Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci

Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 12. 2012 03:00 16

Seznam kapitol

1. Leden patřil AMD a tabletům 2. Únor, Mega-Kim jde za mříže 3. Březen, testy nabitý k prasknutí 4. V dubnu kraloval Intel 5. Květen patřil Nvidii 6. Červen ve znamení AMD a her
7. Červenec a srpen, okurková sezóna 8. Září, pomalý start podzimu 9. Říjen patřil AMD APU a FX 10. Listopad, měsíc hráčů 11. Prosinec a co nás čeká v roce 2013

V těchto dnech se loučíme se starým rokem 2012 a za pár desítek hodin přivítáme rok nový, snad lepší než ten současný. V dnešním článku zavzpomínáme na všechny důležité události v oblasti hardwaru, her a IT technologií. Zajímavostí se událo mnoho, rozhodně nebyla nuda. A naťukneme také další vývoj v příštím roce.

Reklama
Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejkratší měsíc nebyl nijak zásadní po stránce nového hardwaru. Otestovali jsme několik nových desek s čipsetem X79 Express, zejména se nám líbila deska od MSI. Nejvýznamnější novinkou byly opět grafiky od AMD. Tentokrát šlo o Radeony HD 7700, konkrétně modely HD 7770 a HD 7750. Obě karty se nám v recenzi líbily, opět negativem byla pouze jejich vysoká cena. AMD také propouští řadu zaměstnanců a ohlašuje změnu strategie. Budoucí směřování je jisté, důraz je kladen na APU, kdy výkonný desktop pomalu ustupuje do pozadí. Zde se ale stane velká chyba, AMD doufá, že prodeje APU Llano budou ohromné a objednává ohromné množství čipů, dnes už víme, že jich velká většina zůstala na skladech a AMD další neodebralo - za což zaplatí pokutu v řádu stovek milionů dolarů. Z uniklé roadmapy se dozvídáme, že Piledriver dorazí ve třetím kvartále roku. Zajímavostí je pak zpráva o rychlejších Bulldozerech, které se ale na trh nikdy nedostaly. Intel proti očekávání oznamuje uspíšení uvedení Ivy Bridge na trh. V Asii se pomalu na trh dostává nejlacinější Sandy Bridge-E (Core i7-3820).

Co se týká očekávané GeForce na bázi Kepler, nabídli jsme vám specifikace, jež se nakonec od reality lišily jen v detailech, jako jsou frekvence jádra a pamětí. Spletli jsme se ale hlavně v ceně, tu jsme čekali opravdu o hodně nižší. Všichni ale víme, jak s námi letos Nvidia vyběhla a jaké díky tomu má finanční výsledky. S tím ale nic nenaděláme. Všechny důležité parametry jsme vám ale řekli přesně dva měsíce před uvedením.

Nadšenecký segment procesorů se dočkal zajímavé kauzy, na Tchajwanu byla zadržena skupinka prodejců ES procesorů, zejména Intelu. Kolem této záležitosti se strhl velký mediální humbuk, na který jsem vás také upozornili - jednoho ze zadržených osobně znám. Prodej ES čipů to stejně nezastavilo, naopak - vládu nad tímto zbožím převzali anonymní prodejci pevninské Číny. Vše běží dál jako na drátkách.

Také kolem mobilů a tabletů se děly věci. I na český trh dorazila Nokia a jejich nové Lumie. Nvidia dává signál, že Tegra 3 se v telefonech a tabletech objeví už v březnu, čekali jsme ji dříve. Samsung oznamuje, že jeho vlajkové lodi Galaxy SII se prodalo 20 milionů kusů. Google oznámil, že uvede svůj vlastní 7" tablet (viz měsíc leden a Asus).

Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz

Po stránce herní byl únor slabý, zahrát jsme si mohli pouze velmi podařený thriller Alan Wake nebo předělávku z konzolí Darkness II. Vyzkoušet jsme si ale mohli volně stažitelnou verzi Windows 8. Za jeden den si jej stáhlo milion lidí.

Střípky: Světem začíná hýbat kauza Megaupload a jeho majitele, vše se ale teprve rozjíždí a naroste za pár týdnů do ohromných rozměrů, zatýkání a soudních spotů. Čeští "Anonymous" napadli web ODS a vystavili na něj prohlášení proti smlouvě ACTA. Protestovalo se i v ulicích. Sony zažívá další ránu, ztráta za poslední kvartál je 1,2 miliard dolarů, prodeje her i konzolí jsou slabé. Špatně se prodává i PS Vita. Dozvěděli jsme se také, že Windows 8 nemají tlačítko Start - už v té době to vyvolalo vlnu nevole. Zjistilo se, že Steve Jobs nebyl žádný svatoušek a byl dokonce několikrát vyšetřován FBI. Na web se dostává zpráva, že Apple chystá menší iPad - nikdo tomu nevěří. Hovoří se o tom, že PS4, WiiU i Xbox Next bude vybaven grafikou od AMD.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama