Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?
Článek Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?

Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 11. 2013 03:00 19

Seznam kapitol

1. Od kola po švába 2. Rychleji a rychleji 3. Rozjeď business a uteč 4. Kolo? Cože jako?
5. Vzdělání jako byznys 6. Zapáleni pro věc 7. Cesta ohně

Nedávno jsem měl zajímavý rozhovor o počítačové historii se skepticky naladěným člověkem. Říkal, že zabývat se historií technologií je zbytečné, protože kdyby nějakou technologii neobjevil jeden vynálezce, přišel by s ní jiný. Podle něj je příchod jakékoli technologie v podstatě nutností. Proč je mimo?

Reklama
Reklama

Když se podíváte na historii vývoje počítačů z delšího hlediska, ne tedy pouze v době „po revoluci malých systémů“, která nastala v sedmdesátých letech, je celkem jasné, že v ní dominuje jen několik málo lidí, kteří v podstatě počítačové technologie vytvořili. 

Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?

Skutečných vizionářů, kteří si vzali do ruky brk a nebo vozkovou destičku a snili o složitých strojích, je v dějinách skutečně málo. Jen takový malý přehled:

•    „Ten týpek, co vymyslel abakus“ – Tedy kalkulačku, na kterou vám stačí destička a kamínky. Bohužel nevíme, kdo to byl.

•     Archimedes – Absolutní génius, který vymyslel všechno možné, od prvního analogového astronomického počítače po základy integrálního počtu (což se nám posléze podařilo zapomenout).

•    Héron Alexandrijský – Chlápek s přezdívkou „Mechanikos“, který vytvořil první parní stroj a spoustu automatů včetně prvních prodejních automatů na mince.

•    Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi – Perský matematik, který přišel s konceptem návodu na počítání matematických problémů, po něm později pojmenovaném „algoritmus“.

•    John Napier – Matematik, který přišel s myšlenkou, jak převést násobení a dělení na sčítání a odčítání, což by si každý měl pamatovat ze střední školy! :-) Koncept zjednodušování algoritmů do podoby, kterou umí počítače řešit rychle, je základem dnešní algoritmizace.

•    Wilhelm Schickard – Autor prakticky použitelné mechanické kalkulačky, která uměla sčítat a odčítat, později byl tento koncept vylepšen Blaisem Pascalem.

•    Basile Bouchon – Vynálezce, který přišel s myšlenkou „programování“ tkalcovského stavu pomocí děrovaného papíru, což vedlo později k děrným štítkům, jež nám vydržely do doby celkem nedávné.

•    Charles Xavier Thomas – Autor první komerčně úspěšné mechanické kalkulačky.

•    Charles Babbage – Autor myšlenky plně programovatelného mechanického počítače.

•    Augusta Ada King, hraběnka z Lovelace – Autorka prvního počítačového programu v dějinách a počítačová vizionářka.

Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?
Úvaha: Před 200 lety zapomněli, co je to kolečko. A my?

Tak. A pak už jsme ve dvacátém století, kde se technologie rozjíždí nejprve pomalu a potom stále rychleji a rychleji.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning