Asus ROG Strix GF RTX 3060 O12G: produkt zlé doby
Seznam kapitol
Nvidia dnes uvádí na trh RTX 3060. Proti minulé generaci nabízí o něco lepší poměr cena/výkon, ale to platí jen pro karty s doporučenou cenou. A pak je tu ROG Strix RTX 3060 O12G od Asusu – brutální řešení, 170W karta s třiceticentimetrovým tříslotovým chladičem. Extrémně chladná a tichá, ale o doporučené ceně si u ní můžete nechat zdát.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Většinu nových vlastností a funkcí karet s architekturou Ampere, jako jsou posílené shadery, nová jádra pro RT a pro výpočty tensorů, podporu pro HDMI 2.1, dekódování AV1, RTX IO, reflex pro snížení odezvy her a další technologie, jsme už probrali v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek.

Jedno drobné vylepšení ale RTX 3060 proti předchozím GeForce RTX 30 přece jen přináší – jde o první model, který oficiálně podporuje resizable BAR, tedy obdobu Smart Access Memory od AMD.
V aktuálních ovladačích ale funguje jen na osmi hrách, pro něž jsou ovladače optimalizované (AC Valhalla, BF5, Borderlands 3, Forza Horizon 4, Gears 5, Metro Exodus, Red Dead Redemption 2, Watch Dogs: Legion – stejné jako u mobilních GeForce RTX 30), další přijdou až s aktualizací ovladačů v průběhu března.
A druhá novinka je změna k horšímu, která ale paradoxně většinu hráčů spíše potěší – RTX 3060 je první karta, která má výrazně snížený výpočetní výkon v miningu u kryptoměn odvozených od etherea. Teoreticky by díky tomu měla být lépe dostupná.
Zatímco u předchozích modelů byly u nových čipů parametry proti minulé generaci výrazným zlepšením co do počtu rasterizačních a texturovacích jednotek, RTX 3060 se v tomto ohledu výrazně neliší od RTX 2060 z minulé generace.
Výrazně narostl jen výkon u stream procesorů díky jejich „zdvojení“ a výpočetních jednotek pro ray tracing a výpočty tenzorů díky jejich přepracování (detailněji viz popis architektury Ampere)

Výkonnostní rozdíl je tak podstatně menší než při srovnání RTX 3080 s RTX 2080 Super, RTX 3070 proti RTX 2070 nebo u RTX 3060 Ti proti RTX 2060 Super.



Hrubý výkon oproti RTX 3060 Ti je jen na základě parametrů jádra zhruba o třetinu nižší, a podobné je to i s reálným výkonem. Můžeme se asi utěšovat jen tím, že zůstává dost velký prostor pro nějakou RTX 3060 Super (tomu by napovídal i fakt, že je i karta jako prémiový ROG Strix RTX 3060 má limit příkonu přiškrcený na referenčních 170 W).
Asus ROG Strix RTX 3060
Karta má opět dva BIOSy – testoval jsem s tišším, BIOS pro vyšší výkon v podstatě jen zvedá hlučnost karty, rozdíly v taktech jsou na úrovni desítek MHz a rozdíly ve výkonu menší, než je kolikrát chyba měření. Přepínač BIOSů je na konci plošného spoje u přídavného napájení.

Karta má udávaný takt s boost navýšený z referenčních 1777 na 1882 MHz. Takt pamětí GDDR6 zůstal stejný jako u referenční karty, čipy běží na 15 Gb/s.

Monitoring zobrazuje následující údaje:

Power limit je na referenčních 170 W, což nebývá zvykem. Rozhodně ne u Strixů. Lze jej manuálně navýšit na 210 W, což je v téměř teoretické maximum při napájení pomocí slotu PCIe a osmipinového přídavného napájení (66 W + 150 W na 12 V). Limit teploty na 83 °C s maximem na 90 °C.





