PCTuning Článek

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků

Petr Kupský
Petr Kupský
25. 11. 2014 03:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Moderní pevný disk – horší než zajíc v pytli 3. Western Digital Desktop 4. Western Digital Green 5. Western Digital Red 6. Western Digital Black 7. Seagate Desktop HDD 8. Seagate SV35 9. Seagate NAS HDD 10. Metodika testování a testovací sestava 11. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark
12. HD Tune Pro 5.5 – Random Access 13. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 14. AS SSD Benchmark 15. PCMark 8 16. Kopírování složky se soubory 17. Herní testy 18. Adobe Photoshop 19. Spotřeba a teplota 20. Hluk 21. Průměrný výkon a poměr cena/výkon 22. Závěrečné hodnocení

Nástup SSD v roli systémového disku odsouvá klasické disky do pozice datového úložiště. Kvůli nenažranosti her i multimédií nám na jejich rychlosti ale pořád záleží. Výrobci už přitom vlastnosti související s výkonem HDD doslova tají. Nevadí, v syntetických i praktických testech zjistíme, jak na tom populární 2TB disky jsou.

Reklama
Reklama

HD Tune Pro 5.5 - Benchmark

HD Tune Pro 5.5 je utilita pro testování a získávání informací o pevném disku. Základní benchmark testuje přístupovou dobu a přenosovou rychlost disku během zápisu a čtení. Výsledky pak zobrazuje v přehledných grafech, které si můžeme prohlédnout v předchozích kapitolách věnovaných představení jednotlivých testovaných disků.

Pro testování rychlosti zápisu na disk je nutné použití dosud nenaformátovaného disku. Utilita testuje disk v celém rozsahu záznamových ploten a pomocí křivky v grafu zobrazí pokles výkonu při zápisu a čtení od vnějšího okraje ploten ke vnitřnímu. V benchmarku je možné nastavení různých velikostí bloků, se kterými utilita pracuje. V tomto případě jsem použil standardní hodnotu velikosti bloku 64 kB.

V benchmarku jsem porovnával hodnoty průměrné přenosové rychlosti zvlášť pro zápis a čtení. Měření jsem provedl 3× za sebou a mezi každým měřením jsem restartoval počítač. Do srovnávacího grafu jsem pak použil nejlepší výsledek ze všech tří měření.

Překvapivým vítězem v této disciplíně se stal disk do sledovacích systémů Seagate SV35, který překonal oba čistě desktopové rivaly běžící na obdobných otáčkách 7200 ot./s, tedy Seagate Desktop HDD (Barracuda) a WD Black. Dobře dopadl také Seagate NAS HDD na nižších otáčkách 5900 ot./s. Na spodních příčkách se podle očekávání umístily disky s otáčkami 5400 ot./s, přičemž WD Green byl z této trojice jednoznačně nejrychlejší, za což vděčí zejména velmi nízkému poklesu výkonu u vnitřního okraje záznamových ploten. Prohlédněte si případně grafy průběhu výkonu napříč kapacitou disku z této disciplíny v předchozích kapitolách věnovaných představení jednotlivých testovaných disků.

Jelikož během tohoto benchmarku probíhá testování rychlosti zápisu a čtení plynule od vnějšího okraje ploten k vnitřnímu, neprojeví se na výkonu nastavení AAM, které ovlivňuje rychlost přesunu záznamových hlav (přístupovou dobu), jež při reálném provozu výkon výrazně ovlivňuje. Bylo by zavádějící hodnotit výkon pouze podle těchto výsledků oblíbeného benchmarku na zcela prázdném disku. V závěrečném souhrnu výsledků si totiž žádný z disků výše uvedenou pozici v žebříčku neudržel.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning