Test MSI RX 5700 XT Mech OC: Cena na prvním místě
Seznam kapitol
Jeden z nejlevnějších Radeonů RX 5700 XT musí ve své cenové kategorii zabodovat především vynikajícím poměrem cena/výkon, a ten je pro spoustu lidí nejdůležitější vlastností. Ale aby mohla být cena nízká, je potřeba někde šetřit. Za nízkou cenu zaplatíte vyššími teplotami a vyšší hlučností.
Radeony RX 5700 jsme představili loni v článku Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji. Na tomto místě už jen zopakuji, že jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.
Od té doby jsme už otestovali řadu Radeonů RX 5700 XT i RX 5700. Povětšinou se ale jednalo o nereferenční modely někde ze středu nebo z vrcholu nabídky výrobců. Dnes se podíváme naopak na jednu z nejlevnějších RX 5700 XT, které dnes můžete pořídit – RX 5700 XT v provedení Mech od MSI.
Na úvod připomenu, že Radeony 5700 a 5700 XT jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. Samotné AMD je stavělo i proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56, které tvořily vrchol nabídky AMD. Právě starší Vegy nové Radeony RX 5700 nahradily. Nejvýkonnějším Radeonem zůstává i nadále oficiálně Radeon VII, který už ale v našich obchodech nekoupíte.
Radeony s architekturou Navi mají ve specifikacích troje takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.

MSI Radeon RX 5700 XT Mech OC
Karta se už v označení chlubí přetaktováním. Papírové nárůsty výkonu vypadají lákavě, v praxi to proti referenci už tak slavné není, ale o tom detailněji v kapitolách věnovaných provozním vlastnostem.

V BIOSu jsou uložené hodnoty pro základní takt 1670 MHz, herní takt 1815 MHz a takt s boost až 1925 MHz.


Monitoring ukazuje kromě teploty GPU i teplotu napájecích kaskád a pamětí. A ještě si můžete všimnout, že při nízké zátěži ventilátory nezastavují, ale běží kolem 800 ot./min.




