší verzi Windows 7, kterou je Ultimate. Systém je na notebooku také předinstalován v 64bitové verzi, což je vzhledem k 12 GB RAM jediná volba.
Příslušenství
Příslušenství vám dnes bohužel neukážu, protože jsem k notebooku žádné nedostal. Ne, že by Asus ke svým strojům žádné nedával, ale na test jsem dostal jeden z prvních testovacích vzorků, nikoliv prodejní verzi. Nicméně jak znám Asus a jejich ostatní herní notebooky ze série Republic of Gamers, čekal bych v příslušenství příjemné bonusy v podobě myšky Razer a kvalitního velkého batohu na notebook.
Upozornění: Obsah této kapitoly je převzatý z recenze Asus ROG G73J z 5.3.2010, tělo je totiž naprosto shodné s první generací notebooku. Znovu jsem samozřejmě měřil teploty a hlučnost, protože však byly teploty a hlučnost takřka identické s první verzí, použil jsem i stejný text.
Kvalita zvuku a reproduktorů
Od dvou reproduktorů nad klávesnicí a malým subwooferem zespodu notebooku jsem toho moc nečekal, byl jsem však příjemně překvapen. Zvuk je totiž i při vyšších hlasitostech čistý a pokud si chcete třeba jen oddechnout a nejde vám o maximální požitek ze hry, dá se s reproduktory vcelku bez problémů hrát. Na přehrávání kvalitní hudby to chce samozřejmě něco lepšího, k notebooku ideálně sluchátka, ale ve srovnání s reproduktory ostatních laptopů jsou tyto repro opravdu silně nadprůměrné.
Chlazení - provedení
-pro zvětšení klikněte-
Dovnitř do notebooku jsem se kvůli nutnosti téměř úplně rozdělat šasi nedobýval, chlazení notebooku však není nijak komplikované a je řešené dvěma nezávislými okruhy. Jeden chladí samotný procesor a druhý grafickou kartu. Osazeny jsou proto také dva ventilátory, které vyfukují vzduch otvory v zadní hraně notebooku.
Systém chlazení celého počítače má Asus velmi dobře vymyšlen. Jednak samotné teploty jsou poměrně nízké vzhledem k tomu, jak výkonný hardware je v notebooku ukryt a dobře vyřešen je také odvod tepla. Díky tomu, že se teplo odvádí zadní hranou se šasi zahřívá jenom vzadu okolo displeje a za ním. To vás jako uživatele nemusí nijak trápit, předek notebooku má totiž pokojovou teplotu.
Chlazení - hlučnost
Kancelářská práce ve Windows
Ačkoliv je notebook osazen velmi výkonnou mobilní grafickou kartou a také procesor patří k těm nejvýkonnějším, je chlazení v klidu velmi tiché. Sice ne úplně absolutně a pokud budete chtít ventilátor večer slyšet, opravdu jej uslyšíte, rušit vás však rozhodně nebude.
Hraní počítačových her
Ani ve 3D není k mému příjemnému překvapení hluk nijak závratný. Ventilátory sice při plném vytížení procesoru i grafické karty o něco zrychlí, stále se však hlučnost drží v přijatelných mezích. Přes den notebook uslyšíte, ale tím to také končí. Večer může být hluk místy otravný, ale dá se to snést, rychle si zvyknete. Třeba proti opravdu funícímu nedávno testovanému Asusu G51J je to úplně jiná káva a i mezi herními notebooky obecně bych se G73J nebál označit jako jeden z nejtišších.
Záruka
Jako obvykle Asus dává pouze záruku stanovenou zákonem, tedy standardní dva roky, notebook posíláte do servisu, který má na vyřízení 30 dní. Žádnou možnost připojištění Asus nenabízí.
Testovací metodika byla standardní, naleznete ji zde a napřed jako obvykle uvedu modely, se kterými dnes budeme srovnávat.
Procesor | Intel Core i7 740QM |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTS 350M |
Procesor | Intel Core 2 Duo SU7300 |
Grafická karta | integrovaný Intel GMA 4500 MHD |
Procesor | Intel Core i7 620M |
Grafická karta | integrovaný Intel GMA HD |
Procesor | Intel Core i5 520M |
Grafická karta | NVIDIA Quadro NVS 2100M |
Procesor | Intel Core i5 520UM |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GT 335M (NVIDIA Optimus) |
Procesor | Intel Core i7 940 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 460M |
Procesor | Intel Celeron T3100 |
Grafická karta | integrovaná NVIDIA GeForce 8200M G |
Procesor | AMD Phenom II X3 N830 |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5650 |
Procesor | Intel Core i7 720QM |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTS 360M |
Procesor | Intel Core i5 430M |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5650 + Intel GMA HD |
Procesor | Intel Core i3 330M |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GT 330M |
Procesor | Intel Core i7 720QM |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5870 |
Procesor | Intel Core i5 430M |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5850 |
Procesor | Intel Atom N270 |
Grafická karta | NVIDA ION (GeForce 9400M) |
V našem testovacím modelu byl procesor Core i7 720QM, v běžné prodejní verzi bude Core i7 740QM. To ale nic nemění na tom, že už 720QM je jeden z nejvýkonnějších mobilních procesorů na trhu a jeho výkon by měl stačit na vše, co od přenosného počítače můžete chtít.
Upozornění: V případě, že má notebook u některého z herních testů uvedeno 0 fps, znamená to, že jej nebylo možné spustit z důvodu nekompatibility (většinou s ovladači a grafickou kartou). Stejně tak testy v nativním rozlišení slouží pouze pro srovnání, zda si hry zahrajete v nativním rozlišení displeje, a nevyvozujeme z nich žádné další výsledky. K tomu slouží testy v rozlišení 1280 × 800 px.
Pokud jste od GeForce GTX 460M čekali, že její výkon bude výrazně nad ATI Mobility Radeonem HD 5870 z první generace G73J, musím vás zklamat. Jak je vidět z grafů, v některých hrách jsem naměřil více a v některých zase o něco méně fps, v průměru jsou obě karty vyrovnané. Pojďme se tak podívat, jak na notebooku běží moderní hry. V případech, kdy jsem měřil fps také s první generací notebooku G73J, vše samozřejmě patřičně okomentuji.
Anno 1404 Dawn of Discovery
Jako první jsem vyzkoušel budovatelskou strategii Anno 1404 Dawn of Discovery. Hra byla plynule hratelná na nejvyšší detaily bez vyhlazování hran, což je horší než u první generace notebooku s Radeonem HD 5870, kde bylo Anno plynulé i po zapnutí vyhlazování hran.
Colin McRae DiRT 2
Jako druhý jsem zkoušel DiRT 2 a to na nejvyšší detaily včetně AA. Hra jela naprosto plynule, proti předchozí verzi o několik snímků za sekundu lépe.
Far Cry 2
O maličko hůře běžel Far Cry 2. Nicméně i tak byl na nejvyšší detaily včetně vyhlazování naprosto plynule hratelný.
Grand Theft Auto Episodes From Liberty City
Aby jely plynule poslední díly série Grand Theft Auto, musel jsem snížit nastavení hry na střední, pak už byla plynulost přijatelná.
Just Cause 2
Také Just Cause 2 nešlo hrát na úplně nejvyšší detaily. Musel jsem vypnout vyhlazování a náročné CUDA efekty (Bokeh Filter a rozšířené efekty vody.
Mafia 2
Novou Mafii si na notebooku zahrajete, ovšem bez rozšířených efektů PhysX a vyhlazování.
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat
Call of Priyat ze série S.T.A.L.K.E.R. jsem zkoušel na nejvyšší nastavení bez vyhlazování, hra jela přibližně stejně jako na první generaci notebooku.
Serious Sam HD: The Second Encounter
Poslední díly Serious Sama HD jsem hrál na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. V náročných pasážích ale hra padala pod 20 fps a pro naprosto plynulé hraní tak bude nutné některé detaily o něco snížit.
Tom Clancy's H.A.W.X.
Simulátor H.A.W.X. jel naprosto plynule na nejvyšší detaily bez vyhlazování.
Warhammer 40 000 Dawn of War II
Dále jsem zkoušel strategii Dawn of War II ze série Warhammer. Na nejvyšší nastavení včetně vyhlazování jela hra plynule, pouze v náročné bitvě na konci testu se hra začala trhat. Hra jela stejně rychle jako na ATI Mobility Radeonu HD 5870.
World in Conflict
Podobná situace byla také u strategie World in Conflict. V tomto případě jsem ale hru hrál bez vyhlazování hran, průměrné fps byly stejné jako u první generace notebooku.
Shrnutí testovaných her
Nakonec přidávám ještě sloupcové grafy s přehledem všech her.
Jak se dalo kvůli absenci technologie přepínání grafických karet čekat, výdrž nové verze je přibližně stejná jako u té staré a tedy opravdu velmi špatná. Nicméně vzhledem k rozměrům notebooku by to nemusel být zase až takový problém, přeci jen kdo bude chtít s velkým 17" notebookem o hmotnosti 4 kg každý den pracovat někde na cestách.
Asus ROG G73JW
Ještě před samotným shrnutím projdu jako vždy vše, čím na mne notebook udělal dobrý a čím špatný dojem. Z dobrých věcí mohu zmínit vše, co se nezměnilo proti první generaci. Sem patří čtyřjádrový procesor Intel Core i7 (po evoluci model 740QM místo 720QM), velká spousta operační paměti, možnost využití notebooku ke sledování filmů (Full HD LCD, Blu-ray mechanika, slušné reproduktory), originální design a slušné dílenské zpracování, povedená podsvícená klávesnice a pochvalu si zaslouží také chlazení.
Záměrně jsem se nezmiňoval o grafické kartě. I osazená NVIDIA GeForce GTX 460M je samozřejmě skvělá a stačí pro hraní i těch nejnovějších her. V porovnání s předchozím ATI Radeonem HD 5870 ale nepřináší v zásadě nic nového. Výkon je +- stejný (paradoxně spíše o pár procent nižší), výdrž na akumulátor stále stejně mizerná a jediným přínosem tak může být podpora NVIDIA technologií PhysX a CUDA, což není zrovna moc a z příchodu nové verze jsem tak v rozpacích. Největší problém mi ale nedělá nová GK, avšak cena. Pokud byste od nové verze za stejnou muziku čekali alespoň nižší cenu, dostaví se další překvapení. Je tomu totiž přesně naopak a prodejní konfigurace velmi podobná té testované stojí 46 tisíc včetně DPH, zatímco v případě první generace stála stejná nejvyšší konfigurace (jen s Radeonem místo GeForce) o téměř 10 tisíc méně. A to je věc, která mi do hlavy opravdu moc nejde.
Cena a minimální přínos upravené verze ale nejsou jediné věci, kvůli kterým jsem zklamaný. Stejně jako v případě první generace nepotěší také zmiňovaná špatná výdrž na akumulátor a samozřejmě velké rozměry a včetně zdroje téměř pětikilová hmotnost stroje, která případné přenášení stroje opravdu značně znesnadňuje.
Shrnutí
Po opravdu povedené první generaci notebooku Asus G73J z herní série Republic of Gamers je pro mne inovovaná verze G73JW spíše zklamáním. Některé věci (jako design, klávesnice, systém chlazení, Full HD displej v kombinaci s Blu-ray mechanikou, výkonný čtyřjádrový procesor, 8 GB RAM atd.) se nezměnily, případně prošly jen mírnou evolucí, a byl jsem s nimi spokojen i tentokrát.
Největší a jedinou podstatnou změnou je výměna grafické karty z ATI Mobility Radeonu HD 5870 na NVIDIA GeForce GTX 460M a v tom je nejspíš ten oříšek. GTX 460M je v průměru cca stejně výkonná jako mobilní HD 5870, subjektivně na mne působila při srovnání výsledků spíše pomaleji než rychleji (rozdíl nicméně nebude velký, jen v řádu jednotek procent), což však vynahradí třeba technologie PhysX a CUDA. Nicméně pokud jste od novější verze s novou grafickou kartou čekali vyšší výkon, musíte být logicky zklamáni. Stejně tak výdrž na akumulátor se nezměnila, kvůli absenci integrovaného čipu v procesoru je stále stejně mizerná.
Není mi tak vůbec jasné, proč testovaná konfigurace, která u první generace stála okolo 35-40 tisíc včetně DPH (v závislosti na kurzu dolaru), najednou stojí 46 tisíc včetně DPH, když v zásadě nepřináší nic nového. To je mi opravdu záhadou a jako jediné vysvětlení se nabízí dražší karta NVIDIA GeForce, k čemuž vzhledem k výše uvedeným skutečnostem není žádný logický důvod. V současné situaci tak musím konstatovat, že pokud máte první generaci notebooku za ony skvělé ceny, udělali jste skvělý kup a jedině dobře, že jste nečekali na inovovanou verzi. No a pokud o koupi notebooku přemýšlíte, zkuste raději ještě pár týdnů počkat. 46 tisíc včetně daně mi vzhledem k dřívějším cenám přijde opravdu hodně a snad je Asus v brzké době upraví, případně vyšle na trh nové, levnější konfigurace. Třeba konfigurace jen s 8 GB RAM a jen jedním diskem by mohla být stejně lákavá a přitom nejméně o pět tisíc levnější s tím, že v budoucnu můžete snadno přidat flashový pevný disk, který mi v této drahé konfiguraci mimochodem opravdu chybí.
Poděkování
Na úplný konec bych ještě rád poděkoval společnosti Asus, která do testu notebook zapůjčila.