Megatest grafických karet — představení modelů s jádrem ATI
Včera jsme si představili všechny účastníky našeho velkého testu z tábora Nvidie a dneska se podíváme na konkurenci. Celkově je v testu 12 karet nesoucích jádro ATI, od nejlevnějšího Radeon HD 5450 až po nejvýkonnější dvoujádrový model Radeon HD 5970. A k tomu ještě dva starší modely pro srovnání.
Megatest grafických karet – odkazy na jednotlivé části testu
Představení modelů s jádry Nvidia
Představení modelů s jádrem ATI
Opravdu jen ten nejlepší hardware
První část článku s představením karet NVIDIA GeForce najdete zde, třetí část s testy lowend a mainstream bude zitra, čtvrtou část s testy mainstream a highend tu najdete pozítří.
ATI Radeon HD 5450 v referenčním provedení
Nejlevnějším Radeonem v současné nabídce společnosti AMD je ATI Radeon HD 5450. Na rozdíl od NVIDIE má AMD všechny své v současné době prodávané karty založené na architektuře jádra RV870, takže u všech Radeonů HD 5000 máte jistou podporu DirectX 11 a pokud mají tři digitální výstupy na monitor včetně DisplayPortu, pak i ATI Eyefinity. Ale zpět k Radeonu HD 5450. Jde o nejlevnější model v nabídce společnosti, který je postavený na miniaturním jádře Cedar. To nese pouhých 80 unifikovaných shaderů, 4 ROP jednotky a 512 MB GDDR3 paměti připojené přes 64bitovou sběrnici. Je tak zřejmé, že tato karta s cenou okolo tisíce korun nebude nejvhodnější na hraní her, ale spíš na akceleraci HD videa.
-pro zvětšení klikněte-
Do redakce dorazila karta od výrobce MSI. V malé krabičce a jen se základním příslušenstvím, ve kterém ale nechyběly low profile záslepky.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
Karta jako taková je samozřejmě velmi malá, nabízí asi nejvhodnější trojici výstupů na monitory a pochvalu si zaslouží také pasivní chlazení.
-pro zvětšení klikněte-
PCB karty je velmi malé a jsou na něm jen ty nejdůležitější součástky. Díky pasivnímu chlazení chybí třeba i dvoupinový konektor k připojení ventilátoru.
Jádro Cedar má plochu pouhých 59 mm2 a nese celkem 292 milionů tranzistorů. Jeho parametry si můžete prohlédnout na screenshotu z GPU-Z níže.
ATI Radeon HD 5450 — přehled zajímavých kousků
Pokud vám jde o co nejnižší cenu, je nejlepší volbou testovaná karta od MSI. Má pasivní chlazení a nese GDDR3 paměti za 1060 Kč včetně DPH. Za stejnou cenu se prodává ještě karta od Sapphire, ta je ale osazena pomalejšími pamětmi DDR2.
ATI Radeon HD 5550 v referenčním provedení
Další kartou v nabídce AMD je ATI Radeon HD 5550. V tomto případě už jde o výrazně nadějnější kartu než Radeon HD 5450, postavena je totiž na větším 104mm2 jádře Redwood. To už má celkem 627 milionů tranzistorů, avšak ne všechny jsou v Radeonu HD 5550 aktivní. Aktivních je zde 320 unifikovaných shaderů, slušných 16 ROP jednotek a 128bitová sběrnice, na kterou jsou překvapivě připojeny paměti typu GDDR5 s kapacitou 512 MB. To při ceně necelé dva tisíce není vůbec špatně, nemyslíte? Nicméně dávejte pozor, prodávají se i verze s pamětmi GDDR3 a dokonce i DDR2.
-pro zvětšení klikněte-
V testu máme kartu od Sapphire v malém balení a jen se základním papírovým příslušenstvím.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
Také svými rozměry je karta poměrně malá a dobré je i to, že nevyžaduje žádné externí napájení. Pokud navíc máte zájem, můžete kartu použít i k připojení tří LCD panelů do ATI Eyefinity, osazeny jsou totiž tři digitální výstupy včetně DisplayPortu. No a moji spokojenost s kartou završil tichý dvouslotový chladič a frekvence karty, které jsou vyšší než u referenční verze.
-pro zvětšení klikněte-
PCB je dle očekávání malé, nicméně na rozdíl od HD 5450 už nejde i nízkoprofilovou kartu.
Jádro Redwood není v Radeonu HD 5550 plně aktivní a jeho parametry jsou patrné z programu GPU-Z níže. Jen dodám, že karta byla od výrobce přetaktovaná a referenční (testované) takty jsou ty uvedené v řádku GPU Clock.
Nejlevnější Radeon HD 5550 lze koupit od Sapphire v czechcomputeru za 1608 korun s daní. Nicméně karta má své výhody i nevýhody. Výhody jsou jistě cena a nízkoprofilové provedení, proti koupi ale hovoří jen paměti GDDR3 (nižší výkon) a také chladič s maličkým aktivním ventilátorem, který jistě nebude nejtišší.
Nejlevnější kartu s GDDR5 čipy s kapacitou 512 MB a referenčními takty prodává Sapphire za 1824 Kč včetně DPH. Karta je navíc osazena stejným chladičem jako testovaná verze, takže o hlučnost nemusíte mít obavy.
Pokud chcete mít naprosto tichou GK, lze koupit i pasivně chlazenou verzi. Tu vyrábí také Sapphire a její cena se pohybuje těsně pod dvoutisícovou hranicí. Problémem jsou ale kromě vyšší ceny také paměti na kartě. Jde totiž o čipy DDR2 a že mají kapacitu celý 1 GB, vám moc nepomůže.
ATI Radeon HD 5570 v referenčním provedení
Radeon HD 5570 je téměř shodný s Radeonem HD 5550, stejně jako on totiž nese jádro Redwood. U HD 5570 je však jádro plně aktivní a má 400 unifikovaných shaderů, 16 ROP jednotek a 128bitovou sběrnici. Vyšší je také frekvence jádra, která je 650 MHz proti 550 MHz u HD 5550. Horší je to s pamětmi, v těch je totiž strašný guláš a prodávají se verze s DDR2, DDR3, GDDR3 i GDDR5 a kapacitou od 512 MB do 1 GB. My měli na test verzi s 1 GB GDDR3 paměti.
-pro zvětšení klikněte-
Naše testovací karta byl referenční model přímo od společnosti AMD. Testovali jsme tak verzi s 1 GB GDDR3 paměti a miniaturním chladičem. Ten však nebyl ani zdaleka tak nechutně hlučný, jak jsem se ze začátku obával, nicméně pasivní chlazení či větší ventilátor by kartě jistě slušely více. Naopak výhodou karty je low profile provedení.
-pro zvětšení klikněte-
Na malé PCB se vešlo vše potřebné a jak to v lowendu bývá, přídavné napájení pro kartu naštěstí není potřeba.
Zajímavé je, že jádro Redwood je u Radeonu HD 5570 otočené o 45°, zatímco u slabšího modelu HD 5550 bylo v klasické poloze. Jeho parametry si můžete stejně jako u ostatních karet ještě jednou prohlédnout na screenu z programu GPU-Z.
Jestliže jdete primárně po ceně, je nejlevnější dostupnou verzí model od Gigabyte s 1 GB GDDR3 paměti. Koupit se dá v Alfě za 1875 korun s daní, děsí mne ale jeho chladič. Má sice velký ventilátor, jinak ale pravděpodobně půjde o chladič shodný s mnou testovanou GeForce GT 220, kde nebyl zrovna nejtišší.
Pokud vám mohu poradit, dejte přednost GDDR5 pamětem s menší kapacitou, ale rychlejší frekvencí. Takovou kartu s 512 MB GDDR5 na vysokých 4 GHz nabízí Sapphire, navíc s osvědčeným a tichým chladičem. Příplatek proti předchozímu Gigabytu je navíc v řádu desetikorun, v Alfě za kartu necháte 1905 Kč s DPH.
Máme tu také něco pro milovníky pasivního chlazení. Pasivně chlazenou verzi představila společnost PowerColor. Bohužel však jen s GDDR3 pamětmi a navíc za příplatek. Opět v Alfě stojí karta 2140 českých korun.
ATI Radeon HD 5670 v referenčním provedení
Ačkoliv by se dalo dle značení čekat, že Radeon HD 5670 už nebude založený na jádře Redwood jako řada HD 5500, není tomu tak. I HD 5670 nese toto jádro a navíc s úplně stejnými parametry jako HD 5570. Jaké jsou tedy rozdíly mezi kartami? V první řadě je to frekvence jádra, která z 650 vzrostla na 775 MHz. U HD 5670 máte také jistotu, že si ji kupujete vždy s GDDR5 pamětmi, verze s DDR2 a (G)DDR3 žádný výrobce nenabízí.
-pro zvětšení klikněte-
Také Radeon HD 5670 jsme testovali v referenční verzi s 512 MB GDDR5 přímo od společnosti AMD. Stejně jako v případě HD 5570 šlo o malou kartu, tentokrát už ale osazenou třemi digitálními výstupy na monitor a malým jednoslotovým chladičem. Jeho hlučnost by mohla být o něco nižší, ale nějak extrémně uřvaný také nebyl.
-pro zvětšení klikněte-
PCB je velmi krátké, jednoduše navržené a potěší také fakt, že karta nevyžaduje přídavné napájení.
Zatímco u referenčního Radeonu HD 5570 bylo jádro Redwood mírné pootočené, u HD 5670 je už zase umístěné na kolmo. Všechna jeho výpočetní kapacita je v jádru aktivní a proti HD 5570 pracuje na vyšší frekvenci.
Pokud jdete po nízké ceně, mohu doporučit kartu od společnosti PowerColor. Ta má navíc kromě lákavé ceny pod dva tisíce (czechcomputer) i povedené chlazení. Osazen je totiž poměrně tichý chladič Accelero L2 od společnosti Arctic Cooling.
Pokud nemáte důvěru v PowerColor, kupte si dvorního výrobce AMD, kterým je Sapphire. Karta je úplně identická včetně chladiče, na Sapphire si připlatíte cca dvacetikorunu (2016 korun s daní, czechcomputer).
Milovníkům pasivního chlazení se nabízí ještě dražší model také od Sapphire. Ten navíc nabízí celý 1 GB GDDR5 paměti, ovšem přínos vyšší kapacity bude u karty této kategorie přinejmenším sporný. Navíc příplatek za pasivní Radeon HD 5670 je poměrně vysoký, připravte si přes 2600 Kč s DPH.
ATI Radeon HD 5750 v referenčním provedení
Přesunujeme se k řadě ATI Radeon HD 5700 a levnějším modelem v této řadě je HD 5750. Karta je postavena na mainstreamovém jádře Juniper, které nese až 800 unifikovaných shaderů. Ty ale nejsou u HD 5750 všechny aktivní, plně funkčních je jich pouze 720 a pracují na frekvenci 700 MHz. Dále je karta vybavena 128bitovou paměťovou sběrnicí, na kterou je připojeno 512-1024 MB GDDR5 paměti na frekvenci 4,6 GHz. Samozřejmostí je podpora DirectX 11 či AT Eyefinity. S hraním na třech LCD ale příliš nepočítejte, výkon karty je na to příliš slabý.
V redakci jsme měli kartu od společnosti PowerColor s celým 1 GB GDDR5 paměti. Tuto verzi bychom také doporučili, pokud chcete hrát v rozlišení alespoň 1680 × 1050 px. V případě, že máte doma stále 19" LCD panel, měla by stačit i levnější verze s 512 MB VRAM.
Samotná karta je poměrně krátká, počítejte ale s nutností připojení přídavného 6pinového napájení. Co se týče chladiče, měli jsme kartu s nereferenčním chlazením Accelero L2 od společnosti Arctic Cooling, se kterým jsme byli spokojeni.
Malé PCB má rozumné rozložení a pokud budete řešit třeba chlazení mosfetů kvůli přetaktování, mělo by to být poměrně jednoduché.
Jádro Juniper vzniklo ořezáním plnohodnotného Cypress o část výpočetních kapacit, čímž se vysvětluje atypický obdélníkový tvar. Co se týče parametrů, snadno si je můžete prohlédnout na screenshotu z programu GPU-Z.
Pokud hrajete jen v opravdu nízkých rozlišeních a většinou ještě bez vyhlazování hran, měla by vám stačit karta jen s 512 MB GDDR5 paměti. Nejlevnější z nich s vcelku povedeným referenčním chlazením nabízí společnost Sapphire. Skladem ji má Alfacomp za 2705 Kč včetně daně.
Nejlevnější verzi s 1 GB VRAM prodává Czechcomputer. Jde o kartu od společnosti MSI, která má upravené výstupy na monitor, místo čtyř jsou jen tři a jeden z nich je ještě analogový. Nicméně pokud nechcete používat Eyefinity, může vám to být jedno a hlavní je v tomto případě cena. Ta je 3144 Kč s DPH.
Koupit se dá také pasivní verze od výrobce PowerColor. Karta má plný 1 GB GDDR5 paměti a přemrštěná není ani její cena. Běžně dostupná je karta za přijatelných 3465 korun s daní.
ATI Radeon HD 5770 v referenčním provedení
Výkonnějším modelem v řadě ATI Radeon HD 5700 je model HD 5770. Také on nese jádro Juniper, v tomto případě ale se plnou výpočetní kapacitou, kterou činí 800 unifikovaných shaderů. Dalšími parametry jako je 128bitová sběrnice s až 1 GB GDDR5 paměti či 16 ROPs se ale karta neliší od slabšího modelu HD 5770. Rozdílné jsou kromě počtu SP jen frekvence. Ty jsou 850 MHz pro jádro a 4,8 GHz pro paměti místo 700 MHz/4,6 GHz u HD 5750.
Testovali jsme kartu od společnosti Asus s plným 1 GB paměti. Toto množství bych také při výběru karty doporučoval, přeci jen jde proti HD 5750 o výkonnější model a nižší kapacita už by mohla být v nových hrách problém.
Svojí délkou je karta stále přijatelná, ale je vidět, že se posouváme opět o kousek výš. Referenční chladič karty je totiž svým designem shodný s výkonnějšími modely řady HD 5800, bohužel to ale neplatí o množství mědi uvnitř. Chladič kvůli tomu nepatří k nejtišším a osobně bych raději volil některou z upravených verzí.
PCB karty je na pohled poměrně složité a osazené velkým množstvím SMD součástek. Počítejte také s nutností připojení přídavného napájení, naštěstí ale stačí jen jediný 6pinový napájecí konektor.
Jádro Juniper s plochou 170 mm2 je stejné jako u Radeonu HD 5750. Proti němu je ale plně aktivní a běží také na vyšších frekvencích, viz screenshot z programu GPU-Z.
Kupovat Radeon HD 5770 jen s 512 MB GDDR5 paměti podle mého názoru nemá smysl a zaměřím se tak rovnou na verze s 1 GB VRAM. Takovou nejlevnější kartu nabízí společnost PowerColor a za 3600,- s daní ji prodává czechcomputer. Karta navíc není osazena referenčním chladičem, ale Accelerem L2 od Artic Cooling, takže i chlazení by mělo být v zátěži poměrně tiché.
Super Overclock verzi karty s vlastním návrhem PCB i tichým chladičem připravil Gigabyte. Karta by tak měla jít snadno přetaktovat na magický 1 GHz na jádře. Je ale nutné si za to připlatit, cena je u Alfacompu 4235 Kč včetně DPH.
Druhou takovou kartu představil Sapphire v rámci své série Vapor-X. Před pár měsíci jsme ji měli na test i my a odnesla si stříbrné ocenění. Chladič karty i OC potenciál jsou vážně skvělé, horší je to však s cenou. Za kartu necháte v obchodě 4340 Kč s daní.
ATI Radeon HD 5830 v referenčním provedení
Nejpomalejší Radeon z řady HD 5800. I tak by šlo charakterizovat Radeon HD 5830. Karta vznikla podobně jako NVIDIA GeForce GTX 465 proto, aby mělo AMD zajištěný odbyt méně povedených jader Cypress. Nejvýkonnější jádro v produkci AMD s plochou 334 čtverečních milimetrů tak má značně omezené své výpočetní kapacity. Třeba unifikovaných shaderů je aktivních jen 1120 z 1600 a rovnou polovina (16) je jen ROP jednotek, které tak kartu v některých případech omezují. Na druhou stranu třeba sběrnice je plnohonodnotná 256bitová a připojeno je na ni 1 GB GDDR5 paměti na 4 GHz.
-pro zvětšení klikněte-
Do redakce dorazila karta Twin Frozr II od společnosti MSI. Jako obvykle jen se základním příslušenstvím a v nijak velké krabici.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
Testovaná karta Twin Frozr II měla vyměněné chlazení za velký chladič s dvojicí ventilátorů, které byly navíc poměrně tiché, takže s chlazením jsem byl maximálně spokojený. Také trojice digitálních výstupů na monitory bohatě stačí. Horší je to ale s délkou PCB, které je opravdu velké a navíc s neprakticky otočenými konektory přídavného napájení, viz. další odstavec.
-pro zvětšení klikněte-
Většina výrobců pro Radeon HD 5830 používá dlouhé PCB z Radeonu HD 5870. To by mělo být na druhou stranu zárukou použití kvalitních součástek a případného dobrého OC potenciálu. Připravte se však na to, že na kartu potřebujete opravdu velkou skříň a standardem jsou v této kategorii i dva napájecí konektory, v případě testované karty navíc neprakticky otočené směrem vzad.
Jádro Cypress je u Radeonu HD 5830 z velké části deaktivované a zejména pouhých 16 ROP jednotek je v některých případech až zbytečně limitujících a karta tak konkuruje GeForce GTX 460 768 MB.
ATI Radeon HD 5830 — přehled zajímavých kousků
Pokud hledáte co nejnižší cenu, kupte si kartu od Gigabyte. Dostupnou ji má třeba czechcomputer za přijatelnou cenu 4884 Kč včetně DPH. Karta má navíc nereferenční chlazení s dvojicí ventilátorů, které by mělo být tiché. Chybu ale neuděláte třeba s kartami MSI Twin Frozr II, Asus či Sapphire, každý výrobce má své vlastní a tiché chlazení. Karty jsou ale o pár korun dražší a momentálně je nejvýhodnější volbou právě Gigabyte.
ATI Radeon HD 5850 v referenčním provedení
ATI Radeon HD 5850 byl jednou z dvojice karet, které AMD uvedlo jako první z řady HD 5000. Původně šlo o zdatného konkurenta pro GeForce GTX 285, dnes se karta pohybuje někde mezi GeForce GTX 460 1 GB a GTX 470. Tento výkon dosahuje díky jádru Cypress s aktivními 1440 shadery na snížené frekvenci 725 MHz, plným počtem 32 ROP jednotek a 256bitové sběrnici s 1 GB GDDR5 paměti na 4 GHz. Mimochodem pokud narazíte na dobrý kus, můžete podobně jako třeba u GeForce GTX 460 čekat skvělý OC potenciál, dosáhnout se dá i na magický 1 GHz na jádře.
Na test jsme měli jednu z prvních karet od společnosti PowerColor. V balení bylo jen opravdu základní příslušenství.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
ATI Radeon HD 5850 je paradoxně kratší kartou než většina HD 5830, stále jde ale o poměrně dlouhou kartu, která navíc vyžaduje napájení dvou 6pinových konektorů. Povedené je ale referenční chlazení, které je přijatelně tiché a mohu jej tak doporučit.
-pro zvětšení klikněte-
PCB karty je poměrně složité, s případným řešením chlazení pamětí a mosfetů při výměně chladiče byste ale vzhledem k jeho přehlednosti neměli mít problém.
Jádro Cypress je u Radeonu HD 5850 téměř plně aktivní, běží však na poměrně nízké frekvenci. Jeho parametry si můžete prohlédnout na screenshotu z GPU-Z, platné referenční frekvence jsou ty označené jako GPU Clock.
ATI Radeon HD 5850 — přehled zajímavých kousků
Nejlevnější Radeon HD 5850 nabízí společnost Gigabyte a nejde navíc ani o běžnou referenční verzi. Chladič má karta vyměněný za povedený kousek s dvojicí ventilátorů a aby toho nebylo málo, je karta navíc přetaktovaná. Sice jen o 40 MHz, ale za nejnižší dostupnou cenu 6648 Kč včetně DPH u czechcomputeru? No neberte to. Nicméně stejně jako v případě Radeonu HD 5830 platí, že vedle nešlápnete ani s kartou Asus DirectCU, PowerColor, běžnou verzí Sapphire i vylepšenou Vapor-X. Zejména Vapor-X je ale výrazně dražší a pokud je nejlevnější Gigabyte a má ještě přetatkování jádra, není důvod brát dražší alternativy na referenčních taktech.
ATI Radeon HD 5870 v referenčním provedení
Nejvýkonnějším jednočipovým ATI Radeonem v současné nabídce AMD je model HD 5870. Karta nese jádro Cypress v jeho plné aktivní podobě, tedy s 1600 unifikovanými shadery, 32 ROP jednotkami a 256bitovou sběrnicí s 1-2 GB GDDR5 paměti na 4,8 GHz. Pokud neplánujete hraní na třech monitorech v režimu Eyefinity či koupi 30" LCD s rozlišením 2560 × 1600 px, doporučujeme koupi slabší verze s 1 GB VRAM, vyšší kapacitu využijete jen v naprostém minimu her.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
V testu jsme měli referenční verzi karty přímo od společnosti AMD. Ta má velký dvouslotový chladič, který chladí jádro, paměti i napájecí kaskádu a navíc je poměrně tichý. Připravte se ale na to, že Radeon HD 5870 je opravdu dlouhou kartou a budete na něj potřebovat patřičnou skříň.
-pro zvětšení klikněte-
Dlouhé PCB karty má poměrně přehledně poskládané součástky a pochvalu si zaslouží dvojice 6pinových napájecích konektorů, které jsou otočené směrem vzhůru.
Jádro Cypress je v Radeonu HD 5870 plně aktivní a běží na frekvenci 850 MHz. Poměrně vysoko taktované jsou také GDDR5 paměti, ty běží na 4,8 GHz. Testovali jsme verzi s menší kapacitou, tedy s 1 GB.
Při výběru té nejlevnější dostupné verze vychází momentálně nejlépe referenční karta od společnosti Asus pouze s přelepenou nálepkou. Nejvýhodněji ji má Alza a to za 8388 korun s daní.
Pokud si chcete připlatit, můžete mít za 9910 Kč včetně DPH verzi Vapor-X od Sapphire s vylepšeným chlazením, vlastním návrhem PCB a slušným OC potenciálem (frekvence jádra je už od výrobce nastavena na 870 MHz). Příplatek je ale poměrně vysoký, karta má stále jen 1 GB VRAM a cenově už nejste daleko od GeForce GTX 480.
Koupit si můžete také špičkovou řadu Matrix od Asusu. V tomto případě už dostanete opravdu vyladěnou kartu, navíc s 2 GB GDDR5 paměti a taktem jádra téměř 900 MHz. Ovšem za cenu přes 11 tisíc s daní, což převyšuje výkonnější GeForce GTX 480.
ATI Radeon HD 5970 v referenčním provedení
Chcete tu nejvýkonnější grafickou kartu současnosti? Pak už předem mohu prozradit, že je to ATI Radeon HD 5970, jediné dvoujádrové monstrum v testu. Karta nese hned dvě jádra Cypress, která jsou zapojena do CrossFire. Jde o plnohodnotné čipy z HD 5870 s 1600 unifikovanými shadery a 32 ROP jednotkami, ale kvůli spotřebě byla snížena jejich frekvence na 725 MHz, tedy úroveň HD 5850. Také GDDR5 paměti, kterých je 1-2 GB pro každé jádro běží na nižší frekvenci 4 GHz. I tak je ale karta opravdové monstrum, jeho cena začíná na 13 500 Kč.
-pro zvětšení klikněte-
Radeon HD 5970 je jedinou kartou v testu, ke které dostanete ještě nějaké to příslušenství. V případě testované verze Sapphire to byly kromě samozřejmostí jako papírové manuály a redukce ještě plné verze her Battleforge a Colin McRae DiRT 2.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
Verze Sapphire byla fyzicky identická s referenční verzí a lišila se jen nálepkou na chladiči. Protože jde o kartu s vysokou spotřebou, nebyl chladič zrovna nejtišší, šíleně uřvaný ale k mému překvapení také nebyl, GeForce GTX 480 je rozhodně hlučnější.
-pro zvětšení klikněte-
PCB karty je opravdu dlouhé, protože nese hned dvě jádra Cypress. Připravte se také na to, že Radeon HD 5970 je druhou kartou v testu, která vyžaduje 6pinové a 8pinové přídavné napájení.
Jádra Cypress jsou na Radeonu HD 5970 dvě a svými parametry s výjimkou počtu SP odpovídají Radeonu HD 5850, což je dobře vidět i na screenshotu z GPU-Z (referenční takty jsou ty označené GPU Clock, testovaná verze Sapphire je měla mírně zvýšené).
Nejlevnější kartu nabízí czechcomputer a jde právě o testovaný model společnosti Sapphire, který má kosmeticky zvýšené takty proti referenční verzi. Koupit jej můžete za 13 704 Kč včetně daně a dostupnost je dva dny.
Chcete si udělat radost a nekoukáte na každou korunu? Sapphire kromě referenční verze připravil ještě vylepšenou verzi Radeonu HD 5970 s celkem 4 GB GDDR5 a zejména takty zvýšenými na 850 MHZ jádro a 4800 MHz paměti, takže karta přesně odpovídá dvěma HD 5870 v CrossFire. Jen ta cena není úplně lidová, nejlevnější je na czechcomputeru za více jak 21 tisíc korun.
Pokud by vám karta od Sapphire byla málo, můžete si koupit ještě větší šílenost od Asusu nazvanou Ares. I ten nese celkem 4 GB VRAM a takty zvýšené na úroveň HD 5870. K tomu si připočítejte vlastní design PCB na lámání světových rekordů a exkluzivní balení v kovovém kufříku s herní myškou v ceně. Když už jsme u ní, tak ta se pohybuje okolo 30 tisíc včetně daně a s koupí byste si měli pospíšit, protože karet je jen omezené a přísně limitované množství.
ATI Radeon HD 3870 v referenčním provedení
Stejně jako v případě NVIDIE, tak i v případě ATI jsme do testu zařadili dvě starší karty podle kterých můžete snadno zjistit, o kolik si případným upgradem pomůžete. Tou první a starší je Radeon HD 3870, který kdysi stál proti GeForce 8800 GT. Karta nesla jádro RV670 vycházející z nepovedeného R600 a nabízelo celkem 320 unifikovaných shaderů, 256bitovou sběrnici s 512 MB GDDR4 paměti a třeba také podporu DirectX 10.1, kterou konkurence ještě dlouho neuměla.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
Do redakce se nám dostala karta od společnosti Asus v přetaktované verzi TOP s vyměněným chladičem a přetaktovaná.
-pro zvětšení klikněte-
Svojí délkou kdysi highendová karta dnes odpovídá spíše mainstreamu. Jdou také vidět menší nároky na spotřebu. I když šlo kdysi o highendový model, vyžaduje karta jen jeden 6pinový napájecí konektor, který dnes vyžadují i mainstreamové karty za tři tisíce.
Jádro RV670 s ďábelskými 666 miliony tranzistorů bylo vyrobeno 55nm výrobním procesem a mělo plochu pouhých 190 mm2, což je na highend opravdu málo. Jeho kompletní parametry si můžete prohlédnout na screenu z GPU-Z a pouze dodám, že referenčním taktům odpovídají ty v řádku GPU Clock.
ATI Radeon HD 4870 1 GB v referenčním provedení
Druhou starší a dnes již neprodávanou kartou je ATI Radeon HD 4870 s vyšší kapacitou 1 GB GDDR5. Tu AMD vydalo jako konkurenci pro GeForce GTX 260-216 a i tato karta byla hodně populární a spousta z vás ji nejspíš ještě bude mít v počítači. Karta nesla jádro RV770, které bylo podobně jako starší RV670 vyrobene 55nm výrobním procesem a obsahovalo téměř miliardu tranzistorů. Ty ukrývaly celkem 800 unifikovaných shaderů, 16 ROP jednotek, 256bitovou sběrnici a k jádru byl připojen již zmiňovaný 1 GB GDDR5 paměti.
-pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-
Abych byl férový, musím přiznat, že v testu nebyl přímo Radeon HD 4870, ale jeho verze s vyššími takty a menší hustotou tranzistorů HD 4890. Konkrétně šlo o kartu od společnosti Asus, která měla vyměněný chladič za naprosto tichý Arctic Cooling Accelero Twin Turbo PRO.
-pro zvětšení klikněte-
PCB Radeonu HD 4890 je téměř identické s HD 4870 1 GB. Šlo o poměrně dlouhou kartu, která měla u Asusu přehledně vyřešené napájení mosfetů a vyžadovala dva 6pinové napájecí konektory.
Jak jsem již prozradil, na fotce není přímo jádro RV770, ale jeho vylepšená verze RV790. Nicméně takty karty byly snížené na úroveň HD 4870 1 GB a všemi parametry tak byla testovaná karta shodná s referenčním ATI Radeonem HD 4870 1 GB.
Zítra vám přineseme další část testu testu, ve které budou všechny herní testy, testy spotřeby a vyhodnocení celého testu pro lowend a mainstream. Pozítří pak bude poslední část s výsledky pro mainstream a highend.
Poděkování
Děkujeme partnerům Acer, Alza.cz, Asus, Intel, Gigabyte a MSI, kteří zapůjčili vybavení na testy.