PCTuning Článek

Goldmax Panther i7 - mobilní stroj s Core i7

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
15. 9. 2009 01:00 35 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Goldmax Panther i7 - hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru 7. Testy operační paměti
8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy grafické karty - moderní hry I 10. Testy grafické karty - moderní hry II 11. Testy pevného disku 12. Test výdrže baterie 13. Vyhodnocení a závěr

Jste milionář, nevíte co s penězi a chcete si koupit nejvýkonnější notebook na světě, či jen patříte mezi pravé profesionály, pracujete v programech jako CAD, Cinema 4D či Maya? Ať už patříte do kterékoliv zmíněné skupiny, nebo si chcete jenom přečíst něco o jednom z nejvýkonnějších dostupných notebooků, určitě vás bude zajímat dnešní recenze.

Reklama
Reklama


Goldmax Panther i7 (pro zvětšení klikněte)

Na světě existuje několik firem, které se zabývají výrobou těch nejšílenějších počítačů. Říká vám něco Alienware? Jistě ano, tato společnost vyrábí stylové stolní i přenosné počítače s extrémním výkonem. Nicméně do notebooků osazuje téměř vždy výhradně mobilní komponenty. Co dělat, když vám výkon i nejvýkonnějšího mobilního Core 2 Extreme procesoru nestačí? Pak je tu ještě několik dalších společností, které se specializují "na nacpání co nejvýkonnějšího hardwaru do přenosného balení" neboli notebooky zvané jako desktop replacement (náhrada stolního počítače). K takovým společnostem patří zejména taiwanský výrobce Clevo. Ten však své vlastní notebooky (často jen šasi s displejem a základní desku) prodává jen velkoodběratelům, kteří do nich osadí procesor, pevné disky či operační paměť a následně je prodávají pod svou značkou.

Takovým výrobcem je například kanadský Eurocom či americký Sager. A právě stroj značky Eurocom se mi podařilo sehnat do dnešního testu. A proč že se v celé kapitole budu ohánět označením Golmax Panther i7 místo Eurocom Panther i7? Důvod je ten, že český distributor těchto notebooků Goldmax Laptops se v ČR rozhodl stroje Eurocom distribuovat pod svou vlastní značkou.

Osazený hardware


-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Možná mi nebudete věřit, ale notebook (označení "přenosný počítač" se téměř bojím použít) je osazen procesorem Core i7. Konkrétně mnou testovaný model má procesor Core i7 950 v nové vizi D, ale v konfigurátoru Goldmaxu si můžete zvolit i pomalejší 920ku v revizi D0 či nejnovější Extreme 975 s otevřeným násobičem. Samozřejmě nechybí ani Turbo, které bylo zapnuté i v našem testovacím kousku. Frekvence procesoru se tedy v zátěži zvýšila na rovných 3200 MHz. Takto výkonný procesor nemá drtivá většina stolních PC, natož laptopů. Jen chlazení asi nebude úplně ideální. Nezapomeňte totiž, že Core i7 má TDP 130 Wattů...

Co se týče čipsetu, tak pro procesory Core i7 zatím není dostupný jiný čipset než Intel X58. Osazená základní deska od OEM výrobce Clevo je proto vybavena právě tímto čipsetem, který dále doplňuje jižní můstek ICH10R.

Mimochodem díky použití socketu LGA 1366 se nabízí snadná možnost budoucího upgradu na výkonnější procesor, například na 6jádrový Gulftown. Možnost upgradu navíc nabízí přímo český prodejce Goldmax, takže třeba za půl roku můžete snadno vyměnit procesor po dohodě s prodejcem bez ztráty záruky.

Operační paměť

Integrovaný paměťový řadič u procesorů Core i7 podporuje výhradně DDR3 paměti v tříkanálovém režimu. I Pantheru i7 jsou proto osazeny tři paměťové moduly s kapacitou značky Micron s kapacitou 2 GB. Jejich maximální frekvence je 1333 MHz při časování 8-9-9-22, ale v mém případě byly nastavené na nižší frekvenci 1066 MHz při časování 7-7-7-20. Pokud by vám 6 GB RAM náhodou nestačilo, je možné v konfigurátoru Goldmax zvolit i model s 12 GB paměti.

Grafický čip

Goldmax Panther i7 sice není primárně zaměřený na hráče, ale i tak nabízí nejvýkonnější mobilní grafickou kartu z dílen NVIDIE GeForce GTX 280M. Bohužel se však nejedná o kartu s mobilním čipem G200, ale o starší jádro G92, byť s plnými parametry. Jádro s frekvencí 583 MHz má proto 128 unifikovaných shaderů na frekvenci 1450 MHz a 1 GB GDDR3 pamětí na 1,9 GHz připojených přes 256bitovou sběrnici.

Pokud by vám náhodou jedna mobilní GTX 280M byla málo a chtěli byste druhou do SLI, v kombinaci s procesorem Core i7, musíte ještě pár týdnů počkat, dle vyjádření Goldmaxu už Eurocom na verzi Pantheru i7 s dvojicí GTX 280M ve SLI pracuje.

Podobně jako u procesorů se navíc i u grafické karty nabízí možnost upgradu na nejnovější model. Do všech notebooků Eurocom se montují grafické karty formátu MXM 3.0B, takže pokud budete chtít svoji GK časem vyměnit třeba za GeForce GTX 380M, stačí pouze kontaktovat český Goldmax a připravit si příslušnou porci peněz.

Displej

17" LCD panel má samozřejmě nejvyšší rozlišení 1920 × 1200 px. V ostatních parametrech vás však nepřekvapí. Má lesklý povrch, katodové podsvícení a také pozorovaní úhly patří do průměru. Pokud budete chtít připojit externí LCD panel, máte k dispozici digitální konektor DVI a HDMI i s audiem.

Pevný disk

Pevné disky jsou po procesoru další "specialitkou" Pantheru i7. Dva pevné disky v dnešní době nikoho nepřekvapí, ale co třeba tři? V mnou testované sestavě byly osazené tři 500GB Seagaty 7200.4 zapojené do RAIDu 0 (nevíc s ideálně nastavenými stripy na 32 KB). V případě, že byste se v RAIDu 0 báli o svá data, je samozřejmě možné do RAIDu 0 zapojit jen dva disky a třetí si nechat na zálohování, zvolit RAID 1 či si do počítače nechat osadit flashový pevný disk (pochopitelně za patřičný příplatek).

Optická mechanika

Také u optické mechaniky si můžete vybírat. Pokud nemáte Blu-ray rádi, zvolíte levnou DVD vypalovačku, milovníci HD filmů zvolí Blu-ray čtečku a pokud věříte v budoucnost disků Blu-ray jako nástupce DVD, můžete si za dalších pár tisíc koupit i Blu-ray vypalovačku. Náš testovací model byl osazen Blu-ray čtečkou.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core i7 950
Frekvence3,07 @ 3,2 GHz, 8 MB L3 cache, 45 nm
ČipsetIntel X58
RAM3× 2 GB DDR3 1333 MHz
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 280M 1 GB GDDR3
Displej17,2" 1920 × 1200, lesklý
Pevný diskSeagate (3× 500 GB, 7200 ot./min, 2,5", RAID 0)
Optická mechanikaMatshita BD-CMB UJ130AS
USB4× USB 2.0
eSATAano
FireWire (IEEE 1394)ano
ExpressCardano
PCMCIAne
Čtečka karet

MMC/MS/MS Pro/xD/SDHC

výstupy na monitorDVI / HDMI
TV Outne
TV Tunervolitelně
Reproduktory4.0
Audio výstupysluchátka, mikrofon, line-in
WiFiIntel WiFi Link 5300 AGN
Ethernet1 Gbps
Modemano
Bluetoothvolitelně
Infraportano
Webová Kameraano
Ostatnímnožství příslušenství
Kapacita baterie95 Wh
Výkon zdroje (hmotnost)220 W (1,38 kg)
Rozměry396 × 298 × 68 mm
Hmotnost5,55 kg
Operační SystémWindows Vista Ultimate 64bit
Orientační cena vč. DPH99 000 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning