Mark Zuckerberg (ne)končí. Nizozemsko chce skončit s Facebookem  #TYDEN 28. listopadu
i Zdroj: Pctuning
Internet Článek Mark Zuckerberg (ne)končí. Nizozemsko chce skončit s Facebookem #TYDEN 28. listopadu

Mark Zuckerberg (ne)končí. Nizozemsko chce skončit s Facebookem #TYDEN 28. listopadu | Kapitola 4

Daniel Dočekal

Daniel Dočekal

28. 11. 2022 07:00 7

Seznam kapitol

1. To nejdůležitější, Internet, Webdesign 2. Hardware, software, mobilní aplikace, hry 3. Marketing, komunikace, bezpečnost, soukromí, právo 4. Sociální sítě, startupy, ekonomika, e-knihy

Média (noviny) mají problém. 44 % českých domácností má chytré televize. Huawei a ZTE mají ban v telco v USA. KIA si pořídila nové logo. A #sorryjako Musk na vás vyleze už asi i z ledničky.

Reklama

Sociální sítě

Ještě brzy ráno, před sedmou, nebyl zpět, ale v neděli 20. listopadu před desátou dopoledne už je s jistotou. @realdonaldtrump. Můžeme se vrátit k diskuzím, zda bylo správné mu dát ban, nebo zda bylo lepší řešení. Třeba to, že by ho Twitter přestal ukazovat.

Počet uživatelů na Mastodonu? Aktuálně se blíží 5 milionům. K sledování vývoje se hodí Tracking Mastodon user numbers over time with a bucket of tricks

Je to tak, snaha Muska zpoplatnit Twitter hodně závisí na Apple a Google. Z 8 dolarů za Twitter Blue si totiž berou podíl a není možné platit jinudy. Dolary pro Google či Apple za každého uživatele. Měsíčně. Apple si bere 30 % (po roce 15 %) a Google 15 % od počátku.

Na Twitteru se množí „ověřené“ účty s antiočkovacími tématy a dalšími lékařskými dezinformacemi. Obsah nemá kdo kontrolovat, takže mají volné pole.

Musk vrací zpět další účty, co byly v zákazu. Ye, Project Veritas. Jasají, nabírají sledující a slibují pomstu. Něco, co vlastně ani nechcete slyšet, natož s napětím čekat co z toho vzejde.

„Nové“ modré fajfky na Twitteru hned tak nebudou. Odloženo na neurčito. 🔀 Musk tweetnul, že do doby, než přijdou na to, jak s vysokou mírou jistoty zamezit vydávání se za někoho jiného. 

O chvíli později vše jinak: Twitter spustí nové ověřování účtů. Modré, šedé a zlaté. Prý již příští týden a bude skutečně ověřovat, ne tedy jen dávat ověřeno za 8 dolarů. Zlaté budou firemní, šedé pro vlády a modré zůstanou pro jednotlivce. Musk to takto mohl spustit rovnou, místo toho ale způsobil obrovské problémy právě prodejem „modré fajky“ za 8 USD bez jakéhokoliv ověřování.

Musk chce, aby platící uživatelé tvořili 50 % příjmu Twitteru 🔀, ale má to zásadní problém, polovina uživatelů Twitteru za něj platit nechce, a tedy ani nejspíš nebude.

Musk oznámil, že vrátí zpět zablokované účty, včetně těch co dostaly ban za vyhrožování, obtěžování a dezinformace. Co se asi tak může stát? Rozhodnutí, opět, předcházelo vyhlášení všelidového hlasování.

Jak chce Musk řešit situaci, že by Twitter dostal ban v App Store/Google Play? Vlastním telefonem. Vážně 

Grindr vstoupil na burzu (NYSE). Nový CEO, George Arison plánuje nové funkce a změny v předplatném.

Musk tvrdí, že na Twitter přicházejí nový uživatele v rekordní míře. Což má dvě velmi logická vysvětlení. Musk si vymýšlí, protože potřebuje nalákat zpět inzerenty. Nebo také jde o záplavu fake účtů, Twitter totiž přestal řešit nahlašování, spam a další věci. Nemá na to lidi.


Startupy a ekonomika

Amazon Alexa je „kolosální selhání“ se ztrátami 10 miliard dolarů jen za tento rok.  Propouštění v Amazonu se dotklo i této divize. Nutno dodat, že Alexa dlouhodobě nic nového výrazného nepřinesla, češtinu také stále neumí. 

Musk oznámil zaměstnancům, že s propouštěním je konec a začne nabírat. Ze 7 500 zaměstnanců je nyní 2 700. Nabírat se budou inženýři a obchodníci.

Do pádu FTX už jsou zataženi i bratři Weinklevossovi a jejich kryptoplatforma Gemini. Ale u těch dvou nemůže překvapit vůbec nic.

Přes deset tisíc zaměstnanců Google čeká vyhazov. Pro „Špatné hodnocení výkonu“ a není ani divu. Vlna propouštění napříč (big) tech je zjevná. A nejspíš i dost nutná.

Propouštět bude i HP, mezi čtyřmi až šesti tisíci lidmi v průběhu příštích let  a podobně jako jinde, i zde jde o zhruba deset procent stavu.

FTC pravděpodobně bude bránit žalobou  spojení Microsoftu a Activision. Viz též Feds likely to challenge Microsoft’s $69 billion Activision takeover

Xiaomi hlásí za 3. čtvrtletí meziroční pokles tržeb o 9,7 % na ~9,85 miliardy dolarů, což je mírně nad odhady, a čistou ztrátu ~210 milionů dolarů po odpisu investic ve výši ~420 milionů dolarů.

Do měsíce po nástupu Muska opustila Twitter polovina hlavních inzerentů. Společně představovali příjmy 2 miliardy dolarů od roku 2020. 

Uber má v Pakistánu problémy s růstem. Příliš silná konkurence a ekonomická situace jdou proti tradičnímu „růst za každou cenu“.


E-knihy

Z-Library je možná mrtvá, ale náhrada je možná na cestě. Navíc možná nejenom jedna. Viz Pirate Library Mirror a @AnnaArchivist a Anna’s Archnive.

Deset nejlepší torrentových webů pro audioknihy. 


#TYDEN je e-mailing, který vychází v neděli večer. Ve webové podobě vychází v pondělí ráno na PCTuning.cz. jednotlivé „zprávičky“ se průběžně objevují na Twitteru @rychlofky a Mastodonu @rychlofky@mastodonczech.cz. Od srpna 2022 i občasný podcast (i na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Pocket Casts)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning