Test Nvidia GeForce RTX 3070 FE: RTX 2080 Ti za polovic!
Seznam kapitol
Nvidia uvedla na trh novou grafickou kartu GeForce RTX 3070, která nadchne všechny příznivce ze zeleného tábora, kteří chtěli výkonnou kartu, ale třicet tisíc za GeForce RTX 2080 Ti na ně bylo moc. A majitele RTX 2080 Ti naopak moc nepotěší. Zlepšily se i provozní vlastnosti. Zbývá jen otázka, jak na ni odpoví konkurence.
Asi jste si všimli, že recenze vychází později než obvykle, má podstatně méně kapitol než dříve, některé kapitoly (jako průměrný výkon a poměr cena/výkon) scházejí a v grafech je ve srovnání sotva pětice karet, a z toho ještě tři RTX 3080. Důvodem je, že přecházíme na výkonnější testovací sestavu pro grafické karty a modernější hry a nejde to tak rychle a hladce, jak bych si přál, i když se testovací sestava už několik dní prakticky nezastavila. Naměřit karty do srovnání také chvíli trvá, takže budeme další grafy s výsledky testů průběžně i s dalšími recenzemi doplňovat a rozšiřovat.
Dnes se zaměříme primárně na srovnání s RTX 2080 Ti, protože z hlediska výkonu je na tom v klasických hrách prakticky stejně jako testovaná RTX 3070. Jen málokdy se stává, že dvě karty různých generací podávají ve hrách výkony, které mají k sobě až tak blízko. Pro srovnání výkonu se staršími kartami, které v grafech nejsou, vám tak v podstatě stačí projít předchozí recenzi a podívat se, jak si proti ostatním kartám vede RTX 2080 Ti s tím, že u nového modelu Nvidie dostanete obdobný výkon o šestnáct tisíc levněji.
Většinu věcí kolem nové architektury, nových vlastností a funkcí, jako jsou posílené shadery, nová jádra pro RT a pro výpočty tensorů, podporu pro HDMI 2.1, dekódování AV1, RTX IO, reflex pro snížení odezvy her a další technologie, jsme už probrali v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek.
Novinka Nvidie je na rozdíl od RTX 3080 a RTX 3090 postavená na menším čipu GA104. Má plochu 393 mm², 17,4 miliardy procesorů a je vyráběný 8nm výrobním procesem u Samsungu. Má jen 256b sběrnici, takže karta dostala jenom 8 GB paměti, ovšem s tím, že se v budoucnu mohou objevit varianty se 16 GB paměti. Karta nemá GDDR6X jako RTX 3080, ale jen GDDR6 na 14 Gb/s.
Má aktivních 5888 stream procesorů, 96 rasterizačních a 184 texturovacích jednotek, udávaný takt jádra s boost je 1 725 MHz a TDP je 220 W, tedy výrazně méně než u RTX 3080.
Po stylistické stránce je karta pojatá obdobně jako RTX 3080. Základ chladiče tvoří vysoký masivní kovový rám, do kterého je zasazené žebrování pasivu s černou povrchovou úpravou a dvojice ventilátorů.
Karta dostala stejný dvanáctipinový konektor přídavného napájení jako RTX 3080 od Nvidie. Tedy stejný – polovina pinů v něm schází, U karty Nvidie dostanete uvnitř balení i redukci z jednoho osmipinového PCIe
Zadní stranu chrání backplate a v zadní třetině je vidět oddělený blok žebrování – ten je volně průchozí obdobně jako u RTX 3080. Na rozdíl od ní už na něm ale není posazený nasávací ventilátor, ale proudění vzduchu je řešené klasicky.