Asus ROG Strix GeForce RTX 3080 O10G v testu
Seznam kapitol
Grafické karty z řady Strix od Asusu nabízejí nadstandardní výbavu – dva BIOSy pro tichý a výkonný režim, výrazně předimenzované chlazení, nastavitelné podsvícení pomocí RGB LED a tovární přetaktování. ROG Strix RTX 3080 dostala novou generaci chladiče, který je uhlazenější, má mnohem propracovanější podsvícení a opět vyšší výkon.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Většinu nových vlastností a funkcí, jako jsou posílené shadery, nová jádra pro RT a pro výpočty tensorů, podporu pro HDMI 2.1, dekódování AV1, RTX IO, reflex pro snížení odezvy her a další technologie, jsme už probrali v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek.
Většinu věcí kolem nové architektury, nových vlastností a funkcí jsme už probrali v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek.

Než se podíváme na specifikace ROG Strix RTX 3080 O10G Gaming, ještě v rychlosti připomenu referenční parametry:

I když to tak možná vedle RTX 2090 Suprim X nevypadá, jde o klasický prémiový model s velkým chladičem. RTX 3080 Founders Edition vedle obou vypadá jako mrňous.

V BIOSech je tentokrát trochu chaos. U raného BIOSu byl problém s vypínáním, nebo přesněji nevypínámím ventilátorů bez zátěže. ASUS vypínání ventilátorů opravoval v aktualizacích. Od vydání vyšly už asi tři další verze BIOSů, kde už vypínání ventilátorů fungovalo, ale zřejmě ne dokonale, protože Asus 0dB režim dále vylepšoval. A to vše dvojmo, protože má karta dva BIOSy pro tichý a vysoký výkon.

V testech provozních vlastností jsem nezkoušel všechny, ani jsem nemohl – problémový BIOS pro režim performance už byl na vzorku přehraný první opravou a ty aktuální se na webu Asusu objevily až poté, co jsem kartu vracel. Porovnal jsem ale původní „rozbitý“ BIOS a předposlední opravený v režimu quiet. Ale
Screenshoty z GPU-z patří předposledním k BIOSům označeným jako 2020/10/16. Vlevo je vždy režim performance, vpravo quiet.
Parametry karet, které dokáže GPU-z získat z BIOSu, se neliší – stejné jsou udávané takty, udávaný boost i udávané power limity. Udávaný takt s boost je navýšený z referenčních 1710 na 1905 MHz, takt pamětí je referenční.
V praxi se rozdíly mezi BIOSem pro tichý chod a pro vysoký výkon projevují jen odlišnou regulací otáček, odlišnými teplotami a tím pádem i mírně nižšími takty na tišším BIOSu, se kterým běží grafický čip při vyšších teplotách. Rozdíl ve výkonu je jako obvykle u Asusu minimální, rozdíl v hlučnosti značný, takže jsem kartu měřil s tišším BIOSem. V testech provozních vlastností ale najdete změřené oba.




V detailních informacích vidíte, že čip má power limit navýšený na 370 W a můžete jej dále zvednout o 22 % až na 450 W, limit teplot lze posunout z 83 na 91 °C.




Na zadní straně obalu Asus upozorňuje na 2,9slotový chladič se speciální úpravou základny MaxContact pro lepší přenos tepla z čipu na chladič a trojici firemních ventilátorů Axial-tech, kvalitní napájecí kaskádu s prémiovými MOSFETy, kondenzátory a cívkami a plně automatizovanou technologii pájení Auto–Extreme, nový kryt s kovovými akcenty stylizovanými podobně jako na základních deskách ROG Strix, a nesmí chybět ani zmínka o firemní utilitce GPU Tweak II pro monitoring a úpravu nastavení regulace karty.



V příslušenství najdete i něco víc než obvyklou stručnou instalační příručku. Určitě potěší dvojice svazovacích pásků...

A v balení je i 11cm pravítko, s nímž si majitelé prémiových modelů můžou poměřovat... kolik místa ve skříni jim zbylo po instalaci 32cm grafiky, nebo tak něco.
