PCTuning Článek

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků

Petr Kupský
Petr Kupský
25. 11. 2014 03:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Moderní pevný disk – horší než zajíc v pytli 3. Western Digital Desktop 4. Western Digital Green 5. Western Digital Red 6. Western Digital Black 7. Seagate Desktop HDD 8. Seagate SV35 9. Seagate NAS HDD 10. Metodika testování a testovací sestava 11. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark
12. HD Tune Pro 5.5 – Random Access 13. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 14. AS SSD Benchmark 15. PCMark 8 16. Kopírování složky se soubory 17. Herní testy 18. Adobe Photoshop 19. Spotřeba a teplota 20. Hluk 21. Průměrný výkon a poměr cena/výkon 22. Závěrečné hodnocení

Nástup SSD v roli systémového disku odsouvá klasické disky do pozice datového úložiště. Kvůli nenažranosti her i multimédií nám na jejich rychlosti ale pořád záleží. Výrobci už přitom vlastnosti související s výkonem HDD doslova tají. Nevadí, v syntetických i praktických testech zjistíme, jak na tom populární 2TB disky jsou.

Reklama
Reklama

Adobe Photoshop

Častou oblastí použití datového disku je uchování archivu fotografií. Oblíbeným programem na úpravu fotografií je Adobe Photoshop. Do srovnávacího testu pevných disků jsem proto zahrnul načítání obrázků do této aplikace.

Aby byla rychlost načítání dobře měřitelná, vytvořil jsem si speciální obrázek o velikosti 1,79 GB, který je koláží mnoha vrstev z různých fotografií. Z tohoto obrázku jsem vytvořil pět kopií, které jsem společným příkazem načítal z oddílu N (ve středu ploten testovaného disku) do spuštěného Photoshopu na systémovém SSD. U každého disku jsem provedl 5 měření, jejichž výsledky jsem do výsledného hodnocení zprůměroval. Mezi každým měřením proběhl restart počítače.

V této disciplíně si podle očekávání nejlépe vedl Seagate SV35, který je pro práci s velkými soubory optimalizován a běží na vysoké rychlosti 7200 ot./s. Navíc ve středu ploten, kde se nachází testovaný oddíl N, dosahuje disk dle HD Tune nejmenší propad výkonu. S výrazným odstupem následují na dalších příčkách Seagate Desktop HDD (Barracuda) a WD Black. Úsporné disky se umisťují na chvostu s výraznou ztrátou. Rozdíly v otáčkách ploten se při čtení velkých souvislých bloků dat projevují v plné míře. Rychlost pohybu záznamových hlav zde výkon prakticky neovlivňuje.

Opět ale musím zdůraznit, že u fragmentovaného disku už bude hrát roli i přístupová doba (a disky s méně agresivním seekem zpomalí).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning