Nereferenční MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC v testu
Seznam kapitol
Dnes se podíváme na nereferenční Radeon RX 5700 XT z nové řady Evoke od MSI. Nabízí 2,5slotový chladič s firemními ventilátory Torx 3.0 a částečně pasivním chlazením. A rovnou porovnáme kartu s původním a s novým tišším BIOSem, který vyšel v úterý a snižuje otáčky ventilátorů.
Novým technologiím, které Radeony RX 5700 přinášejí, jsme se věnovali už při jejich uvedení, v tomto ohledu vás tedy odkáži na předchozí článek Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji.
Původně jsme čekali, že budou první modely s architekturou Navi náhradou za karty střední třídy Radeon RX 570 a RX 580. Po nějaké době bylo ale jasné, že s nimi AMD míří výše jak výkonem, tak cenou. Nové Radeony jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. I samotné AMD je staví proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56. Tyto karty v nabídce AMD nové modely nahradí. Nejvýkonnějším Radeonem zůstane i nadále Radeon VII – první 7nm karta. V obchodech je ale už nenajdete.
Na tomto místě už jen ve stručnosti zopakuju, že nové modely jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.
Novinkou jsou trojí udávané takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) – typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) – minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) – maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotnou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.


V testu máme RX 5700 XT ve verzi Evoke OC. Podle specifikací výrobce má mít základní takt 1690 MHz, herní takty 1865 MHz a maximální boost 1945 MHz. GPU-Z ukazuje jiné hodnoty (a nedá se vyloučit, že je z BIOSu odečítá špatně), takty jsou každopádně výše než na deklarovaných 1865 MHz.

Nový BIOS je ke stažení na stránkách MSI jako „silent“ s verzí 9.8.15. Oba mají stejnou verzi, rozdíl je v GPU-Z vidět jen u data buildu. Já jsem kartu testoval už s tím novějším, se starším jsem před flashováním ale naměřil aspoň provozní vlastnosti. A jestli kartu máte a už už se jej chystáte flashovat, tak s tím raději počkejte.


Karta vedle teplot GPU a nejžhavějšího místa na čipu (GPU Temperature Hot Spot) obdobně jako reference monitoruje i teplotu VRM a teplotu pamětí (a s nimi je ta potíž).




