Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci

Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 12. 2012 03:00 16

Seznam kapitol

1. Leden patřil AMD a tabletům 2. Únor, Mega-Kim jde za mříže 3. Březen, testy nabitý k prasknutí 4. V dubnu kraloval Intel 5. Květen patřil Nvidii 6. Červen ve znamení AMD a her
7. Červenec a srpen, okurková sezóna 8. Září, pomalý start podzimu 9. Říjen patřil AMD APU a FX 10. Listopad, měsíc hráčů 11. Prosinec a co nás čeká v roce 2013

V těchto dnech se loučíme se starým rokem 2012 a za pár desítek hodin přivítáme rok nový, snad lepší než ten současný. V dnešním článku zavzpomínáme na všechny důležité události v oblasti hardwaru, her a IT technologií. Zajímavostí se událo mnoho, rozhodně nebyla nuda. A naťukneme také další vývoj v příštím roce.

Reklama
Reklama
Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: Pctuning

Leden býval tradičně spoustu let zasvěcen výstavě CES v Las Vegas a Intelu, jenž zde vždy oficiálně uváděl novou generaci procesorů na následující rok. Tentokrát bylo vše jinak, uvedení Ivy Bridge se uskuteční až později (výroba ale startuje) a samotný CES nepřinesl téměř nic významného, viděli jsme jen tisíce tabletů a dalších zařízení, z nichž se na trh dostala sotva pětina.

Po stránce hardwaru se v lednu udály jen dvě zajímavé věci. AMD oficiálně uvedlo Radeony HD 7970 a HD 7950. Od této chvíle se daly koupit v obchodech, my jsme je recenzovali zde a zde. Závěr z recenzí byl jasný, přišel nový král a rozdrtil vše, co do té doby bylo na trhu. Také v přetaktování se Radeonům daří a je dosaženo 1,7 GHz na jádře GPU - připomeňte si zde. AMD přebírá žezlo nejvýkonnějších grafických karet, Nvidia ale má připraveného soupeře. Dokonce jej chce předvádět na CESu a vybraným novinářům poslali pozvánku, viděli jsme i prezentaci "GeForce GTX 660" která se na trhu za pár měsíců (v dubnu) objeví jako GeForce GTX 680. O tom ale až za chvilku.

AMD oficiálně uvádí, že mobilní grafiky na 28nm procesu přijdou až v druhém kvartálu roku. Přednost dostal desktop, což už se nikdy v budoucnu nestane - v roce 2013 přijdou nejprve mobilní čipy, pak teprve desktop. Jako jedni z prvních na světě jsem vám na PCT také přinesli zprávu, že procesory Intel Ivy Bridge nepůjdou tak dobře taktovat jako Sandy Bridge a rozvířili jsme tím několikaměsíční debatu na toto téma, jež se pak po uvedení potvrdila. Může za to výrobní proces, malý čip a z několika procent i pasta mezi CPU a rozvaděčem tepla. Tu ale Intel používá roky a nikdy problém nebyl, problém je ve výrobě.

Vraťme se ještě k CESu, tradiční Keynote Microsoftu je o jediné věci - Windows 8 a kontroverzní rozhraní Metro. Viděli jsme moře tabletů s Windows, desky s nadcházejícími čipsety pro Ivy Bridge. MSI dokonce ukázalo desku s rozhraním Thunderbolt. To bylo ale asi všechno, CES byl z velké části nudný a zklamání.

Velký přehled IT událostí roku 2012 měsíc po měsíci
i Zdroj: Pctuning

Trh s tablety je už nezadržitelně rozjetým vlakem (v roce 2011 se jich prodalo 73 milionu) a my vám ukazujeme naprosto geniální Asus Transformer Prime, radost z něj kazí pouze extrémně vysoká cena. Když se jednomu daří, další to odnesou. Prvního "černého Petra" dostává společnost HTC, které zisky poklesly poprvé o 25 procent. Telefon Apple iPhone slaví v lednu páté narozeniny a proslýchá se, že nový iPad bude uveden v březnu. Web se plní desítkami renderů, jak asi bude vypadat. Velice důležitý je také leden pro společnost Nokia, představuje model Lumia 900, koupit si ji ale můžete jedině v USA, do Evropy se dostane až za měsíce. V tuto chvíli ještě nemá uvedení hořkou příchuť, jelikož fakt, že tento telefon nepůjde upgradovat na Windows Phone 8, se ještě neví (asi i ví, ale neříká veřejně). Zajímavostí měsíce je "leak" bezejmenného 7" tabletu od Asus s Tegrou, ano, za pár měsíců jej budeme mít na trhu jako Nexus 7.

Ani herní svět nezahálel, na trh přichází Batman: Arkham City a Assassins Creed: Revelation. Obě hry jsme prověřili i z pohledu výkonu grafik. Aby toho nebylo málo, vrací se i Serious Sam 3 a sklízí značný úspěch. Zajímavostí pak budiž vyhlášení nejstahovanějších her za rok 2011, kde jasně vyhrál Crysis 2 se čtyřmi miliony nelegálních stažení.

Střípky: Microsoft vydává další patch pro lepší výkon procesorů AMD Bulldozer, opět je ale k ničemu, výkon se nezvýšil a pokud někde ano, tak jinde klesl. AMD také vydává první oficiální specifikace příští architektury Piledriver, jež se nakonec nepotvrdí, ve firmě se toho změní víc, než kdo v tuto chvíli čeká. Poslední čtvrtletí předchozího roku je totiž špatné, AMD se potýká se ztrátou 177 milionů dolarů. Po velkém neúspěchu končí vývoj a podpora technologie multi-GPU řešení Hydra od LucidLogix. Apple dosáhl zákazu prodeje figurky Steva Jobse a Microsoft oznámil čísla prodaných licencí pro Windows 7 - přes 500 milionů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning