Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci

Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 12. 2012 03:00 16

Seznam kapitol

1. Leden patřil AMD a tabletům 2. Únor, Mega-Kim jde za mříže 3. Březen, testy nabitý k prasknutí 4. V dubnu kraloval Intel 5. Květen patřil Nvidii 6. Červen ve znamení AMD a her
7. Červenec a srpen, okurková sezóna 8. Září, pomalý start podzimu 9. Říjen patřil AMD APU a FX 10. Listopad, měsíc hráčů 11. Prosinec a co nás čeká v roce 2013

V těchto dnech se loučíme se starým rokem 2012 a za pár desítek hodin přivítáme rok nový, snad lepší než ten současný. V dnešním článku zavzpomínáme na všechny důležité události v oblasti hardwaru, her a IT technologií. Zajímavostí se událo mnoho, rozhodně nebyla nuda. A naťukneme také další vývoj v příštím roce.

Reklama
Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední měsíc roku byl spíše odpočinkový, novinek je uváděno málo - v podstatě žádné. Výjimečně jsme otestovali několik zdrojů, nejprve levné a pak nové od výrobce Seventeam. Kolega Tomáš vám nabídl srovnání Radeonů HD 7950 od tří významných výrobců. Poté už nás čekala jen řada soutěží, článků o hrách a úvaha o konci světa. V prosinci zkrátka nic moc o hardwaru psát nelze, nic nového se neobjevuje. Tedy kromě tuny spekulací, jež nám na konec roku slibovaly, že nové Radeony HD 8000 přijdou nejdříve v dubnu. Tedy ty do desktopu, mobilní modely řady HD 8700 se objeví už v lednu na výstavě CES. Na veřejnost pronikla roadmapa Intelu, jež ukazuje všechny modely Haswell první vlny. Zajímavé; zdali bude upgrade za to stát nevíme, grafika má být výkonnější, CPU část také.

Kolem mobilních zařízení bylo ale rušno, jako už tradičně. Hned v úvodu ukázal Microsoft oficiální ceny tabletů Surface. Na první pohled vypadá tablet skvěle, moje osobní zkušenost je velice negativní. Špatné zpracování, levná konstrukce, pomalý systém bez aplikací. Promarněná šance. České uživatele pak rozlítila zpráva, že Nexus 4 bude v česku dražší než jinde (žádná novinka). Nokii se podařilo prodat své sídlo, pod cenou, ale přece. HTC je na tom podobně, stále je ve ztrátě a nedaří se mu trend obrátit. Asus uvádí 32GB Nexus 7, v Česku je za 7999 Kč.

Zahrát jsme si mohli Far Cry 3 a byla to vskutku jízda, hra mne moc bavila. Také byly oznámeny oficiální specifikace pro Crysis 3 a vypuštěno herní video. Ani Futuremark nezahálel a ukázal nám několik ukázek z nového 3D Marku.

Střípky: Vyplula finální specifikace čipu Tegra 4, jež bude mít svou premiéru na CESu v lednu příštího roku. Proběhl test mobilní grafiky Radeon HD 8790M, má velice solidní výkon na pouze málo změněnou GCN 2.0 architekturu. Windows 8 jsou propadák, Microsoft tvrdí opak, ale vánoční prodeje počítačů hovoří proti němu. Roadmapa Broadwell a Haswell procesorů má prý ukázat, že ve výměnné patici bude jen nejvýkonnější dvoujádro a vyšší modely - vadí to někomu?

Skokan a lůzr roku

Skokanem roku je bezesporu Nvidia, zisk z posledního kvartálu loňského roku byl mizerný - stejně jako zisky posledních několika let. Pokud si myslíte, že se Nvidii nějak extra daří dlouhé roky, není to tak. Čisté zisky za posledních pár let nejsou žádná sláva, AMD na tom bylo téměř vždy lépe. Letos se ale karta obrací. Po slabém roku 2011 přichází výborný rok 2012, kdy Nvidia poskočila v tržbách o stovky milionů dolarů! AMD, Intel, Microsoft - těm všem tržby a zisky klesly, Nvidia ale dokázala opak, zisky zvýšit. Proto jí patří titul skokana roku oprávněně.

Asi už tušíte, kdo bude lůzr roku? - Ano, je to AMD. Na rok 2012 nebudou v této firmě vzpomínat v dobrém. Společnost muselo opustit několik tisíc zaměstnanců, přesto se ušetřit podařilo jen málo. Prodeje PC klesají a AMD ztrácí podíly ve všech odvětvích, kde se snaží uspět. Ztratilo i tak bídný podíl v serverech, také v desktopových grafikách (mohou za to naivně vysoké startovní ceny). Jasný důkaz vidíme podle toho, kolikrát AMD za rok zlevňovalo GPU (čtyřikrát), Nvidia ani jednou. V desktopu také podíl propadl. Zkrátka se nedaří nikde, akcie jsou na nejnižší hodnotě za posledních deset let a byly jeden čas dokonce nejníže v historii firmy. Současná kapitalizace (cena firmy) je dle trhu 1,5 miliard dolarů. Když si vzpomeneme, že za akvizici ATi zaplatili v AMD 6 miliard, tak je to krutý propad ceny obou bývalých společností. Snad AMD zachrání opuštění high-endu a zaměření na ARM servery, APU do tabletů a spotřební elektroniky. Držme jim palce, v roce 2013 to budou potřebovat. Zachránit je také mohou čipy do herních konzolí.

Co nás čeká příští rok v kostce

Intel v dubnu uvede procesory Haswell, čeká nás také nová patice LGA 1150, a tedy i nákup nových desek. AMD hned v lednu ukáže první Radeony HD 8000 do notebooků, na trh by se měly dostat hned na přelomu ledna a února. Desktopové grafiky HD 8000 by měly dorazit někdy v dubnu, možná v květnu. AMD dalo prioritu mobilním čipům, což je rozumné. Nvidia zatím pokličku novinek neodkryla, ale na CESu jistě někdo něco prozradí. Osobně čekám nové grafiky GTX 700 také někdy kolem března / dubna. Zdali se objeví v herní kartě GK110 ale není jisté, osobně tomu nevěřím.

Další trend roku je jasný - tablety, mobily, notebooky. Čeká nás záplava levných tabletů, a trh se už příští rok nasytí. Začne kolabovat stejně jako tehdejší trh s netbooky, dařit se ale bude jistě chytrým telefonům. Také si myslím, že Microsoft uvede nějakou "fresh" verzi Windows 8 osekanou o blbiny, které jsou na nic. Nové konzole ještě nepřijdou, možná na konci roku, her samotných se to ale pravděpodobně nedotkne.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama