Jak chytrý Apple vyhověl i nevyhověl právu na opravu
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Jak chytrý Apple vyhověl i nevyhověl právu na opravu

Jak chytrý Apple vyhověl i nevyhověl právu na opravu

Michal Rybka

Michal Rybka

5. 12. 2021 09:30 18

Seznam kapitol

1. Chytrá horákyně 2. Program, ve kterém nechcete být 3. Slepé střevo svépomocí snadno a rychle 4. iPhone pro drsný chlapy 5. Normální je opravovat

Mistrovství velkých firem je v tom, že neváhají vydat mnoho peněz na to, aby přišly na způsob, jak se legislativní vlk nažere a jejich příjmová koza zůstane celá. A mezi nimi je Apple naprostou legendou.

Reklama

Většina národů má oblíbené chytrácké postavy, které umí používat rozum k tomu, aby vtipným způsobem obešly příkazy vrchnosti. Slavná Werichova pohádka o královně Koloběžce první, kterou převzal od Boženy Němcové a její Chytré horákyně, která ji převzala od lidu a lid ji převzal od orientálních autorů, je toho příkladem. 

V Orientu totiž milovali chytré hrdiny, kteří dokázali obejít nařízení despotických autokratů, ať už to byl středoasijský Nasreddin, severoafrický Džóva, proradná baghdádská Dalíla, která ohnula diskriminační zákony kalifátu tak, že si s ní nikdo nevěděl rady – anebo třeba etiopský Abunauas, který sloužil etiopskému císaři tak švejkovatě, že za to byl poslán do vyhnanství.

Historka o Abunauasovi je zajímavá tím, že v ní najdeme identickou scénu jako v Chytré horákyni, kdy přijde za vládcem, negusem, na jeho příkaz oblečený i neoblečený, pěšky i na koni. Abunauas toho ale napáchá mnohem více, jeho kariéra začne tím, že má za císařovy absence hlídat bránu paláce a nevzdálit se od ní na krok. Ve městě je ovšem párty, takže Abunauas bránu prostě vysadí z pantů, odnese ji na pařbu s sebou, sedne si na ni a na ní také chlastá a zpívá. Císařův palác je mezitím vykraden, ale Abunauas rozzuřenému negusovi druhý den vysvětluje, že neměl hlídat palác, ale jen jeho bránu a tu vskutku uhlídal.

I u nás máme podobné hrdiny, někdy ovšem ďábelské, jako je například ďáblice z filmu Smlouva s ďáblem neboli Bedazzled (2000). Zamilovaný nešťastník dostane sedm přání, která mu ďáblice plní tím nejméně užitečným možným způsobem. A je to velká sranda, což ilustruje, že tihle šprýmaři, koumáci a slovíčkáři jsou tak trochu v pásmu morální šedi.

Nuže – Apple je chytrákem podobného střihu. Už před časem, když EU řešila otázku univerzální nabíječky a vyšel příkaz, že všechny nabíječky pro mobily musí používat USB, Apple vskutku začal dodávat nabíječku s výstupem US, jenom jste tak trochu potřebovali kabel, který vám šťávu z ní dodal do telefonu prostřednictvím kabelu Lighting. Příkaz splnil, ne? A dnes nedodává s telefony vůbec žádnou nabíječku, takže... takže cože to jako EU chce?

Apple chce výnosy, to je jasné. A součástí výnosů je pravidelný cyklus obměny přístrojů, protože kam by přišli, kdyby si lidi koupili věc jenom jednou a měli ji, řekněme, třeba deset let? To ne, to by nešlo: A proto Apple zkouší všechny známé triky jako velmi mírný mezigenerační technický upgrade, změny v oblasti designu, prakticky nevyměnitelné komponenty, které utěšeně používáním stárnou, omezená kapacita baterky, aby tam na to stárnutí nebyla moc velká rezerva – a tak dále. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning