Gigabyte GF RTX 3080 Ti Gaming OC 12G: tišší, chladnější, skvělá
Seznam kapitol
Přestože patří mezi ty levnější modely, s 350W GeForce RTX 3080 Ti si její chladič poradí podstatně lépe než dvouslot Nvidie...
Většinu nových vlastností a funkcí karet s architekturou Ampere, jako jsou posílené shadery, nová jádra pro RT a pro výpočty tensorů, podporu pro HDMI 2.1, dekódování AV1, RTX IO, reflex pro snížení odezvy her a další technologie, jsme řešili při uvedení nové architektury Nvidie v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek.
Nvidia měla dosud v nabídce dvě karty postavené na největším herním čipu s architekturou Ampere – GeForce RTX 3080 a GeForce RTX 3090. U levnější GeForce RTX 3080 je čip GA102 poměrně výrazně ořezaný, má aktivních jen 68 z 82 streaming multiprocesorů a jen 320b paměťovou sběrnici a s ní 10 GB paměti GDDR6X.
RTX 3090 nabízí 82 SM, 384b sběrnici a více než dvojnásobnou kapacitu pamětí – 24 GB. Ale už i doporučená cena RTX 3090 byla se 41 tisícem korun více než dvojnásobkem doporučené ceny RTX 3080 a mířila spíše tam, kam dříve Titany. Reálné prodejní ceny se dají odhadovat jen stěží, obchodníci, kteří je zveřeňují, to občas zkoušejí i s nesmyslnou částkou blížící se sto tisícům korun, levnější varianty začínají někde na šedesáti tisících.
GeForce RTX 3080 Ti nastupuje zhruba tam, kde se pohybovala RTX 2080 Ti, ovšem při diametrálně odlišné situaci na trhu. Doporučená česká cena novinky Nvidie je 32 tisíc korun s daní.
Parametry GeForce RTX 3080 Ti
GeForce RTX 3080 Ti můžeme nejjednodušeji charakterizovat jako RTX 3090 téměř neznatelně ořezaným čipem, ale poloviční pamětí. Má aktivních 80 streaming multiprocesorů, 10240 stream procesorů, 320 texturovacích a 112 rasterizačních jednotek.
RTX 3090 nabízí 82 streaming multiprocesorů, 10496 stream procesorů, 328 texturovacích a 112 rasterizačních jednotek.
Oba modely pak mají 384b paměťovou sběrnici kombinovanou s pamětmi GDDR6X. U RTX 3080 Ti běží na 19000 MT/s, tedy na stejném taktu jako u RTX 3080, u RTX 3090 běží o trochu rychleji na 19500 MT/s.
Udávaný takt čipu s boost je 1665 MHz o pár desítek megahertz méně než u RTX 3080 i RTX 3090, limit příkonu 350 W jako u RTX 3090.
Podstatné je omezení výpočetního výkonu RTX 3080 Ti při těžbě kryptoměn založených na ethereu. Bohužel pro hráče není vysloveně drastické – výkon se pohybuje zhruba na úrovni RTX 2080 Ti při příkonu vyšším o pár desítek wattů. Vedle dříve uvedených modelů Ampere bez omezení tedy není zrovna výhodná, oproti starším kartám už to ale není tak zlé.
Gigabyyte RTX 3080 Ti Gaming OC 12 GB
U RTX 3080 Ti Founders Edition jsem zmiňoval, že na 350W grafiku už není dvouslotový chladič příliš vhodný. Karta od Gigabyte už dostala karta tříslotový chladič, který je navíc o několik centimetrů delší a s výkonným čipem si poradí podstatně lépe i při mírném přetaktování.
Na obalu výrobce upozorňuje na nadstandardní prvky výbavy – trojici firemních ventilátorů se speciálními lopatkami, které mají ještě různý směr otáčení – prostřední ventilátor se otáčí opačným směrem než ventilátory při okraji, takže v místě, kde se lopatky sousedních ventilátorů míjejí, se pohybují stejným směrem. Díky tomu je chladič výkonnější a kultivovanější než u klasického uspořádání, při němž ventilátory tlačí proud vzduchu proti sobě. Dále je zmíněna velká měděná základna, která chladí dostatečně i paměti a chladič prodloužený za plošný spoj s volně průchozí částí pro lepší odvod tepla.
U karty podobného ražení nesmí chybět podsvícení. U RTX 3080 Ti Gaming OC jsou to adresovatelné RGB LED s podporou firemního ekosystému Gigabyte RGB Fusion 2.0, a konečně ještě kovový kryt zadní části plošného spoje, který zpevňuje konstrukci grafické karty.
Jednu důležitou věc ale Gigabyte vynechal – karta má duální BIOS s režimem pro vyšší výkon a tišší chlazení.
V příslušenství toho moc nenajdete, jen stručnou instalační příručku a kartičku, ale ta je docela zajímavá – ke standardní tříleté záruce můžete díky registraci u Gigabyte do třiceti dní od nákupu získat čtvrtý rok rozšířené záruky navíc.
BIOSy se přepínají malým DIP switchem v přední polovině karty. Je utopený uvnitř krytu, takže jej celkem snadno přehlédnete.
Na hlavní záložce v GPU-Z mezi BIOSy nepoznáte rozdíl – oba se tváří, že nabízejí tovární přetaktování čipu z 1665 na 1710 MHz, paměti i základní takt zůstávají na referenčních hodnotách. Rozdíly jsou vidět až v podrobnějších informacích níže.
V monitoringu je hromada údajů včetně teplot pamětí, u GDDR6X je dobré o nich mít přehled. GeForce umí od řady RTX 20 samostatně regulovat až dva ventilátory, v případě tříventilátorových karet to obvykle znamená oddělené ovládání a monitoring jednoho a dvou spřažených ventilátorů.
Tady už je vidět rozdíl mezi oběma BIOSy. Vlevo je BIOS performance, s nímž je limit příkonu navýšený na 370 W. Zároveň je to ale horní hranice, na kterou lze limit navýšit. Vyšší hodnoty už by šly přes specifikace přídavného napájení pomocí dvou osmipinů. Tišší BIOS má pak limit na standardních 350 W s možností manuálního navýšení na 370 W. S ním budou o něco nižší pracovní takty čipu a odlišné nastavení regulace ventilátorů – to je ale něco, co už GPU-Z z BIOSu nevyčte.
Kartu budeme s ostatními porovnávat na tišším BIOSu, v testu provozních vlastností ale najdete naměřené i hodnoty s výkonnějším BIOSem.