ASUS TUF Gaming X3 Radeon RX 5700 OC edition v testu
Seznam kapitol
Radeony RX 5700 a RX 5700 XT z řady TUF jsou jedny z prvních nereferenčních karet s architekturou Navi, které se dostaly do prodeje. V recenzích na ně ale moc nenarazíte. Karta v atraktivním „armádním“ stylu s robustním a rozměrným chladičem je z nižší cenové kategorie než populární Strixy a sází spíš na vzhled než na dobrou výbavu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Novým technologiím, které Radeony RX 5700 přinášejí, jsme se věnovali už při jejich uvedení, v tomto ohledu vás tedy odkáži na předchozí článek Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji.
Původně jsme čekali, že budou první modely s architekturou Navi náhradou za karty střední třídy Radeon RX 570 a RX 580. Po nějaké době bylo ale jasné, že s nimi AMD míří výše jak výkonem, tak cenou. Nové Radeony jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. I samotné AMD je staví proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56. Tyto karty v nabídce AMD nové modely nahradí. Nejvýkonnějším Radeonem zůstane i nadále Radeon VII – první 7nm karta. V obchodech je ale už nenajdete.
Na tomto místě už jen ve stručnosti zopakuju, že nové modely jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.
Novinkou jsou trojí udávané takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) – typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) – minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) – maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotnou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.

Dnes se podíváme na jeden z levnějších Radeonů od Asusu, model TUF 3-RX5700-O8G-GAMING (Part No. 90YV0DC0-MONA00).
TUF je modelová řada Asusu zaměřená na lepší poměr cena/výkon než nabízejí prémiové modely Strix. A v minimálně v případě notebooků i na zvýšenou odolnost.
I Radeon RX 5700 vypadá jako malý obrněnec a je zhruba o tisícovku levnější než špičkový model z řady Strix, jehož výsledky doplníme někdy příště.

Testovaná karta není zapůjčená od výrobce, ale jde o běžný kus z prodeje. Standardně běží v režimu, který Asus ve specifikacích uvádí jako „gaming mode“ – základní takt je navýšený z referenčních 1465 na 1565 MHz, herní takt z 1625 na 1720 MHz a takt s boost z 1725 na 1750 MHz.
Výrobce ještě ve specifikacích uvádí OC mode se základním taktem 1610 MHz, herními takty až 1725 MHz a boost až 1750 MHz.

GPU-Z už se naučilo rozeznat u RX 5700 i jednotlivé takty – hlásí hodnoty pro Gaming mode, tedy základní takt 1565 MHz, herní takt 1720 MHz a maximální očekávaný takt s boost 1750 MHz.

V monitoringu najdete i hodnoty obvyklé u Radeonů 5700 – kromě klasické teploty GPU i hodnotu nejteplejšího místa na čipu, teplotu napájecí kaskády pro GPU i paměti, teploty pamětí a předpokládaný příkon grafického čipu.





