Test Sapphire Pulse RX 5700 XT OC 8GB: Navi 10 dobře a levně
Seznam kapitol
Před časem jsme otestovali Radeon Pulse RX 5700 od Sapphire, dnes doplníme výsledky výkonnějšího modelu RX 5700 XT. Nabízí nabízí vyšší výkon než GeForce RTX 2060 nebo RTX 2060 Super a lepší poměr cena/výkon, výrazně lepší a tišší chlazení než referenční RX 5700 XT a lepší mix vlastností než většina levných RX 5700 a RX 5700 XT.
Radeony RX 5700 jsme si před pár měsíci představili v článku Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji. Na tomto místě už jen zopakuji, že jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.
Radeony 5700 a 5700 XT jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. I samotné AMD je staví proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56. Právě starší Vegy nové Radeony RX 5700 nahradily. Nejvýkonnějším Radeonem zůstává i nadále oficiánlě Radeon VII, který už ale v našich obchodech nekoupíte.
Karty mají ve specifikacích troje takty base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.
Sapphire Pulse RX 5700 XT: parametry karty
Modelová řada Pulse si se vyprofilovala do pozice, ve které nabízí nadstandardní výbavu za výbornou cenu. Levnější model Sapphire Pulse RX 5700 OC jsme otestovali koncem srpna, dnes doplníme výsledky výkonnějšího RX 5700 XT. Stejně jako Pulse RX 5700 dostal široký chladič s dvojicí vyměnitelných ventilátorů s dvouřadým kuličkovým ložiskem a nadstandardem je i duální BIOS.
I když navenek vypadají oba modely stejně, pasiv pod krytem se liší – u RX 5700 XT je o něco lepší, má pět heatpipe místo tří a na rozvaděči tepla je ještě žebrování pro lepší chlazení komponent pod ním.
vlevo je konstrukce chladiče Pulse RX 5700, vpravo Pulse RX 5700 XT
Výrobce uvádí ve specifikacích takt s boost až 1 925 MHz, herní takt 1 815 MHz a základní takt 1 670 MHz. Paměti GDDR6 jsou na referenčních 14 GHz efektivně. A tyto takty jsou společné pro oba BIOSy, liší se ale nastaveným limitem příkonu pro GPU.
Takto vypadá BIOS v poloze přepínače dále od záslepky s vyšším limitem, pod ním je úspornější BIOS s nižším limitem označovaný jako tichý.
Nevědět, co je AMD Radeon, tak byste podle přední strany krabice neuhodli, co je uvnitř. A ani na zadní straně není obvyklá přehlídka poutavých ilustrací, jenom krátké shrnutí bílé na černém, na koho je karta cílená a že podporuje technologie Sapphire Dual-X cooling (čímž Sapphire rozumí firemní dvouventilátorové chladiče), hliníkový backplate pro zpevnění a lepší chlazení karty, speciální ventilátory Quick Connect pro rychlou výměnu, duální BIOS a power fuse, což by měla být pojistka u přídavného napájení.
Příslušenství mohlo být jen stěží skromnější, je v něm jen stručná instalační příručka.