Domácí síťování: Rozšíření pokrytí Wi-Fi (pomocí extenderu)
Seznam kapitol
Dnešní díl je hodně začátečnický, nebudeme řešit vlastně vůbec nic složitého. Podíváme se, jak si můžete pokrýt domácnost lepším signálem Wi-Fi. Zhodnotíme dostupné možnosti a vyzkoušíme si Wi-Fi extender provozovaný jako AP, Wi-Fi klient, ve speciálním módu Express Way i jako extender.
Jak pokrýt celou domácnost Wi-Fi signálem? To si ukážeme právě dnes. Jako hlavní Wi-Fi AP nám poslouží Asus RT-AC58U, který už důvěrně znáte, je to silnější bráška od Asus RT-N12 za 600,- Kč. Dnešní Asus RT-AC58U se objevil už v díle veřejná IPv4 pro všechny, kde jsme si ukázali, jak můžete získáte veřejnou IPv4.
A nemám si jednoduše koupit ultrasilnou Wi-Fi?
Pepa je v koupelně a napouští si vanu, aby dobře slyšel televizi z obýváku, nastaví hlasitost na maximum, řev se rozléhá domem. Že je ňouma? Jistě. A co Wi-Fi? Nepouštíte jí na plný pecky, aby dosáhla až do koupelny?
Jste ohleduplní, máte nastavený nízký výkon Wi-Fi a udělané pokrytí, jenže soused je ňouma. Pouští Wi-Fi naplno a ruší všechny Wi-Fi v domě. Druhý soused si kvůli němu koupil ještě silnější Wi-Fi. Třetí soused si právě objednává Wi-Fi Temelín 1kW z Aliexpressu. Nenavyšujte zbytečně výkon, zlepšete pokrytí.
Maximální výkon, kterým může Wi-Fi vysílat, je závazně určený. Vysílat vyšším výkonem se jednak nesmí a jednak je to poněkud ošklivé vůči ostatním. I vaše běžná domácí Wi-Fi způsobuje rušení v okruhu kilometru.
Pomocí úzce směrové parabolické antény se vám může povést připojit na Wi-Fi, která je až kilometry daleko.
A možná budete mít lepší signál, než má právoplatný majitel o místnost vedle na zařízení s mizernou anténou.
Anténa vytváří zisk? Anténa nezvyšuje vysílací výkon, ale tvaruje signál. Výkon, který bychom vysílali do stropu nebo do země, anténa vezme a tímto výkonem navýší signál v určitém směru. Tak vytváří "zisk".
Pro dobré pokrytí domácnosti stačí dát AP na správné místo.
Ano, někdy to nejde. Třeba proto, že daném místě už bydlí NAS, je připojená televize a další počítač.
Podívejte se na následující obrázek, jestliže vysílám na všechny strany, kam jde většina signálu?
Velká část (většina) signálu míří pryč (do zdí, stropu, podlahy). A naopak, část bytu není vůbec pokrytá.
Vhodnou anténou můžeme signál nasměrovat tam, kde ho potřebujeme:
Přestali jsme vysílat do zdi za námi, nad sebe, pod sebe a všechen výkon směřujeme do určitého sektoru. To je výhodné řešení, ale i tak to nemusí zásadně pomoct. Zdi jsou často nepřekonatelná překážka.
Připojení externí antény je snazší, pokud máte Wi-Fi AP s odpojitelnou anténou (Alza):
Antény a další bižuterii nakoupíte například zde. Malý úvod do antén je i zde.
Jen málo lidí doma používá sektorové antény. Obvykle se používají všesměrové antény a větší část výkonu svítí do zdi. A ano, v kombinaci s MIMO může být výběr vhodné antény složitější.
Asus
Firmu Asus mám rád. Není to klasická Čínská firma, jsou z Taiwanu. Kvalitou jsou někde mezi Japonskou precizností a Čínskou masovou výrobou. Také mají továrnu v Ostravě. Zakoupením produktů firmy Asus podporujete i naše lidi, kteří v Ostravě pracují. A protože Asus vyrábí dobré věci, je to dobrý argument.
Argumenty pro Asus:
- svoje produkty podporují přijatelně dlouho
- jejich dražší výrobky jsou kvalitní (ty levné jsou levné)
- starají se o bezpečnost
- inovují a investují do vývoje
Asus patří mezi dobré firmy, které můžete vychvalovat, a přitom být objektivní.