MSI GeForce GTX 980 Gaming a Asus GTX 980 STRIX v testu
Seznam kapitol
Nereferenční GTX 980 se už objevují v obchodech. Připravili jsme pro vás test dvou parádních kousků s vylepšenými chladiči. Od MSI je to GTX 980 Gaming s novým chladičem Twin Frozr V a jednou specialitou – individuálně řízenými ventilátory. A proti němu jsme postavili nadupanou GTX 980 ze série Strix od Asusu.
Před nedávnem jsme otestovali referenční GTX 980, dnes se podíváme na dva nereferenční modely od Asusu a MSI, které se pomalu začínají dostávat do obchodů.
Začneme s GTX 980 Gaming. Ta je už od výrobce přetaktovaná z referenčních 1126 MHz (resp typických 1216 MHz s boost) na 1216 MHz (a 1317 MHZ s udávaným GPU Boost). Paměti zůstaly na referenčních taktech.
Obdobně jako pro všechny modely dává výrobce k dispozici hned tři výkonnostní profily (přičemž karta je standarně nastavená na ten nejvýkonnější). Přepínat je lze pomocí Gaming App.
- OC Mode (default)
základní takt 1216 MHz, Boost Clock 1317 MHz - Gaming Mode
základní takt 1190 MHz, Boost Clock 1291 MHz - Silent Mode
základní takt 1216 MHz, Boost Clock 1317 MHz
Zleva doprava snímek GPU-Z po přepnutí na profil OC mode, Gaming a Silent v Gaming App
K používání Gaming App pro přepínání profilů nicméně důvod nevidím – význam to mělo snad v době, kdy karta běžela standardně na nižších taktech a přes Gaming APP se zapínal OC profil. Teď už fungují profily rozumněji, karta standardně běží maximální rychlostí a přes Gaming APP ji tedy můžete jen podtaktovat (pro snížení spotřeby a hlučnosti). Navíc je Gaming App v aktuální verzi 10.0.0.30 obdobný problém jako kdysi u prvních verzí pro GTX 700 – a výsledek je spíš kontraproduktivní – s přepnutím profilu aplikace zruší 2D takty a čip běží na maximální frekvenci (spotřeba karty v idle tedy kvůli vyšším taktům GPU a vyššímu napětí vzroste asi o 40 W.)
Balení
Motiv na balení karty je mimořádně prostinký (jen stříbrný drak na černém pozadí), ale při takovém počtu log, které na krabici jsou a mají vyniknout, to už asi jinak ani nejde.
V příslušenství najdete „navíc“ jen napájecí redukci a pak už jen obligátní instalační médium, stručnou příručku a reklamní leták. Příbal na špičkovou kartu za patnáct tisíc vysloveně mizerný, otázka je, jestli to mělo aspoň nějaký pozitivní vliv na cenu (pak se výrobci nedá nic vyčítat)