PCTuning Článek

Intel NUC – počítač 11 × 11 cm s Intel Ivy Bridge

z-obermaier
Z. Obermaier
12. 11. 2012 03:00 41 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Intel NUC, nový segment PC? 2. Představení počítače 3. Specifikace počítače 4. Pohled do nitra počítače 5. Detaily počítače, komponenty 6. BIOS desky
7. Pohled do operačního systému 8. Aplikační výkon 9. Teploty a spotřeba 10. Přehrávání HD videa a Flash 11. Herní výkon 12. Závěr

V dnešním testu se podíváme vskutku luxusní hračičku – miniaturní počítač osazený plhodnotným Core i3 procesorem s grafikou HD 4000. Společně s SSD diskem, rozhraním Thunderbolt, Bluetooth a WiFi nabízí dostatek výbavy a výkonu pro domácí centrum zábavy, a to včetně hraní moderních her. Nejde jen o nějakou studii, tohle jde na trh!

Reklama
Reklama

Nejprve se podívejme na schéma počítače, je totiž celkem zajímavé, jak výrobce vyřešil připojení všech komponent desky a počítače. Hlavní procesor je připojen skrze DMI a FDI s PCH čipem, ten má velkou část svých obvodů vypnutých kvůli spotřebě. Musíme se tedy rozloučit s USB 3.0 a SATA 6G. Z PCH čipu jsou vyvedené HDMI skrze FDI z procesoru a pět USB 2.0 portů na výstupy. Nalevo dole je pak I/O čip Nuvoton starající se také o řízení otáček ventilátoru.

Zajímavější část je znázorněná na pravé straně. SATA 3Gb/s je přiveden do multiplexeru (slučovače) společně s jednou PCI-E linkou. Ten umožňuje ve „velkém“ (Full-Mini Card) mPCI-E slotu připojení také mSATA SSD disků. Do portu je také přiveden jeden USB 2.0 port kvůli kompatibilitě s různými mPCI-E kartami s USB rozhraním. Zde to vidím jako zbytečné, jinak než přes mSATA pevný disk nepřipojíte, takže je nutné jej připojit sem. USB externí disky jsou pomalé, možnost je jedině Thunderbolt úložiště – to ale není levné. Druhý mPCI-E port je připojen stejně, jednou PCI-E linkou a jedním USB. Osadit lze ale pouze poloviční karty (Half-Mini card), takže se hodí jen pro něco. DisplayPort a čtyři PCI-E linky pak patří do Thunderbolt čipu a jeho rozhraní.

Jako paměť osadil výrobce dva 2GB moduly Crucial s rychlostí 1333 MHz a časováním CL9. Paměti mají sice doporučené pracovní napětí 1,5 V, výrobce ale nastavil v BIOSu pouze 1,35 V což i tak stačí na stabilní chod. Já bych osadil rychlejší moduly, alespoň s taktem 1600 MHz. V původním BIOSu šly paměti přetaktovat, v tom posledním už nikoliv.

Na tomto obrázku vidíme konektor pro připojení počítačové skříně, jak jej známe z běžných desek, sem se zapojuje tlačítko Power/Reset a další běžné komponenty. Vedle je černý konektor pro dvojici USB portů. Všimněte si také žlutého jumperu, tím se nastavuje režim BIOSu, ostatně jako na všech Intel deskách od nepaměti. Vpředu je USB port, nalevo pak dvě fáze napájení pamětí.

Pevný disk pochází z produkce Intelu, jde o model 310 s 34nm výrobou s kapacitou 40 GB. Dle mého názoru je to opět špatně, disk měl být výrazně větší. Už vzhledem k nemožnosti připojit jiný přes SATA. Nejde v žádném případě o žádného trhače rekordů, čtení je 170 MB/s a zápis 35 MB/s. Tedy žádná sláva, ale s Windows 8 je systém opravdu svižný a rychlý. Nahrávání větších souborů ale trvá, osobně bych jej po koupi ihned vyměnil za větší a rychlejší.

Klasický Thunderbolt čip, jak jej známe z desek i dalších zařízení. V tuto chvíli je využitelnost stále ještě omezená, časem ale bude možné připojit externě cokoliv. Třeba výkonnější grafiku. V tuto chvíli jej lze využít pro připojení disků, monitorů a bez potíží jej řetězit za sebe. Zde je šance pro dodavatele příslušenství, dokázal bych si představit malou krabičku s dalším diskem, LAN portem a možná i MMX grafickým modulem o stejné velikosti tohoto počítače připojenou právě skrze Thunderbolt, zvyšující razantně použitelnost.

Napájení komponent počítače není nijak šizené, osazené jsou kvalitní Power-Mosfety společnosti Fairchild. Například paměti napájí dvě fáze, stejně jako na běžných základních deskách.

Bezdrátový modul je také od Intelu, jde o celkem moderní zařízení podporující Dual-Stream, Dual-band a WiFi Direct. Kromě WiFi je zde i Bluetooth čip standardu 4.0. Velice důležitá funkce je WiDi (Wireless Display).

Na začátku kapitoly jsem hovořil o multiplexeru a řadiči pro mSATA, ten je z produkce Asmedia, viz obrázek. S tímto čipem se setkáváme dnes poměrně často.

Zcela nalevo je pouzdro na BIOS čip, vedle něj je pravděpodobně konektor pro automatický update BIOSu nebo obnovu při jeho poškození. Vodiče a žluté pouzdro patří ke klasickému akumulátoru pro zálohu nastavení BIOSu.

I/O čip Nuvoton se stará o zařízení desky a ventilátor procesoru

Zapínací tlačítko počítače a konektor ventilátoru chlazení

Chladič tvoří kousek hliníkového profilu, ten sedí na PCH čipu a procesoru. Upevněn je třemi šroubky a skrze žebra je ven vyfukován ohřátý vzduch. Procesor je architektury Ivy Bridge, takže jeho pracovní teploty vysoké jsou, i když nemá „heatspreader“ s „levnou“ pastou. Vysoké teploty jsou tu díky výrobnímu procesu čipu, ne kvůli pastě. Je to jen pověra, jíž živí pár pochybných testů.

Základní deska s procesorem a PCH čipem, pro zvětšení klikněte

PCH čip QS77 Express, maximální pracovní teplota je 104 °C. Zajímavý je údaj o spotřebě, ta má být 3,6 W. I když je křemík shodný s nejvyšším modelem Z77 Express, pracuje zřejmě na nižším napětí a s nižším taktem. Výkonnější kolega totiž disponuje spotřebou téměř dvojnásobnou – 6,7 W.

Procesor Core i3-3217U s maximální pracovní teplotou 105 °C s TDP 17 W. Procesor je připájen a nelze jej tedy běžným způsobem vyměnit, ono stejně není za co. Díváte se na nejvýkonnější CPU s TDP 17 W. Výkonnější čip by tento systém nikdy neuchladil.

Napájení procesoru je solidní, tvoří jej trojice fází, cívek a kondenzátorů. Mosfety už jsme viděli, jde o produkty společnosti Fairchild.

Napájecí obvod řídí analogový kontrolér, což je trochu zvláštní, Intel má v požadavcích na Ivy Bridge doporučení digitálního napájení. Zde ale zřejmě analog stačí, jde o solidní obvod s cenou kolem čtyř dolarů. Opět jej známe z mnoha zařízení a výbavy počítačů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning