Batman: Arkham City — podívejte se na PhysX a DX11 v akci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Batman: Arkham City — podívejte se na PhysX a DX11 v akci

Batman: Arkham City — podívejte se na PhysX a DX11 v akci

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

10. 1. 2012 03:00 31

Seznam kapitol

1. Unreal engine s podporou PhysX a DirectX 11 2. Nároky hry, testovací sestava, metodika 3. Výsledky GK bez PhysX a vyhlazování 4. Výsledky GK bez PhysX s vyhlazováním 5. Výsledky GK s PhysX bez vyhlazování 6. Výsledky GK s PhysX a vyhlazováním 7. Vliv procesoru na hru (GeForce GTX 580)
8. Vliv procesoru na hru (Radeon HD 6970) 9. Vliv nastavení na hru I 10. Vliv nastavení na hru II 11. Vliv nastavení na hru III 12. Galerie in game screenshotů 13. Výběr recenzí herních magazínů 14. Závěr

Fyzikální engine PhysX stále žije. Ačkoliv se poslední AAA hra podporující GPU verzi PhysX objevila už před víc jak rokem, nVidia o něm dává opět vědět. Vyšlo totiž pokračování Batmana s podtitulem Arkham City. PhysX navíc není jediným technologickým lákadlem hry postavené na starším Unreal enginu 3. Těšit se můžete i na efekty DirectX 11!

Reklama
Batman: Arkham City — podívejte se na PhysX a DX11 v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Třetí Unreal engine je nejpopulárnějším „herním motorem“ posledních let. Běží na něm nespočet her včetně velkých AAA titulů jako Red Orchestra 2, Bulletstorm, Bioshock 2 nebo Batman: Arkham Asylum. Právě poslední jmenovaná hra na motivy slavné komixové a filmové série se před pár týdny dočkala pokračovaní pojmenovaného Batman: Arkham City. Za jeho vývojem opět stojí vývojáři z Rocksteady Studios a hry jsou si podobné jako vejce vejci. Není tedy divu, že i Arkham City je postaveno na Unreal Enginu třetí generace, který za poslední dva roky prošel jen drobnými úpravami a velké změny se očekávají až s příchodem jeho čtvrté generace.

Batman: Arkham City — podívejte se na PhysX a DX11 v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Stejně jako v případě Arkham Asylum je i Arkham City multiplatformní hrou, jenž byla vyvíjena především pro herní konzole Microsoft Xbox 360 a Sony Playstation 3, PC verze vznikala spíše do počtu. Protože se však na vývoji hry podílela společnost nVidia a nový Batman stejně jako ten předchozí používá fyzikální engine PhysX v GPU akcelerované verzi, vypadá PC verze přeci jen o něco lépe než konzolové provedení. Rozdíly jsou ale spíše v detailech a zejména v implementovaných technologiích, na rozlišení textur či detailnosti modelů je použití postaršího enginu (Unreal engine 3 se poprvé představil v prvním Bioshocku v roce 2007) znát.

Batman: Arkham City — podívejte se na PhysX a DX11 v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už bylo řečeno, na vývoji hry se podílela společnost nVidia, jeden z velkých výrobců grafických karet. Ve spolupráci s vývojáři se do PC verze hry podařilo implementovat podporu několika efektů DirectX 11. Především jde o teselaci (dodatečné navýšení počtu polygonů při zpracování obrazu), jako obvykle však není teselovaná celá scéna, nýbrž jen vybrané objekty (dlaždice a podobně). Dalšími přidanými efekty jsou vylepšený režim Ambient Occlusion HBAO (Horizont Based Ambient Occlusion) a kvalitnější měkké dynamické stíny MVSS (Multi-View Soft Shadows).

Podle teoretického popisu sice vše vypadá velmi lákavě, rozdíly ve vizuální stránce mezi DirectX 9 a DirectX 11 režimem však nejsou velké, všimnete si jich pouze pokud se na ně přímo zaměříte. V žádném případě nejsou rozdíly tak patrné jako u Crysis 2, který po updatech v režimu DirectX 11 detaily a efekty doslova přetéká.


zdroj: YouTube, nVidia

Druhým velkým „vizuálním tahákem“ nového Batmana by měl být fyzikální engine. Hra totiž stejně jako předchůdce Arkham Asylum používá engine nVidia PhysX včetně GPU akcelerovaných efektů. Pokud tedy máte patřičně výkonnou grafickou kartu nVidia GeForce (viz testy výkonu), můžete si zapnout dodatečné částicové efekty jako efektivní kouř reagující na pohyb osob, poletující částice od výbuchů a podobně. Efekty vypadají velmi lákavě a pomáhají hře dokreslit atmosféru. Na druhou stranu to však neznamená, že by se Batman nedal hrát na slabších kartách i bez nich. Na konkurenčních akcelerátorech AMD Radeon nemá velký smysl dodatečné efekty PhysX zkoušet zapínat, budou počítány přes procesor, pro nějž kód jako obvykle není úplně ideálně optimalizovaný (opět viz testy výkonu v dalších kapitolách).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama