PCTuning Článek

Intel NUC – počítač 11 × 11 cm s Intel Ivy Bridge

Z. Obermaier
Z. Obermaier
12. 11. 2012 04:00 41 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Intel NUC, nový segment PC? 2. Představení počítače 3. Specifikace počítače 4. Pohled do nitra počítače 5. Detaily počítače, komponenty 6. BIOS desky
7. Pohled do operačního systému 8. Aplikační výkon 9. Teploty a spotřeba 10. Přehrávání HD videa a Flash 11. Herní výkon 12. Závěr

V dnešním testu se podíváme vskutku luxusní hračičku – miniaturní počítač osazený plhodnotným Core i3 procesorem s grafikou HD 4000. Společně s SSD diskem, rozhraním Thunderbolt, Bluetooth a WiFi nabízí dostatek výbavy a výkonu pro domácí centrum zábavy, a to včetně hraní moderních her. Nejde jen o nějakou studii, tohle jde na trh!

Reklama
Reklama

POZOR! Teploty jsou vyšší než jsme zvyklí u jakýchkoliv Sandy Bridge nebo APU od AMD. Problém vysokých teplot u Ivy Bridge není jen v desktopu, ale i zde u mobilního čipu. Takové už Ivy Bridge je, a proto má povolenou maximální teplotu až 105 stupňů. Není to pastou mezi chladičem a čipem, problém je zkrátka ohromná hustota tranzistorů a ne zcela zvládnutý výrobní proces.

Nechal jsem počítač asi patnáct minut jen tak v prostřední Windows, aby se zahřál. Jak vidíte, v klidu jsou teploty procesoru kolem 55 stupňů, stejně je na tom samozřejmě i GPU. Zajímavé jsou teploty pamětí kolem 48 stupňů. V tuto chvíli ventilátor jen tak ševelí na úrovni 1500–1800 otáček. Počítač je naprosto tichý a ventilátor uslyšíte pouze s přitisknutým uchem na skříňku.

Teplota při sledování HD videa (1080p) na Youtube se vyhoupne až k 70 stupňům. Paměti se drží stále kolem 50 stupňů, PCH čip ale také šplhá k 70 stupňům. Počítač je stále tichý, ventilátor nijak nezvyšuje otáčky.

Zátěž Furmarkem zahřeje celý procesor až na 90 stupňů celkem bez problémů. Pokud stoupne teplota nad 80 stupňů, začne se ventilátor více otáčet. Ve Furmarku i hrách už o něm bezpečně budete vědět, zvuk ale není nijak nepříjemný ani hlasitý. Stále v normě.

Procesorová zátěž je méně náročná, během testu Cinebench se procesor zahřál maximálně na 80 stupňů, základní deska a paměti se drží kolem 50 stupňů. Teploty jsou celkem vysoké, ovšem stále v toleranci pod stanovenými maximy hlavních komponent. Zkoumáním vnitřku skříňky jsem také zjistil, že i SSD se enormně hřeje, jeho povrch měl jistě 50 až 60 stupňů.

POZOR! Intel v dokumentaci uvádí i zajímavý údaj životnosti základní desky. Pokud bude její pracovní teplota do 50 stupňů, bude vám sloužit nejméně 8 let, tedy přesně 69 840 hodin. Čím vyšší budou pracovní teploty, doba se zkracuje exponenciálně. Pokud budete počítač provozovat někde zakrytý s teplotami desky třeba kolem 70 stupňů, zkrátí se životnost až na dva roky.

Spotřeba

Spotřebu jsem měřil v několika situacích. Ve zcela vypnutém stavu neukazoval wattmetr nic, i když adaptér si něco málo ze sítě vezme. V uspaném stavu je spotřeba 5 W, z tohoto stavu je počítač připraven k použití za tři sekundy. V desktopu Windows 8 jsem naměřil spotřebu 10 W. Běžná zátěž jako prohlížení internetu, čtení dokumentů nebo jednoduchá práce, mají spotřebu kolem 12 až 13 W. Plná zátěž procesoru vyžaduje 20 W a přehrávání HD videa z USB disku nebo Youtube si řekne mezi 15–18 W. Při hraní Starcraft II v rozlišení 1920×1200 a vysokých detailech byla spotřeba 35 W. Nejvíce jsem z počítače dostal aplikací Furmark, přesně 40 W. Průměrná spotřeba ze všech scénářů je 23 W. Pokud uvažujeme s cenou za kW cca 5 Kč, bude vás roční provoz tohoto počítače stát cca 1000 Kč.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning