PCTuning Článek

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků

Petr Kupský
Petr Kupský
25. 11. 2014 02:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Moderní pevný disk – horší než zajíc v pytli 3. Western Digital Desktop 4. Western Digital Green 5. Western Digital Red 6. Western Digital Black 7. Seagate Desktop HDD 8. Seagate SV35 9. Seagate NAS HDD 10. Metodika testování a testovací sestava 11. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark
12. HD Tune Pro 5.5 – Random Access 13. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 14. AS SSD Benchmark 15. PCMark 8 16. Kopírování složky se soubory 17. Herní testy 18. Adobe Photoshop 19. Spotřeba a teplota 20. Hluk 21. Průměrný výkon a poměr cena/výkon 22. Závěrečné hodnocení

Nástup SSD v roli systémového disku odsouvá klasické disky do pozice datového úložiště. Kvůli nenažranosti her i multimédií nám na jejich rychlosti ale pořád záleží. Výrobci už přitom vlastnosti související s výkonem HDD doslova tají. Nevadí, v syntetických i praktických testech zjistíme, jak na tom populární 2TB disky jsou.

Reklama
Reklama

Kopírování složky se soubory

Po syntetických testech se na zoubek testovaným diskům podíváme nyní v testech praktických. Asi nejčastější úlohou, kterou u datového disku budeme provádět, je kopírování souborů a složek, takže tato úloha nesmí v naší metodice chybět.

Pro účely testování jsem použil jednu ze složek z mé rozsáhlé knihovny 3D objektů do modelovacích aplikací. Složka o celkové velikosti 15,2 GB obsahuje celkem 4.434 ks různě velkých souborů. Jedná se o zip soubory velikosti v jednotkách až desítkách MB, doplněné vždy několika doprovodnými obrázky velikosti v desítkách kB.

Složku jsem kopíroval nejprve ze SSD disku na jednotlivé oddíly disku testovaného (M, N a O). Poté jsem otestoval kopírování složky z oddílu M testovaného disku do oddílů N a O. Jen připomenu, že oddíl M se nachází v první polovině diskových ploten od vnějšího okraje, oddíl N ve druhé polovině a oddíl O je na samém vnitřním okraji ploten. Každé jednotlivé kopírování jsem prováděl vždy 3× a do výsledného hodnocení jsem použil průměrnou hodnotu ze všech tří měření. Mezi každým měřením proběhlo rychlé formátování cílového oddílu a restart počítače. Výsledek každé disciplíny jsem zpracoval do dvou grafů, kde v prvním je zobrazeno srovnání podle výsledného času a v tom druhém je zobrazeno srovnání průměrných přenosových rychlostí dosažených při kopírování. Tak jak to dopadlo?

Výsledky kopírování ze SSD na testované disky nejsou ovlivněny rychlosti čtení dat, které je ze SSD mnohem rychlejší, než je reálná rychlost zápisu na HDD. Jedná se tedy čistě o test rychlosti zápisu. Při kopírování do prostoru vnějšího okraje testovaného disku (oddíl M) se výkonem blýsknul dosavadní outsider Seagate NAS HDD, který se dostal na třetí pozici za nejrychlejší disky Seagate Desktop HDD a WD Black. Není to ale nic překvapivého. Stačí se podívat na graf průběhu rychlosti zápisu z HD Tune, kde NAS HDD v tomto úseku atakuje poměrně vysokou hranici 200 MB/s. Úsporné disky s pomalými otáčkami nemohou těm rychlejším logicky v krajní části ploten konkurovat a proto se umístily na spodních příčkách. S obvodovou rychlostí se nedá na okraji ploten nijak čarovat. Seagate SV35 doplatil zřejmě na skladbu kopírované složky, obsahující velké množství malých souborů, se kterými se mu pracuje hůře.

Při kopírování do střední části ploten, na začátek druhé poloviny (oddíl N), se začíná projevovat konkrétní míra propadu výkonu každého s disků podle křivky zobrazené v HD Tune a pořadí se začíná míchat. Zejména WD Green zde těží z minimálního propadu výkonu, který mu ubírá z handicapu nižších otáček a dostává se o pozici výše před WD Red. Seagate Desktop HDD (Barracuda) vítězí s výrazným náskokem nad WD Black, protože dle HD Tune podává v této části ploten relativně vysoký výkon bez výrazných propadů. Nečekaně dobře zabodoval Seagate SV35 na třetí příčce a jeho výjimečný výkon pouze v tomto případě si vysvětluji velmi nízkým propadem výkonu ve středu kapacity ploten (viz jeho křivka v HD Tune).

V případě kopírování do oblasti nejblíže středu ploten (oddíl O) zvítězil disk, který používá plotny s vyšší kapacitou, jež není zcela využívána. Hlavy tohoto disku nezajíždějí k úplnému vnitřnímu okraji ploten s nejnižší obvodovou rychlostí. Tento efekt pomohl tříplotnovému disku WD Green zcela smazat deficit v rychlosti otáčení a v této disciplíně zvítězil se slušným náskokem před dvojicí Seagate Desktop HDD a WD Black. Ztráta ostatních disků je již celkem výrazná. Nízké otáčky dvouplotnových disků znamenají v tomto případě drastický propad na spodní příčky. U Seagate SV35 na posledním místě se zcela jistě na poklesu výkonu podepsala horší výkonnost při práci s menšími soubory, kterých je v kopírované složce většina.

U testu rychlosti kopírování z oddílu M na vnějším okraji ploten do oddílu N ve středu ploten vstupuje do hry rychlost čtení z testovaného disku. Z vyrovnaného výkonu ve čtení a zápisu zde těží vítězný WD Black a také pomalejší WD Green je díky vyrovnanému výkonu na třetí příčce. Seagate Desktop HDD (Barracuda) na druhé příčce na WD Black ztrácí jen nepatrně. Seagate SV35 opět ukazuje, že mu práce s velkým množstvím malých souborů dělá velké problémy.

Jak se dalo tušit, v této disciplíně bude limitujícím faktorem rychlost zápisu do oddílu O na vnitřním okraji plotem. Pořadí je proto podobné s výsledky dosaženým při předchozím testu zápisu do tohoto oddílu. WD Green si díky své koncepci opět užívá chvilku slávy na druhé pozici. WD Black jej mírně překonal jen díky vyšší rychlosti čtení z oddílu M. Rychlost přesunu hlav mezi oddíly na obou koncích ploten hrají v této disciplíně výraznou roli. Proto se odstup Seagate Desktop HDD (Barracuda) od vedoucího WD Black zvyšuje. Ze stejného důvodu se zvýšil propad výkonu ostatních disku ve spodní polovině grafu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning