PCTuning Článek

Windows Vista a 7 - osekáváme, ladíme a zrychlujeme!

Jakub Petro
Jakub Petro
25. 5. 2009 00:00 28 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Začínáme 2. Integration, Components (Compatibility) 3. Components - Accessories, Drivers, HW Support 4. Components -Language, Multimedia, Network 5. Components - Services
6. Components - System 7. Tweaks, Unattended Setup, Bootable ISO 8. VirtualBox 9. Další tipy, ladění a optimalizace

Ještě to bude nějaký ten pátek trvat, než přijde sedmá verze operačního systému Windows a tak musíme nějakou tu chvíli vydržet se staršími, ne úplně dokonalými Vistami. Připravili jsme proto pro vás podrobný návod na jejich optimalizaci a vyladění, který navíc bude ve většině případů fungovat i s chystanými sedmičkami.

Reklama
Reklama

Faktem je, že Vista v současné podobě je vskutku použitelným systémem, akorát je třeba ho správně doladit, popřípadě zbavit mnohých nepotřebných zbytečností. Návod těží výhradně z mých osobných zkušeností a je podpořený zkušenostmi jiných uživatelů z internetu.

Co budeme potřebovat?

 • ISO systému Windows Vista x86/x64 nebo Windows 7 x86/x64 (Upozornění: vLite-ovat 64bit systém vyžaduje 64bit host systém!)
 • O valnou většinu nastavení a proces "osekávání" se postará nástroj vLite
 • Pod Vistou by neměl být problém, ta obsahuje .NET Framework 3, u XP je/může být potřeba ho nainstalovat - verzi 2 nebo vyšší (3.5)
 • Dalším požadavkem programu vLite je WAIK, což je Windows Automated Installation Kit. Z tohoto objemného free balíku je však potřebný jenom ovladač systémové virtuální mechaniky. Pokud se chcete vyhnout stahování 1.4GB balíku, doporučuji následující trik:

  1. Stáhneme a nainstalujeme vLite verze 1.1.6 Final
  2. Spustíme ho a zvolíme instalaci WIM filtr
  3. Odložíme si soubor wimgapi.dll z adresáře vLite (1.1.6)
  4. Nainstalujeme vLite 1.2 Final
  5. Zkopírujeme soubor wimgapi.dll do adresáře nového vLite (1.2)
  6. V úvodním pop-up okně programu vLite klikneme na „Install WIM Filter“

    

Chci ještě důrazně doporučit, aby se použil stejný jazyk ve vLite, jaký nese instalační medium Windows-u. Je důležité, aby jste měli shodné názvy služeb a systémových komponentů jak v tomto programu, tak i v samotném systému. Není nic neobvyklého, když se jedna a ta samá (tatáž) služba v překladu jmenuje úplně jinak, než v původní angličtině a pak můžete mít problém rozeznat, o co vlastně jde. Osobně již léta používám výhradně anglické distribuce windowsů v kombinaci se stejnojazyčným vLite.

Jestli se ptáte, zda-li je možné použít předinstalovaný WIM filtr z MS WAIK - bohužel, tento filtr je pouze interním ovladačem, který umožní ve vLite následně vytvořit upravený obraz OS. Viditelná virtuální mechanika není jeho součástí. Předpokládám však, že většina z Vás nástrojem virtuální mechaniky disponuje.

Z uvedeného je zřejmé, že k demonstraci poslouží Windows 7 (7077) x86 Ultimate. Protože je postup pro osekání Visty navlas stejný a liší se jenom nepatrně větším množstvem možností (které samozřejmě nebudu opomenuty), je nasledujíci návod univerzální a aplikovatelný pro oba OS.

Po tomto procesu Vás program požádá o zvolení přesného typu distribuce OS. Jestli osekáváte např. "Vista Bussiness", zvolíte tuto verzi. Při Windows 7 Beta zvolíte "Windows 7 Ultimate" apod.

Když jsme úspěšně rozběhali vše potřebné, program se spustí bez pop-up okna a je připravený na práci:

Okno programu vLite

Prvním krokem bude volba obsahu, tedy systému, který hodláte upravovat a následně volba umístění, kde se vytvoří kopie těchto zdrojových souborů. Takto nedojde k nechtěné modifikaci původních instalačních souborů. Jestli máte OS ve formě obrazu (ISO), stačí ho načíst přes libovolnou virtuální mechaniku (daemon tools, clone virtual drive..) a jako zdroj označíte právě ji.

Za předpokladu, že máte tento krok za sebou, stlačením "Next" se v okně zobrazí základní menu funkcí vLite

Základními funkcemi vLite tedy sou:

 1. Integration (Integrace ovladačů, hotfixů či jazykových lokalizací)
 2. Components (Hlavní část starající se o odstranění nepotřebných komponent)
 3. Tweaks (Ladění OS)
 4. Unattended Setup (Plně bezobslužní instalace)
 5. Bootable ISO (Vypálí upravenou instalačku na CD / DVD nebo do souboru .ISO)
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning