PCTuning Článek

Intel NUC – počítač 11 × 11 cm s Intel Ivy Bridge

z-obermaier
Z. Obermaier
12. 11. 2012 03:00 41 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Intel NUC, nový segment PC? 2. Představení počítače 3. Specifikace počítače 4. Pohled do nitra počítače 5. Detaily počítače, komponenty 6. BIOS desky
7. Pohled do operačního systému 8. Aplikační výkon 9. Teploty a spotřeba 10. Přehrávání HD videa a Flash 11. Herní výkon 12. Závěr

V dnešním testu se podíváme vskutku luxusní hračičku – miniaturní počítač osazený plhodnotným Core i3 procesorem s grafikou HD 4000. Společně s SSD diskem, rozhraním Thunderbolt, Bluetooth a WiFi nabízí dostatek výbavy a výkonu pro domácí centrum zábavy, a to včetně hraní moderních her. Nejde jen o nějakou studii, tohle jde na trh!

Reklama
Reklama

POZOR! na obrázcích vidíte prvotní BIOS ze září letošního roku. V něm ještě bylo možné paměti, grafiku i procesor přetaktovat! S novější verzí všechny tyto volby zmizely. Intel požadoval upgrade BIOSu, takže jsem jej učinil a přišel o možnost taktování. Zkusil jsem to jen zběžně, ale nemám z toho žádné screeny, myslel jsem, že je udělám s novým BIOSem. Taktování je tedy nyní a asi i navždy zakázané. Nemá tedy smysl vám jej stejně ukazovat – u prodejní verze je zakázané, ale škoda, mohlo to být zajímavé.

Intel i tuto desku vybavil Vizuálním BIOSem, škoda, že nelze dělat screeny přímo v něm ale je nutné fotit obrazovku. Na hlavní straně jsou vidět teploty a otáčky ventilátoru. Můžete také ručně kliknout odkud bootovat. Pro detailní nastavení klikněte na volbu Advanced.

V menu Main najdeme informace o procesoru, pamětech, nastavení aktuálního času a možnost logování událostí.

Jelikož deska nemá mnoho přídavných zařízení, jsou volby adekvátní výbavě a skoro prázdné. Zde je možné zapnout USB Legacy a USB porty. V SATA nastavení lze zvolit pouze režim řadiče, v záložce Video pak kolik paměti má grafické jádro ukousnout ze systémové paměti.

Vypínání a zapínání Thunderbolt, žádné detailnější volby tu nejsou

Důležitá je volba Cooling, neboli chlazení. V levé části jsou aktuální hodnoty chlazení. Vpravo je možné měnit nastavení ručně. Lze nastavit otáčky ventilátoru a další možnosti. Zcela normální jsou teploty procesoru kolem 80 stupňů, jak dokazuje posuvník v základním nastavení.

Taktování procesoru umožňovalo změnit násobič a BCLK frekvenci, nyní už tyto volby v BIOSu nejsou, což mne mrzí.

Také paměti šly původně ladit. Bylo možné změnit násobič a jejich frekvenci, napětí a časování. Nyní už tyto volby v BIOSu nenajdeme.

Nastavení napájení Power. Vlevo je možné vybrat několik profilů chodu procesoru, od úsporného po maximální výkon. Na pravé straně jsou další volby k určitým zařízením.

Posledním menu je Boot, kde se skrývá pořadí zařízení a několik voleb pro start systému

Detail možnosti změny frekvence pamětí, maximum bylo 12 = 2000 MHz, základní hodnota byla 8 = 1333 MHz. Smysl to nedává, ale je to tak. Nejde totiž o násobič × BCLK, ale o číslo × 166 MHz, čemuž moc nerozumím, ale tak to je nastaveno.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning