PCTuning Článek

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků

Petr Kupský
Petr Kupský
25. 11. 2014 03:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Moderní pevný disk – horší než zajíc v pytli 3. Western Digital Desktop 4. Western Digital Green 5. Western Digital Red 6. Western Digital Black 7. Seagate Desktop HDD 8. Seagate SV35 9. Seagate NAS HDD 10. Metodika testování a testovací sestava 11. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark
12. HD Tune Pro 5.5 – Random Access 13. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 14. AS SSD Benchmark 15. PCMark 8 16. Kopírování složky se soubory 17. Herní testy 18. Adobe Photoshop 19. Spotřeba a teplota 20. Hluk 21. Průměrný výkon a poměr cena/výkon 22. Závěrečné hodnocení

Nástup SSD v roli systémového disku odsouvá klasické disky do pozice datového úložiště. Kvůli nenažranosti her i multimédií nám na jejich rychlosti ale pořád záleží. Výrobci už přitom vlastnosti související s výkonem HDD doslova tají. Nevadí, v syntetických i praktických testech zjistíme, jak na tom populární 2TB disky jsou.

Reklama
Reklama

Western Digital Red

Řada WD Red je výrobcem navržena pro systémy NAS, které mají 1 až 8 pozic pro jednotky ve 3,5palcovém provedení. K tomuto účelu je využívána technologie NASware 3.0, která zvyšuje výkon a spolehlivost systému, zkracuje prostoje a zjednodušuje integraci. Disky jsou konstruovány pro nepřetržité používání v domácnostech, menších kancelářích a počítačích využívajících pole RAID. Ve srovnání se standardními disky uvádí výrobce u WD Red až o 35 % delší střední dobu mezi poruchami a nabízí prodlouženou tříletou záruku. Oproti WD Green a Black zvládne dvojnásobný počet parkovacích cyklů hlav (konkrétně 600.000).

Disk opět komunikuje přes rozhraní SATA 3 s teoretickou propustností až 6 Gb/s a má 64 MB vyrovnávací paměti. K záznamu využívá 4kB sektory (Advanced Format). Na obrázku níže je velikost sektoru v programu HD Tune indikována nesprávně. Možnost nastavení AAM (Automatic Acoustic Management) za účelem změny poměru výkonu a hlučnosti je deaktivována. HD Tune nedokáže v tomto případě základní hodnotu AAM přečíst.

Cache Otáčky AAM (možnost změny nastavení) Velikost sektoru Počet/ kapacita ploten (odhad) Počet hlav (odhad) Záruka (roky) Hmotnost (skutečná) Cena včetně DPH
WD20EFRX - 68EUZN0 64 MB IntelliPower NE 4.096 B 2x 1000 GB* 4* 3 598 g 2.555 Kč

* Pod stejným modelovým označením se prodávají varianty s rozdílnou kapacitou a počtem ploten a hlaviček.

Pod modelovým označením WD20EFRX-68EUZN0 se nám do testu dostal disk velikosti 2 TB, jehož dvě terabajtové plotny se pravděpodobně otáčejí rychlostí 5400 ot./s, pokud se za označením IntelliPower neukrývá jiná hodnota. Disk byl vyroben dne 7. 7. 2014. K přesné identifikaci počtu ploten jsem musel použít váhu. I v tomto případě totiž existuje varianta se stejným modelovým označením, která používá tři plotny o velikosti 667 GB.

V benchmarku HD Tune Pro 5.50 by se tedy WD Red měl teoreticky chovat obdobně jako konstrukčně podobný, aktuálně testovaný WD Desktop. Během zápisu se přitom jeho maximální rychlost vyšplhala jen k hranici 145 MB/s. Tedy o 5 MB/s méně než u verze Desktop. Díky menším výkyvům rychlosti v úvodní části bude ale reálná rychlost o něco vyšší, okolo hodnoty 135 MB/s. Směrem k vnitřnímu okraji ploten rychlost zápisu klesá plynule, obdobně jako u verze Desktop, až k poměrně nízké hodnotě 66 MB/s. Pokud pomineme jednu špičku, tak výkyvy dosahují hodnoty okolo 15 MB/s.

V případě čtení je situace prakticky identická. Rychlost čtení začíná na reálné hodnotě okolo 145 MB/s a tato hodnota postupně klesá, přičemž v polovině kapacity překračuje hranici 125 MB/s. U vnitřního okraje ploten klesne rychlost čtení k hodnotě 67 MB/s. Výkyvy rychlosti čtení opět dosahují úrovně okolo 15 MB/s.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning