PCTuning Článek

Samsung R480 — malý, cenově dostupný a výkonný

tomas-sulc
Tomáš Šulc
2. 4. 2010 01:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Samsung R480 — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru 7. Testy operační paměti
8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy grafické karty — rozšířené I 10. Testy grafické karty — rozšířené II 11. Testy grafické karty — rozšířené III 12. Testy pevného disku 13. Test výdrže akumulátoru 14. Vyhodnocení a závěr

Ačkoliv je náš trh otevřený již přes dvacet let, někteří výrobci u nás své produkty dlouho neprodávali. Ve světě počítačového hardwaru to byl třeba Samsung se svými notebooky. Od počátku roku ale u nás začala fungovat distribuce. A byla by velká škoda nepodívat se na jich malý 14" stroj, který o sobě zároveň tvrdí, že si poradí i s nejnovějšími hrami.

Reklama
Reklama

Samsung R480

Máme za sebou další test a ještě než vše shrnu, pokusím se postupně vyjmenovat vše, co se mi na Samsungu R480 líbilo a co ne. Toho, co se mi líbilo, je mnoho. Na prvním místě je samozřejmě hardwarová výbava, v jejímž čele je grafický čip NVIDIA GeForce GT 330M. Ačkoliv byste od něj podle značení možná mnoho nečekali, jde o slušně výkonný kousek, který si poradí i s nejnovějšími hrami. Také procesor mne navzdory svému značení příjemně překvapil. Dále se mi líbily i praktické vlastnosti ať už jde o kvalitní dílenské zpracování, pohodlnou klávesnici anebo třeba chlazení, které mne zejména svou tichostí v plném zatížení příjemně překvapilo. Dobrou zprávou dále je, že notebook má úhlopříčku displeje jen 14" a celý stroj tak můžete dostat v poměrně rozumném přenosném balení. Velmi pěkná je také cena a poměr cena/výkon. Nicméně je nutné dodat, že proti Aceru Aspire 5470G testovanému minulý týden je poměr cena/výkon přeci jen o něco málo horší.

Bohužel se našlo i pár věcí, které se mi moc nelíbily. Sem patří v první řadě výdrž na akumulátor, což je navíc v tomto případě naprosto zbytečné. Akumulátor s vyšší výdrž by notebook prodražil jen o pár stokorun a zajištění podpory technologie NVIDIA Optimus je záležitostí výhradně softwarovou. A s těmito drobnostmi by mohl notebook vydržet ne dvě a půl, ale třeba pět hodin. Škoda. Také lesklé provedení je sice moc pěkné u notebooku vystaveného v regálu, nicméně jeho praktičnost je někde hodně vzadu. Stejně tak jsem nebyl spokojen s kvalitou odvodu tepla, kdy se v zátěži zahřívá klávesnice.

Shrnutí

Samsung R480 je mobilní herní notebook, který se mi osobně velmi líbil. Nabízí slušný výkon na rozjetí téměř libovolné hry dnešní doby a přitom má díky úhlopříčce displeje 14" rozumné rozměry, takže mobilita není žádný problém. K tomu si navíc připočtěte slušné dílenské zpracování a tiché chlazení, které tuto ideu dále podporují. Jenže jak už to většinou bývá, pár věcí se tu také nepovedlo. V první řadě sem patří nízká výdrž na akumulátor, což by se u 14" notebooku rozhodně stávat nemělo. Také lesklé provedení náchylné na všechnu špínu i poškrábání nejde v kombinaci se slovy mobilní a praktický příliš dohromady.

Pokud bych si v dnešní době měl vybrat cenově dostupný mobilní notebook, na kterém mají jet i nějaké ty hry, zvolím rozhodně dnes testovaný Samsung R480 než Acer Aspire 5740G. Samsung je sice o něco dražší a nenabízí tak dobrý poměr cena/výkon (má o něco pomalejší procesor a jen 500GB HDD místo 640 GB), na druhou stranu dílenské zpracování je u Samsungu doslova v jiné dimenzi, což je v této kategorii parametr velmi podstatný. Škoda jen té špatné výdrži na akumulátor, kvůli které jsem tomuto jinak velmi pěknému stroji nedal ocenění.

Samsung R480

Klady Zápory
+ vysoký výkon pro hraní her - nízká výdrž na akumulátor
+ dobrý poměr cena/výkon - nepraktické lesklé provedení
+ tiché chlazení v klidu i zátěži - v zátěži se zahřívá klávesnice
+ slušné dílenské zpracování - horší poměr cena/výkon než Acer 5740G
+ pohodlná klávesnice  

Orientační cena včetně DPH: 22 000 Kč

Poděkování

Na úplný konec bych ještě rád poděkoval zastoupení společnosti Samsung, které do testu notebook zapůjčilo. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning