Vývoj technologií počítačových her — první díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Vývoj technologií počítačových her — první díl

Vývoj technologií počítačových her — první díl | Kapitola 7

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

22. 8. 2011 03:00 20

Seznam kapitol

1. Stojí dnes technologie her na místě? 2. Zpátky do minulosti 3. První elektronické hry aneb jak to všechno začalo 4. Od tenisu pro dva k první domácí herní konzoli 5. První herní automaty
6. Sedmdesátá léta a první pokusy s pseudo 3D 7. 80. léta — éra herních automatů (3D hry) 8. 80. léta — éra herních automatů (2D hry) 9. Od sálových počítačů po krach v roce 1983

Historie počítačových her se píše už několik desítek let. Za tu dobu se jednoduché hry typu Pong vyvinuly v komplexní tituly s realistickou grafikou podobnou skutečnosti. Připravili jsme pro vás seriál o jejich vývoji, ve kterém zmapujeme cestu od prvních her jako Tennis for Two hraném na osciloskopu až ke Crysis 2.

Reklama

Battlezone (1980)

Vývoj technologií počítačových her — první díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let končí první generace konzolí vedená dvojicí Atari Pong a Magnavox Oddysey a přichází generace další s konzolemi jako Atari 2600 a jeho nástupcem 5200, Magnavox Oddysey 2, Sega SG-1000 a dalšími. Společně s výkonnějším hardwarem se k hráčům dostávají (na tehdejší poměry) také podstatně komplexnější hry. Jednou z nich je v roce 1980 tankový simulátor Battlezone. Grafika je sice stále jednoduchá vektorová, modely jsou však poměrně detailní a celkově je vjem třetího rozměru na velmi slušné úrovni.

Pole Position (1982)

Vývoj technologií počítačových her — první díl
i Zdroj: PCTuning.cz

První 8bitové herní konzole umožnily vývoj her s na svou dobu revoluční technickou stránkou. Zatímco Battlezone stále zobrazoval jen základní geometrické tvary a měl vektorovou grafiku, závodní hra Pole Position už byla plně barevná a pseudo 3D grafika vypadala poměrně věrně (srovnejte obrovský pokrok proti hrám jako Speed Freak nebo Night Driver, které byly staré jen několik let).

Hra s technologickou stránkou na úrovni Pole Position pochopitelně vyžadovala výkonnější hardwarové vybavení. Původní herní automat byl proto osazen 8bitovým procesorem Zilog Z80 s frekvencí 3 MHz a dvěma koprocesory Zilog Z8002 s frekvencí také 3 MHz. Rastrová grafika hry běžela v poměrně slušném rozlišení 256 × 224 px.

Star Wars (1983)

Vývoj technologií počítačových her — první díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Ačkoliv her s rastrovou grafiku bylo ve zlaté éře první poloviny osmdesátých let většina, přesto se našlo několik kvalitních výjimek s grafikou vektorovou. Jednou z nich byl Star Wars, fps vesmírný simulátor na motivy filmu Star Wars – Episode IV: A New Hope. Kvůli použití vektorové grafiky není prostředí „barevné a živé“ jako v Pole Position, na druhou stranu detailnost zbraní i celého herního světa je úplně jinde.

Zaxxon (1982)

Vývoj technologií počítačových her — první díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud je řeč o trojrozměrných hrách z první poloviny 80. let, nelze vynechat Zaxxon. Ačkoliv se ze hry od společnosti Sega nestala legenda, pro sledování vývoje technologií her je Zaxxon velmi podstatný. Šlo totiž o vůbec první hru s izometrickou grafickou, což Zaxxon dával najevo už svým názvem (v angličtině se tento typ promítání jmenuje isometric axonometric projection). Na pomyslném trůnu však Zaxxon nezůstal osamocen dlouho, izometrickou grafiku totiž jen o několik týdnů později přinesla i hra Q*bert, která se dle Pac-Mana a Donkey Kongu (viz následující kapitola) stala velkým prodejním hitem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama