Úvaha: Selský rozum na ústupu, věříme moc algoritmům?
Seznam kapitol
Podnikatelé a politici si stěžují, že mezi mladými je jenom malý zájem o technické obory a přírodní vědy. Humanity jsou o tolik výhodnější, jazyky o tolik praktičtější a právo o tolik výnosnější! Přesto se zdá, že problémem nejsou baroví povaleči, živící se historií filmu a literatury, ale lidé, kteří tvoří komplikované matematické modely.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Na kolapsu finančního systému v roce 2008 měla hlavní podíl kombinace hamižnosti, poptávky tažené dluhy a pevné víry v moderní finance, o kterých se tvrdilo, že se podařilo eliminovat riziko, alespoň tedy iracionální riziko. Po skončení studené války se stále více matematiků dávalo do služeb financí – prostě proto, že velké státní zbrojní zakázky byly omezeny. Matematici a fyzici tedy přestali vyrábět běžné zbraně a začali pro banky vyvíjet nástroje, které Warren Buffett označil jako „finanční zbraně hromadného ničení“.

Warren Buffett, zdroj: wikipedia
Základní myšlenka, u které to začalo, byla v zásadě pozitivní a měla charakter pojištění. Jste zemědělec a pěstujete řepu. Víte, jaké máte náklady, ale nevíte, jaké bude počasí, takže netušíte, jaká bude sklizeň, celková nabídka a také cena, za kterou řepu prodáte. Proto si koupíte opci, tedy instrument, který vám dává prodat prodat vaši řepu v budoucnosti za určitou cenu, obvykle takovou, aby se vám to vyplatilo. Pokud bude cena vyšší, opci nevyužijete, ale prodáte ji za vyšší tržní cenu. Pokud bude nižší, opci využijete a prodáte zboží za tu cenu, která je na opčním kontraktu. Tím máte jistotu, že neproděláte – a stojí vás to jenom peníze, za které si opci kupujete. Cena za opci souvisí s řadou parametrů, kupříkladu za jakou cenu chcete tu řepu prodat. Čím vyšší cena, tím dražší opce. Obě strany odhadují rizika a podle toho se opce oceňuje.
Mimo to, že opce mají charakter pojištění, mají taky určité rysy hazardu. Nicméně na rozdíl od hazardu nejsou opce náhodné, podobně jako u pojištění platí, že pokud máte hlubokou znalost možných rizik, můžete na prodeji opcí systematicky vydělávat. Pokud máte znalosti trendů, můžete vydělávat i na nákupu a prodeji opcí – máte třeba pocit, že úroda bude špatná a přestože žádnou řepu nepěstujete, tak si nakoupíte opční kontrakty. V okamžiku, kdy se ukáže, že jste měli pravdu a farmáři začnou panikařit, můžete jim opční kontrakty přeprodat za vyšší cenu. Za jakou? Ideálně za co nejvyšší, takže musíte správně odhadnout, kdy panika a ochota platit dostoupila vrcholu. Jakmile začnou jiní obchodníci nabízet opce, farmáři si můžou vybrat a to cenu zase stlačí. Protože se s opcemi dá obchodovat, stávají se finančním instrumentem. A jak je vidět, není to úplně jednoduchý instrument.

Pokud si najmete vědce, kteří dokážou sestavovat modely počasí a predikovat dopady na sklizeň, můžete lépe odhadovat, jaká bude tržní cena, nabídka a poptávka. Čím více faktorů do predikce zahrnete, tím přesnější odhad budete mít a nebudete kupovat zbytečně předražené opce. Cíl optimalizace je jednoduchý: Maximální zisk. Čím máte větší jistotu, že hádáte správně, s tím větším objemem opcí můžete obchodovat a tím zase roste zisk. Protože trh s finančními deriváty, mezi které opce patří, nebyl regulovaný, dávalo to možnost téměř neomezeně expandovat. Čím větší riziko jste podstoupili, tím byly větší výnosy.