Toshiba Satellite A665 — dostupný 3D notebook
Ačkoliv je technologie 3D Vision od Nvidie i ve světě stolních počítačů velmi málo rozšířená, jsou na trhu už i notebooky, které 3D podporují. V dnešním testu se podíváme na Satellite A665 od Toshiby, který za třicet tisíc nabízí čtyřjádrový procesor, GeForce GTS 350M, zmiňované 3D a nechybí třeba ani Blu-ray mechanika.
Toshiba Satellite A665 (pro zvětšení klikněte)
Absence třetího rozměru je to, co v počítačových hrách v poslední době vnímáme nejčastěji. Vizuální stránka her se totiž stále posunuje kupředu a u her jako Crysis nebo Arma 2 není v některých pohledech už téměř možné odlišit, co je ještě hra a co už je fotka z reálného světa. NVIDIA proto před víc jak rokem uvedla svou technologii 3D zobrazení 3D Vision, která na 120Hz monitoru střídavě ukazuje obraz pro levé a pravé oko s tím, že speciální brýle střídavě oči zakrývají, čímž vzniká dojem 3D. Ačkoliv nejde o žádnou novinku, ale o starou technologii, až NVIDIA ji v reálném světě počítačových her dokázala poměrně úspěšně rozšířit, byť je 3D Vision podobně jako třeba ATI Eyefinity stále výrazně menšinovou záležitostí, která je navíc velmi náročná na výkon. To ale nic nemění na tom, že NVIDIA spolupracuje s vývojáři her na tom, aby 3D Vision dobře podporovaly téměř všechny nové hry a stejně tak se snaží 3D co nejvíc prosadit u zákazníků. Jedním z příkladů mohou být právě notebooky. Řekli byste, že se 3D Vision do mobilního stroje nehodí? Přesto už NVIDIA ve spolupráci s výrobci notebooků uvedla hned několik 3D Vision strojů. Patří sem zejména notebooky společnosti Asus, ale třeba také nová Toshiba Satellite A665, kterou jsme podrobně otestovali.
Toshiba Satellite A665 (pro zvětšení klikněte)
Osazený hardware
-pro zvětšení klikněte-
Procesor
Jak jsem už prozradil v úvodu, notebook je osazen čtyřjádrovým procesorem. Konkrétně jde o čipy Core i7 740QM od společnosti Intel, který je nástupcem modelu 720QM. S ním má nový čip shodné parametry jako jsou kapacity všech cache, rychlost QPI i frekvenci sběrnice BCLK, zůstal také 45nm výrobní proces a absence integrovaného grafického čipu. Jediný rozdíl je v o jedna vyšším násobiči. Místo 1,6 tak novinka běží na frekvenci 1,73 GHz
Operační paměť
Operační paměť splňuje standard dnešní doby, osazeny jsou tak dva 2GB moduly DDR3 od společnosti Samsung s frekvencí 1066 MHz při časování 7-7-7-20.
Grafický čip
Protože je notebook vybaven technologií NVIDIA 3D Vision, musí být logicky osazen také grafickou kartou společnosti NVIDIA. Aby se na notebooku dalo ve 3D i hrát, je použita GeForce GTS 350M s jádrem GT215, 96 unifikovanými shadery, 128bitovou sběrnicí, 1 GB DDR3 paměti a pouhými 8 ROP jednotkami, které budou čip brzdit. Osobně jsem z volby GK trochu zklamaný. Ačkoliv nejde o vyloženě pomalou kartu, je Satellite A665 zbrusu nový notebook a nabízí se tak otázka, proč Toshiba nepoužila čip z nové mobilní generace GeForce 400 postavené na architektuře Fermi, případně alespoň výkonnější model GTS 360M.
Pro úplnost musím také doplnit, že v notebooku chybí podpora technologie přepínání grafických karet. Chyba však není na straně Toshiby ani NVIDIE, problém je v čtyřjádrovém procesoru, který nemá integrovaný čip od Intelu.
Displej
Jak jsem již několikrát prozradil, displej podporuje technologii 3D Vision a jde tedy o 120Hz kousek s úhlopříčkou 15,6". Rozlišení panelu je nižších 1366 × 768 px, aby se na notebooku daly hrát hry i ve 3D, displej má poměr stran 16:9 a LED podsvícení.
Pevný disk
Tak trochu zklamáním je pro mne pevný disk. Osazený 500GB model s rychlostí otáčení ploten 5400 ot./min se totiž běžně montuje i do notebooku pod 20 tisíc korun, zatímco my testujeme počítač s cenovkou přes 30 tisíc. Je tak velká škoda, že Toshiba neosadila třeba 640 či 750GB disk, případně 500 GB v kombinaci s 7200 ot./min.
Optická mechanika
Překvapením pro mne byla Blu-ray mechanika a to hned ze dvou důvodů. Čtečka proto, že notebook nemá Full HD displej, ale panel jen s rozlišením 1366 × 768 px. To se však dá vysvětlit oním 3D. V zahraničí se už totiž prodávají první 3D Blu-ray filmy, které na notebooku vypadají opravdu luxusně i nižším než Full HD rozlišení (osobní zkušenost). Z tohoto úhlu pohledu tedy Blu-ray dává smysl i bez Full HD displeje a já osobně jeho přítomnost vítám. Co mne ale zaráží je Blu-ray vypalovačka. Opravdu netuším, k čemu mi je možnost zapisovat na Blu-ray média, když jeden disk stojí v přepočtu okolo tří korun za GB (Blu-ray je stále dražší i v porovnání s DVD), zatímco velký pevný disk koupíte i pod dvě koruny a odpadá nutnost přehrabování se v desítkách médií a data navíc můžete snadno přepsat (přepisovatelné 25GB Blu-ray vás vyjde okolo 140 Kč/ks).
Ostatní
Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.
Design
Jestli Toshiba něco opravdu umí, je to design svých produktů. Ačkoliv je tak testovaný Satellite vyroben v kombinaci klasické černé a šedé barvy, za sebe musím říct, že se mi jeho design opravdu líbil. Matné zpracování plastů s hrubým vzorem je totiž vcelku originální, bílé podsvícení klávesnice dodává stroji ten správný šmrnc a třešničkou na dortu jsou dva nepřehlédnutelné reproduktory nad klávesnicí.
Materiály/provedení
U materiálů nečekejte nic jiného než plasty, plasty a zase plasty. Nicméně v drivé většině případů jde o plasty matné a slušně zpracované, nemohu si tak stěžovat. Spokojen jsem byl také s dílenským zpracováním. To sice není vyloženě špičkové a přirovnal bych jej třeba k Asusu či Aceru, tyto dvě společnosti však v poslední době vyrábějí po stránce dílenského zpracování velmi slušné multimediální stroje.
Rozměry
Protože testujeme 15,6" notebook, nečekejte žádného drobečka. Nicméně nijak velké rozměry celého stroje zase nejsou, s šířkou necelých 40, délkou 26 a výškou 4 cm jde o v rámci možností mobilní stroj, který není problém nosit třeba každý den do školy a zase zpět v batohu. Přijatelná je také hmotnost počítače, která je necelé tři kilogramy bez zdroje, včetně zdroje je pak tři a půl kilogramu. Nicméně pokud hledáte notebook vyloženě k cestování, koukněte se raději po strojích menší kategorie. Hraní zvládnou třeba 13 a 14" modely TimelineX od Aceru.
Víko
-pro zvětšení klikněte-
Víko je podobně jako celý notebook vyrobené z matného plastu s hrubou úpravou, pouze tenký lem je lesklý. Na víku je vyražené velké logo Toshiba.
Spodní kryt
-pro zvětšení klikněte-
Zespodu notebooku jsou jako vždy nálepky s označením od výrobce, krytky pro snadný přístup k pevnému disku a RAM a pak také perforace ke zlepšení chlazení.
Baterie
-pro zvětšení klikněte-
Akumulátor zvolil výrobce všelijak jenom ne správně. Vzhledem k absenci technologie přepínání grafických karet je jasné, že výdrž notebooku nebude nijak vysoká a Toshiba ji pro jistotu zabila ještě 6článkovým akumulátorem se zoufale nízkou kapacitou 45 Wh. Výdrž tak bude maximálně lehce před dvě hodiny a to je v dnešní době opravdu zoufale málo.
Zdroj
O spotřebě stroje svědčí také zdroj, který je svými rozměry, hmotností 0,7 kg i výkonem 120 W silně nadprůměrný.
Klávesnice
-pro zvětšení klikněte-
Zatímco notebooky Toshiba testované v minulosti byly vždy osazené starými typy klávesnic, u nového Satellite A665 se výrobce konečně rozhodl klávesnici zaměnit za novější typ s dělenými klávesami, který používá třeba Asus, Acer či Sony. Také v případě A665 jsem byl s klávesnicí spokojený, dobře se na ní píše, je tichá a klávesy se neprohýbají. Pochvalu si Toshiba zaslouží také za regulovatelné bílé podsívcení klávesnice, které je při práci večer praktické a zatím jej nabízí jen menšina notebooku. Stejně mne potěšil plnohodnotný numerický blok. Naopak jedinou výtku mám k šipkám. Ty jsou sice vydělené, avšak velmi malé a při hraní s nimi budou majitelé větších rukou bojovat.
Nad klávesnicí je také několik multimediálních tlačítek. Těmi se dát kontrolovat hlasitost, zapnout úsporný režim anebo režimy bezdrátových sítí.
Touchpad
Touchpad je dostatečně velký, příjemný na dotek a spokojený jsem byl také s dvojicí tlačítek. Výhodou touchpadu je, že jej lze jednoduše deaktivovat, což je praktické při psaní všemi deseti na klávesnici. Kontroverzní jsou však funkce multitouch, kterými lze scrollovat, zoomovat, otáčet a posunovat. Ne, že by byly nepraktické, jsou však velmi citlivé a velmi často jsem je aktivoval omylem při pouhém posouvání kurzoru, což mne po čase dovádělo k šílenství.
Vstupy/výstupy
-pro zvětšení klikněte-
Na levém boku počítače je vývod chlazení, analogový výstup na monitor, ethernet, digitální výstup na monitor včetně zvuku, eSATA port kombinovaný s USB, běžný USB port a nad ním ještě ExpressCard slot.
-pro zvětšení klikněte-
Z druhé strany je zdířka pro sluchátka a mikrofon, další dva USB porty, optická mechanika, zdířka k připojení zdroje a otvor pro zámek typu Kensington.
-pro zvětšení klikněte-
Zezadu žádné konektory nejsou kvůli vyklápějícímu LCD panelu.
-pro zvětšení klikněte-
Zepředu také mnoho konektorů nenajdete, je zde jen okénko s infraportem a otvor sloužící jako čtečka paměťových karet. Co se týče množství konektorů, byl jsem spokojen, hnidopichům bude chybět snad jen méně rozšířený FireWire konektor. Stejně tak jsem byl spokojený s rozložením konektorů, při testování mi umístění žádného z nich nevadilo.
Webová kamera
Notebook je jako takřka vždy vybaven webovou kamerou. Ta má rozlišení až 1280 × 1024 px, toto rozlišení však osobně příliš nedoporučuji používat, protože se při něm obraz značně trhá a také jeho prodleva nepatří k nejnižším. Výrazně lepší je situace v klasickém VGA rozlišení, kdy je obraz z kamery naprosto plynulý a stejně tak je minimální i jeho odezva.
-pro zvětšení klikněte-
Operační systém
V ceně laptopu nechybí licence na operační systém. Protože testujeme multimediální stroj, jde o Windows 7 v 64bitové verzi Home Premium, které jsou na notebooku již předinstalované. Systém jako takový běhá samozřejmě velmi svižně, na reakce OS není nutné čekat.
Příslušenství
V příslušenství od Toshiby mnoho věcí nenajdete. Vlastně jsou tu jen dva papírové manuály, čímž výčet příslušenství končí.
Dále je v balení 3D Vision balík od společnosti NVIDIA. Ten v sobě ukrývá brýle, manuál, kabely, obal na brýle a IR vysílač pro spojení notebooku a brýlí. Je škoda, že vysílač není zabudovaný přímo v notebooku jako je tomu třeba u současné verze stroje Asus G51 a musíte jej v případě potřeby připojovat a odpojovat.
Kvalita zvuku a reproduktorů
Toshiba Satellite A665 je po nějaké době opět notebook, který se nemusí stydět za své reproduktory. Jistě jste si totiž z fotek všimli dvou nadprůměrně velkých reproduktorů, které se ukrývají nad klávesnicí. Ty navíc doplňuje malý subwoofer umístěný zespodu notebooku. Dohromady pak reproduktory hrají opravdu obstojně, mezi notebooky jde o silný nadprůměr, který bude běžnému uživateli stačit i ke sledování filmů a poslouchání hudby (samozřejmě při rozumné hlasitosti). Nicméně pokud patříte k těm spíše náročnějším, bude investice do sluchátek i tentokrát nutnou záležitostí (to však platí v případě de facto všech notebooků).
Chlazení - provedení
V počítači nenajdete žádný netradiční způsob chlazení. Teplo od procesoru a grafické karty odvádí dvojice heatpipe trubic na malý pasiv, který profukuje ventilátor a teplo odchází ven z šasi skrz levou hranu.
S teplotami v klidu i zátěži jsem byl spokojený a nemám k nim žádné připomínky. Výhrady mám však ke kvalitě odvodu tepla. Jak už totiž u mnoha notebooků bývá zvykem, při nenáročné práci je vše v pořádku, ale v zátěži se tělo počítače začne zahřívat. To je i případ A665, konkrétně celé levé poloviny stroj (levá půlka klávesnice, plocha vlevo od touchpadu i spodek šasi).
Chlazení - hlučnost
Kancelářská práce ve Windows
V dnešní době je už standardem, že jsou notebooky při prohlížení internetu a podobně nenáročných činnostech naprosto nehlučné. Satellite A665 tímto směrem bohužel nejde a byť v klidu nejde o hlučný stroj, přesto jej v tišším prostředí spolehlivě uslyšíte. Rušit při práci vás však nebude, hluk není zase tak velký.
Hraní počítačových her
Při hraní her a jiném plném vytížení notebooku na 100 % je to s hlučností chlazení výrazně slabší a stroj se řadí k těm hlučnějším. Spolehlivě jej uslyšíte už při hraní přes den v průměrně hlučném prostředí, v tichu večer je hluk chlazení vyloženě otravný.
Záruka
Základní záruční dobu dává Toshiba na své notebooky dva roky s tím, že je možnost dokoupení rozšířené záruky až na čtyři roky. V základu dostanete záruku typu carry-in, kdy notebook odesíláte do servisního střediska, které má 30 dní na opravu po níž vám notebook zase pošlou, přičemž dopravu tam i zpět hradí středisko.
Toshiba ale nabízí i možnost dokoupení rozšířené záruky, kdy nahlásíte poruchu a do druhého dne je u vás technik a závadu opraví přímo na místě (nebo vám dá nový notebook). Tuto záruku je možné uplatnit jen v ČR nebo za další příplatek platí i mezinárodně, což je vhodné, pokud jste často na dlouhodobých pobytech v zahraničí.
Testovací metodika byla standardní, naleznete ji zde a napřed jako obvykle uvedu modely, se kterými dnes budeme srovnávat.
Procesor | Intel Core i7 620M |
Grafická karta | integrovaný Intel GMA HD |
Procesor | Intel Core i5 520M |
Grafická karta | NVIDIA Quadro NVS 2100M |
Procesor | Intel Core i5 520UM |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GT 335M (NVIDIA Optimus) |
Procesor | Intel Core i7 940 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 460M |
Procesor | Intel Celeron T3100 |
Grafická karta | integrovaná NVIDIA GeForce 8200M G |
Procesor | AMD Phenom II X3 N830 |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5650 |
Procesor | Intel Core i7 720QM |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTS 360M |
Procesor | Intel Core i5 430M |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5650 + Intel GMA HD |
Procesor | Intel Core i3 330M |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GT 330M |
Procesor | Intel Core i7 720QM |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5870 |
Procesor | Intel Core i5 430M |
Grafická karta | ATI Mobility Radeon HD 5850 |
Procesor | Intel Atom N270 |
Grafická karta | NVIDA ION (GeForce 9400M) |
Výkon čtyřjádrového procesoru nelze než pochválit. Stěží totiž najdete výkonnější mobilní čip, pokud tedy pomineme výrazně dražší verze 840QM a 940XM. Navíc mne nenapadá činnost, při které by běžnému uživateli výkon procesoru 740QM nestačil, spolehlivě totiž zvládne třeba i úpravu fotek.
Upozornění: V případě, že má notebook u některého z herních testů uvedeno 0 fps, znamená to, že jej nebylo možné spustit z důvodu nekompatibility (většinou s ovladači a grafickou kartou). Stejně tak testy v nativním rozlišení slouží pouze pro srovnání, zda si hry zahrajete v nativním rozlišení displeje, a nevyvozujeme z nich žádné další výsledky. K tomu slouží testy v rozlišení 1280 × 800 px.
Osazená NVIDIA GeForce GTS 350M není úplně slabou kartou a výkonnostně se spolehlivě vyrovná ATI Mobility Radeonu HD 5650. To znamená, že v rozlišení 1366 × 768 px si na ní bez problémů zahrajete drtivou většinu her. Tedy to platí pro klasický 2D režim. Jaké je to ve 3D? Už testované hry měly s frameratem problémy a u UT3 a Test Drive Unlimited opravdu doporučuji o něco snížit detaily, 3D efekt zde ale byl velmi dobrý. To v Serious Samovi 2 jsou fps bez problémů, 3D zde ale pro jistotu vůbec nefunguje. Jedinou standardně testovanou bezproblémovou hrou byl FlatOut 2. Nicméně i přesto jsem vyzkoušel ještě dalších několik her.
Anno 1404 Dawn of Discovery
V budovatelské strategii Anno Dawn of Discovery je 3D efekt skvělý a bez bugů, hra je však náročná na výkon. Na vysoké detaily jela v klasickém zobrazení naprosto plynule, ve 3D však hra padla na 20 fps.
Batman Arkham Asylum
Batman jsem musel hrát na vysoké detaily s vypnutou rozšířenou fyzikou. Jen tak hra jela plynule i ve 3D režimu. 3D efekt ve hře vypadá skvěle.
Colin McRae DiRT 2
DiRT 2 si ve 3D zahrajete plynule při středních detailech. 3D režim je ale plný duchů a chyb v zobrazení, takže jej nedoporučuji.
Grand Theft Auto Episodes From Liberty City
3D efekt v GTA vypadá fantasticky, ovšem ještě zvyšuje jinak vysoké nároky hry, která tak padla pod 20 fps i při nejnižším nastavení. V klasickém režimu zobrazení ale jela plynule.
Just Cause 2
Just Cause 2 jsem hrál na střední detaily. 3D efekt je ve hře skvělý a plynule jela i hra.
Mafia 2
Novou Mafii jsem hrál na nejnižší detaily bez akcelerované fyziky a i tak se hra ve 3D trhala, plynulý byl jen režim klasického zobrazení. Nicméně 3D efekt je ve hře skvělý.
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat
Poslední díl série S.T.A.L.K.E.R. jsem vyzkoušel při středních detailech v plně dynamickém režimu světel. Ve 3D vypadala hra dobře, avšak se velmi trhala, plynulý byl jen 2D režim.
Warhammer 40 000 Dawn of War II
To stejné co pro Call of Pripyat platí i pro Dawn of War II ze série Warhammer 40 000. I v této hře vypadá 3D dobře (až na 2D ikonky nad jednotkami), ovšem při středním nastavení jsou problémy s frameratem.
World in Conflict
Na střední detaily jsem vyzkoušel také strategii World in Conflict, která jela i ve 3D v rámci tolerance plynule a 3D efekt vypadal pěkně.
Shrnutí testovaných her
Nakonec ještě sloupcové grafy ze všech her v klasickém i 3D režimu zobrazení.
Jak se dalo čekat, výdrž na akumulátor si notebook za rámeček rozhodně nedá. Rekordem byly dvě hodiny, což je v dnešní době opravdu zoufale málo. Na výdrži se nejvíce podepsaly nízká kapacita akumulátoru (pouhých 45 Wh) a absence technologie přepínání karet.
Toshiba Satellite A665
V poslední kapitole nejprve jako vždy projdu všechny vlastnosti notebooku a okomentuji, co mne zaujalo a co naopak nikoliv. Jestli si Toshiba za něco zaslouží pochvalu, je to bezesporu výkonný čtyřjádrový procesor Intel Core i7 740QM, který bude svým výkonem stačit snad úplně každému. Stejně tak výkon ve hrách nabízí notebook velmi slušný za podmínky, ze budete hrát v klasickém režimu zobrazení. Líbila se mi také klávesnice a design celého stroje, se kterým rozhodně zaujmete.
Teď se ale podívejme na technologii NVIDIA 3D Vision. Pokud chcete vyloženě hrát, kupte si raději novou verzi notebooku Asus ROG G73JW, kterou Asus v jedné konfiguraci nabízí právě s 3D Vision a výrazně výkonnější GeForce GTX 460M. Na testované Satellite A665 si sice ve 3D zahrajete, avšak jen starší hry, u těch nejnovějších budete muset výrazně snižovat detaily a občas nepojedou ani tak. Nicméně 3D se dá použít i na filmy, protože je notebook vybaven Blu-ray mechanikou (proč však rovnou vypalovačkou, to je mi záhadou). 3D Blu-ray je sice v současné době jako šafránu, díky trendu se však dá spolehnout na to, že většina nových filmů už na 3D Blu-ray vyjde a v tomto ohledu notebook splňuje všechen potenciál.
Co se týče ceny, ta je dle mého názoru plně odpovídající a tedy ani špatná ani nijak skvělá. Škoda však zbytečné Blu-ray vypalovačky. Nebýt jí, mohla být cena stroje o pár tisíc nižší, případně by mohl být osazen třeba větší pevný disk. Stejně tak nepotěší hlučnější a topící chlazení a pochvalu si nezaslouží ani dvouhodinová výdrž na akumulátor.
Shrnutí
Toshiba Satellite A665 v konfiguraci s 3D Vision technologií je jedním z mála 3D notebooků na světě a přesně tak se na něj musíte dívat. Pokud si 3D kupujete kvůli tomu, abyste hráli hry, nemohu notebook doporučit. Výkon grafické karty GeForce GTS 350M totiž stačí jen na hraní v klasickém režimu zobrazení, ve 3D už stroj nemá na hry dostatek výkonu a v drtivé většině nových her budete muset drasticky snižovat detaily. Nicméně 3D se dá použít třeba i na sledování filmů, kterých je však v současné době jako šafránu a argumentovat investicí do budoucna okolo jednoho roku nemá ve světě počítačů moc smysl (před Vánocemi sice vyjde ve 3D Avatar a dalších několik filmů, stále jich ale bude opravdu hrstka). Dále se ve 3D dá pomocí speciálních foťáků fotit, to ale zase vyžaduje investici do onoho fotoaparátu.
Je to jednoduše jedno s druhým. Závěr je proto takovýto: pokud si chcete koupit notebook s podporou technologie NVIDIA 3D Vision a hraní her ve 3D je jen jedním z důvodů, proč 3D notebook chcete, může Toshiba Satellite A665 dávat smysl. Koupi stroje jen kvůli hraní her ve 3D však osobně nedoporučuji, z běhu nejnovějších titulů totiž budete zklamaní. Stejně tak příliš nedoporučuji koupi notebooku v běžné konfiguraci 12E bez 3D Vision. Ta je sice o šest tisíc levnější a má větší 640GB disk společně s TV Tunerem, současně je ale osazena slabou GeForce GT 330M místo GTS 350M a poměr cena/výkon tak není zrovna nejlepší. Nevhodnost notebooku pro drtivou většinu uživatelů ale neznamená, že jde o špatný produkt. Výše popsané úzké skupině fandů 3D zobrazení se podle mého názoru bude multimediální notebook líbit, byť rozhodně nejde o počítač bez menších i větších vad na kráse.
Poděkování
Na úplný konec bych ještě rád poděkoval českému zastoupení společnosti Toshiba, která do testu notebook zapůjčilo.