To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků | Kapitola 22

Petr Kupský

Petr Kupský

25. 11. 2014 03:00 59

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Moderní pevný disk – horší než zajíc v pytli 3. Western Digital Desktop 4. Western Digital Green 5. Western Digital Red 6. Western Digital Black 7. Seagate Desktop HDD 8. Seagate SV35 9. Seagate NAS HDD 10. Metodika testování a testovací sestava 11. HD Tune Pro 5.5 - Benchmark
12. HD Tune Pro 5.5 – Random Access 13. HD Tune Pro 5.5 - Butterfly seek 14. AS SSD Benchmark 15. PCMark 8 16. Kopírování složky se soubory 17. Herní testy 18. Adobe Photoshop 19. Spotřeba a teplota 20. Hluk 21. Průměrný výkon a poměr cena/výkon 22. Závěrečné hodnocení

Nástup SSD v roli systémového disku odsouvá klasické disky do pozice datového úložiště. Kvůli nenažranosti her i multimédií nám na jejich rychlosti ale pořád záleží. Výrobci už přitom vlastnosti související s výkonem HDD doslova tají. Nevadí, v syntetických i praktických testech zjistíme, jak na tom populární 2TB disky jsou.

Reklama

Ještě než se vrhneme na závěrečné shrnutí, připomínám, že celkové pořadí disků je dáno složením testů. U disku více než u jiných komponent záleží na tom, na kterou z jeho vlastností kladete největší důraz a k jakému účelu bude sloužit. Vlastnosti u klasického pevného disku jsou do velké míry kompromisem a záleží na tom, na jaké nasazení je disk naladěný. Neznamená to, že nejrychlejší disk je i nejlepší volbou.

Disk s rychlou přístupovou dobou a vyššími otáčkami bude vždy hlučnější a jeho plotny budou víc svištět, disk s horší přístupovou dobou, ale vyšší hustotou záznamu a vyšší hodnotou sekvenčního čtení a zápisu vás zase spíše potěší při práci s velkými soubory a do NASů si zase vystačíte i s nízkým výkonem a oceníte spíše nízkou spotřebu a hlučnost, protože u těchto zařízení je většinou brzdou síťové připojení.

Western Digital Black

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejvíce bodů ze všech disciplín získal disk WD Black a v testu zvítězil s poměrně jednoznačným náskokem. Vděčí za to svému velmi vyrovnanému výsledku napříč všemi testy. Vítězství tohoto disku bylo s ohledem na jeho konstrukční parametry celkem očekávané. Disk zastane dobře funkci datového úložiště, ale může být použit i jako disk systémový.

Škoda jen jeho relativně vysoké ceny a vyšší hlučnosti při pohybu záznamových hlav. Toto bylo důvodem, proč si WD Black neodnáší za vítězství v testu medaili nejvyšší. Na druhou stranu pětiletá záruka svědčí o tom, že konstrukci disku byla věnována patřičná pozornost. Že jde o konstrukci bytelnou, svědčí také jeho výrazně vyšší hmotnost nad ostatními konkurenty, konkrétně 697 g.

PCTuning Silver Award, listopad 2014
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Silver Award, listopad 2014

Western Digital Black

za vyrovnaný výkon a vítězství v testu.

Western Digital Green

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Naopak překvapivé je druhé místo úsporného disku WD Green, který v bodovém součtu zaostal za vítězem jen o 5,5 %. Velmi vyrovnaný výkon tohoto disku, který v celé ploše záznamových ploten klesá jen nepatrně, pomohl eliminovat jeho handicap v podobě menší rychlosti otáčení ploten. S přihlédnutím k nízké ceně, spotřebě, hlučnosti a také teplotě se jedná o ideálního kandidáta na funkci datového disku v počítačových sestavách používajících systémový SSD disk. Marně hledám, co bych mohl disku vytknout. S přihlédnutím k tomu si WD Green zaslouženě odnáší zlatou medaili PCTuning Golden Award.

Vlastně jednu výtku bych měl. Výrobce by měl jedinečným označením jasně rozlišit všechny varianty, které jsou dosud pod stejným modelovým číslem prodávány. Zákazník by měl mít možnost si vybrat, zda sáhne po dvou anebo tříplotnové variantě a nebýt nucen kupovat naslepo. Není jednoduché testovaný model identifikovat. Nevím, zda by se dala použít identifikace podle výrobního závodu, který je v tomto případě v Malajsii, oproti testovanému WD Desktop z Thajska.

PCTuning Golden Award, listopad 2014
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Golden Award, listopad 2014

Western Digital Green

za nejlepší poměr cena/výkon, nízkou hlučnost, teploty a spotřebu.

Ideální disk pro datové úložiště.

Seagate Desktop HDD

Třetí místo na stupních vítězů patří zaslouženě disku Seagate Desktop HDD, uváděnému dosud pod původním názvem Barracuda. Přestože v absolutních číslech benchmarku HD Tune dosahuje vyšších přenosových rychlostí než WD Black, jeho výkon omezuje pomalejší pohyb záznamových hlav. Tento handicap se bude ještě více zvětšovat s postupnou fragmentací uložených dat. Ztráta výkonu v disciplínách závislých na rychlosti přístupu k datům disku ubíraly na bodovém hodnocení, což ve výsledku znamenalo 8,1 % ztrátu na vítěze. Nepříjemná byla také vyšší hlučnost otáčejících se ploten testovaného kusu způsobená přenosem vibrací do skříně (zřejmě kusová záležitost). Za umístění na třetí pozici si proto Seagate Desktop HDD z tohoto testu zvláštní ocenění neodnáší. Přesto se jedná disk, který roli datového úložiště zastane nadprůměrně dobře. Poměr výkonu a ceny má také vynikající.

Western Digital Desktop

Fiktivní bramborovou medaili získává WD Desktop, neboli dvouplotnový WD Green v retailovém balení. Na svého tříplotnového kolegu výkonem většinou ztrácel, zřejmě proto, že nemohl těžit z výhody použití větších ploten s nevyužitým vnitřním sektorem a celkově vůči němu trpěl výraznějším propadem výkonu. Nízká spotřeba disku poukazuje také na možnost nastavení snížených otáček pod limit 5400 ot./s, což by se na výkonu mohlo také projevit. Použití pouze dvou terabajtových ploten se ukázalo drobnou výhodou jen v případě zápisu a čtení na vnějším okraji ploten, jinak disk za tříplotnovým WD Green většinou zaostával. Přesto ztráta 11,4 % na vítěze není nic tragického a tento disk bude rozhodně dobrou volbou pro plnění úlohy úsporného a tichého datového úložiště. Za retailové balení si připlatíme více, než je reálná hodnota obalu, návodu a několika šroubků. Nemusíme se však obávat jakéhokoliv poškození při dopravě a také je toto balení důstojnější v případě použití disku jako dárku.

Western Digital Red

Do WD Red na páté příčce jsem osobně vkládal více nadějí. Tento disk je často jako datový disk do počítačových sestav na diskusních fórech doporučován, zejména kvůli tříleté záruce. V testu však podával podprůměrné výsledky a konkrétní kus nepotěšil také poměrně vysokou hlučností při pohybu hlav. S ohledem na nepřesvědčivý výkon, ale také na nízkou spotřebu a teplotu, je zřejmé, že výrobce jej optimalizoval spíše na spolehlivý nepřetržitý chod na úkor výkonu. Pro účely NAS zařízení je přesto jeho výkon dostačující. Pro použití jako datové úložiště v počítačové sestavě bude mnohem lepší sáhnout po levnějším WD Green.

Seagate SV35

Seagate SV35 na předposledním místě je konstruován zejména pro práci s datovými streamy a velkými soubory. V tomto ohledu podával skvělý výkon, který se ale v případě malých souborů výrazně propadal. Proto ve výsledném hodnocení dopadl disk podprůměrně. Pokud by měl být používán v klasické počítačové sestavě, tak ideálně jako úložiště filmů a fotografií ve vysoké kvalitě, nebo objemných archivních souborů. V ostatních případech je lepší sáhnout po některém z předchozích disků. Nabízí se sice možnost použití v HTPC sestavách pro záznam a přehrávání videa, ovšem problémem může být zvýšená hlučnost otáčení ploten, která bude v tichém prostředí patrně rušit. V takovém případě bude zajímavá jeho verze se třemi plotnami a sníženými otáčkami.

Seagate NAS HDD

Co říct o Seagate NAS HDD na posledním místě? Možná to, že 15,4 % ztráty na vítěze není mnoho. Jinak je to velmi kultivovaný disk, kterému vůbec nesedly syntetické testy v PCMark 8. V ostatních testech to bylo o něco lepší, ale ztráta se již nedala dohonit. Pokud by měl tento disk jít do počítačové sestavy, tak jedině v případě, že požadujeme zcela tichý počítač a z nějakého důvodu nechceme použít WD Green. Tříletá záruka se také může hodit. Lépe mu však bude v NAS zařízení, pro které je optimalizován a maximální výkon zde nehraje tak velkou roli.

Poznámka na závěr

Přestože jsem v testu poukazoval na určité propady výkonu některých disků, ve srovnání se staršími generacemi, které ještě ve svých sestavách často používáme, je na tom aktuální generace mnohem lépe. Udělal jsem pro zajímavost test rychlosti čtení na svém denně používaném WD Green z roku 2010. Disk funguje spolehlivě už ve druhé sestavě a dosud se ani k smrti neuparkoval (má ještě dvě třetiny plánovaných cyklů k dobru). Až na ten nevyrovnaný výkon...

To nej pro vaše data: velký test 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Poděkování

Za zapůjčení všech testovaných disků děkujeme obchodu alza.cz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama