PCTuning Článek

Intel NUC – počítač 11 × 11 cm s Intel Ivy Bridge

Z. Obermaier
Z. Obermaier
12. 11. 2012 04:00 41 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Intel NUC, nový segment PC? 2. Představení počítače 3. Specifikace počítače 4. Pohled do nitra počítače 5. Detaily počítače, komponenty 6. BIOS desky
7. Pohled do operačního systému 8. Aplikační výkon 9. Teploty a spotřeba 10. Přehrávání HD videa a Flash 11. Herní výkon 12. Závěr

V dnešním testu se podíváme vskutku luxusní hračičku – miniaturní počítač osazený plhodnotným Core i3 procesorem s grafikou HD 4000. Společně s SSD diskem, rozhraním Thunderbolt, Bluetooth a WiFi nabízí dostatek výbavy a výkonu pro domácí centrum zábavy, a to včetně hraní moderních her. Nejde jen o nějakou studii, tohle jde na trh!

Reklama
Reklama

Jak náš test ukázal, počítač NUC je skvostnou ukázkou technologií. V krabičce o rozměrech 11 × 11 cm se skrývá výkonný procesor Ivy Bridge a grafické jádro HD 4000. Do hmotnosti 0,5 kg se vešly 4GB paměti, WiFi a Bluetooth modul, SSD disk a rozhraní Thunderbolt. Tento počítač všechny své konkurenty podobných rozměrů drtí významnou výkonovou převahou. Intel si ale za to nechá dobře zaplatit a Intel NUC je bezesporu nejdražším běžně sériově vyráběným mini počítačem na trhu. Svým vzhledem a výkonem to ale patřičně ospravedlní.

Výrobce navrhl tento počítač jako univerzální, malý a výkonný stroj. Oficiální prezentace hovoří o domácím, firemním a dokonce průmyslovém využití. Pokud se na Intel NUC DC3217BY podíváme jako na elegantní kancelářský počítač, jde o hodně zajímavé řešení. Počítač bez potíží zvládne veškerý kancelářský i náročnější software, a někam na recepci firmy nebo na přepážku banky / úřadu je díky svým rozměrům a provedení jasnou volbou. Jeho absolutně tichý provoz jistě kancelářští pracovníci ocení. Do tohoto prostředí jej také předurčuje výbava WiFi, možnost montáže na LCD a malý napájecí adaptér. Sem svou koncepcí tento počítač zapadá velice dobře, i vzhledem k vyšší ceně, jež firma zaplatí snáze.

Druhým a zřejmě i častějším využitím pak budou přeci jen domácnosti a obývací pokoje. Díky malým rozměrům, nízké spotřebě a tichému provozu se totiž nabízí použití jako domácí centrum zábavy. Pro pohodlné brouzdání webem a přehrávání jakýchkoliv formátů má dostatek výkonu. Také většinu i moderních her si zahrajete bez problémů, musíte ovšem patřičně snížit detaily. I tak byly ale všechny testované hry hratelné a nevypadaly špatně. U starších her si můžete dopřát i vyšší úroveň detailů. Pro HTPC použití také hovoří WiDi podpora a Bluetooth pro možnost připojení dálkového ovladače nebo mobilního telefonu pro ovládání.

Sám jsem našel pro tento počítač ještě jedno využití, kvůli kterému si jej zřejmě koupím. Tím je dětský pokoj, kdy umístíte počítač dozadu na monitor nebo TV a na stole budou mít děti pouze Bluetooth příslušenství nebo herní ovladač. Děti v tomto případě vůbec nepřijdou do styku s počítačem (a jeho kabeláží), a ten vydrží snad déle než je u nich běžné. Toto řešení je bytelné a imunní vůči různým dětským snahám o rozebrání a „štelování“.

I když si Intel NUC zaslouží pozitivní hodnocení, několik mušek přeci jen má. Omezení možnosti připojení SATA disku pouze na mSATA byla chyba, na desku by se klidně SATA nebo eSATA konektor vešel. Takhle uživatel moc možností rozšíření nemá. Omezení SATA na 3G a USB jen na 2.0 je také škoda. Pro domácí kino by byl také vhodnější SPDIF výstup zvuku než jen HDMI, stejně tak pro kancelářské PC. Málokterý monitor bude mít repro a HDMI vstup. Zamrzelo mne také omezení taktování posledním BIOSem, malá kapacita SSD disku a slyšitelný ventilátor v herní zátěži. Poslední výtka míří k ceně, jež nebude rozhodně nízká. I přesto je ale Intel NUC vskutku luxusní hračkou pro náročné uživatele, kteří chtějí vysoký výkon v co možná nejmenším balení.

Komentář Intelu

Ještě před uzávěrkou jsme poskytli zástupcům českého zastpupení Intelu článek k nahlédnutí a obratem nám přišlo několik poznámek. Zde jsou:

  1. finální cena má být o dost nižší, podle marže prodejců odhadem 289 Eur
  2. uvedeny budou dvě varianty založené na Core i3 – liší se od sebe tím, že jedna má 2× HDMI + LAN a druhá 1× HDMI + Thunderbolt. Každá z těchto variant bude k dispozici jako samotná deska s CPU nebo jako deska integrovaná do skříně. V Q1’13 uvedeme NUC na bázi Celeronu a Core i5
  3. pro další SATA port nebylo na desce zkrátka místo, už samotné SSD muselo být řešeno přes mSATA
  4. dodaný počítač byl předprodukčním vzorkem, prodejní kusy již budou mít správně identifikovatelný procesor Core i3 a nejspíše i novější BIOS
  5. nové disky (první čtvrtletí 2013) již budou mít SATA 6G

Za půjčení počítače děkujeme společnosti Intel

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning